ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Технології — 08.03.22
  ТЕКСТ: Олена Козар
  Ілюстрації: Анна Сарвіра
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  На чім SWIFT стоїть

  Від початку повномасштабного російського вторгнення чимало дискусій точилося навкруги відключення Росії від SWIFT. На цьому рішенні наполягали українські дипломати, проте низка країн, зокрема Німеччина, Кіпр, Італія та Угорщина, до останнього чинили спротив. Врешті процес відключення Росії від SWIFT все ж таки розпочався. Низка російських банків вже підпала під санкції. Поговорили з фінансистом та консультантом у Верховній Раді Олексієм Білязе про те, що таке SWIFT і чому його відсутність стане руйнівною для сучасного банку.

  Що таке SWIFT

   

  SWIFT, або Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications, – це найбільш поширена платіжна система в країнах з високим рівнем добробуту. Де-факто це стандарт взаємодії між фінансовими установами. Щодня через цю систему проходить близько 36 мільйонів транзакцій. Механізм роботи SWIFT можна змалювати як чат між банком-емітентом (тобто платником) та банком-ремітентом (тобто отримувачем). Замість того, щоб передавати фактичні гроші, система SWIFT передає закодовані повідомлення, в яких банки прописують інструкції щодо виплати коштів. Назвавши такий код, ви можете отримати грошовий переказ з іншої країни. Так проводиться верифікація, яка підтверджує, що ви справді є клієнтом означеного банку та маєте право отримати гроші. Але системою SWIFT користуються не тільки фізичні особи: вона також допомагає виконувати великі фінансові та валютні операції між юридичними особами. Напередодні вторгнення Росії в Україну відключення від SWIFT називали економічним аналогом використання ядерної зброї. Адже до цієї системи підключена більшість країн світу. Здійснення міжнародних платежів майже завжди відбувається із залученням цієї системи. Для розуміння важливості системи SWIFT потрібна невеличка екскурсія до історії банків та банківської справи.

   

  Історія банківських платежів

   

  Історія банків почалась тоді, коли люди винайшли гроші та писемність. Перші банки у більш-менш класичному розумінні слова почали з’являтися в італійських містах (Флоренції, Венеції, Генуї) близько 700 років тому. Це були ощадні каси при ювелірах, куди можна було здати коштовності та отримати документ-посвідчення. Згодом цей документ можна було обміняти на коштовності не тільки у ювеліра, який прийняв вклад, але й у його партнерів в іншій країні. Так з’явились міжнародні фінанси.

   

  За однією з версій, розгалужена система міжнародних фінансів з’явилась у X-XI сторіччях внаслідок розселення юдеїв з-під Багдаду берегами Середземномор’я. Згідно з іншою версією, фінанси поширилися внаслідок створення факторійФакторіями називали торгові поселення іноземних купців на територіях інших держав. генуезцями та венеційцями. Ще одна версія пов’язує цей процес із хрестовими походами та виникненням лицарських орденів на кшталт Ордену тамплієрів. У XIII сторіччі система була вже достатньо розвиненою, однак базувалася на довірі та репутації. Внаслідок постійних війн та епідемій не було ніякої гарантії, що вклад у місті прибуття буде отримано.

   

  Звісно, про повноцінну систему міжнародних розрахунків ще не йшлося. Платіжні документи були майже не захищені, подорожували зі швидкістю галери або каравану, а обміняти документ на коштовності можна було лише в дуже обмеженого кола партнерів. Єдиними засобами захисту тоді були шифри повідомлень та взаємні гарантії репутації. Ситуація суттєво поліпшилась із виникненням національних держав та поштових служб у ХVII-XVIII століттях. Це прискорило обіг грошей та зміцнило його надійність.

   

  Сучасна банківська система сформувалась внаслідок створення телеграфу, телефону та інтернету. Попри те, що й сьогодні деякі документи подорожують між країнами у паперовому форматі, діяльність сучасних банків суттєво залежить від технологічних каналів зв’язку. Сприяє розвитку банківської справи й криптографія. Саме банкіри (відразу після військових) купують новітні криптографічні винаходи та втілюють пов’язані з криптографією інновації.

   

  Про криптографію в умовах війни читайте тут

   

  Однак основна різниця між сучасними платіжними системами та банками античності, середньовіччя або навіть Нового часу – це система гарантій. Іншими словами, це контроль фінансової спроможності учасників системи та обов’язок мати певні грошові суми на рахунках. Сучасна система SWIFT дозволяє банкам з різних країн швидко та безпечно «спілкуватись» між собою – значно швидше, ніж за допомогою листів та коней.  

  Що означатиме відключення Росії від SWIFT 

   

  Без участі в SWIFT майже неможлива участь у міжнародних фінансових операціях. Адже більшість великих системних банків не використовують жодних інших систем. Банк, що не має доступу до SWIFT, має самотужки укладати угоди з іншими банками, домовлятись про стандарти обміну повідомленнями, а також про відправлення або надходження коштів і контроль фінансової стабільності партнера. Мало які банки підуть на такий клопіт.

   

  Втративши доступ до SWIFT, банки РФ можуть створити власну систему. Вони вже мають аналог SWIFT, який називається СПФС (Система передачі фінансових сповіщень), але ця система діє лише всередині країни та користується надзвичайно малим попитом.  Дуже сумнівно, що якийсь інший банк приєднається до цієї системи. SWIFT – це ще й гарантія доброчесності та репутації учасників. Банк, що втратив право участі в SWIFT, втрачає свою репутацію.

   

  Станом на 2 березня від SWIFT відключені сім російських банків: ВТБ, «Россия», «Открытие», Новикомбанк, Промсвязьбанк, Совкомбанк і ВЭБ.РФ. Результати цього рішення вже можна спостерігати – і не тільки в зазначених банках. Так, внаслідок відключення від SWIFT Сбербанк втратив 94% вартості своїх акцій. Варто зазначити, що цей банк підпав під інші санкції, як-от обмеження доларових операцій та розрив фінансових відносин зі США. Відключення банків від SWIFT найбільше впливає на промисловість, адже компанії не можуть вести міжнародну торговельну діяльність та розраховуватися з контрагентами за кордоном. Щодо пересічних громадян, вони не зможуть оплачувати іноземні товари та послуги картками Visa та Mastercard, які були випущені підсанкційними банками. Наприклад, це унеможливлює покупки на eBay та інших іноземних платформах. Крім того, громадяни Росії не зможуть здійснювати оплату через термінали за допомогою сервісів Apple Pay, Google Pay та Samsung Pay.

  ТЕКСТ: Олена Козар
  Ілюстрації: Анна Сарвіра
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: