Озвучена стаття Здоров'я — 01 січня, 2020

На свою голову

ТЕКСТ:

ІЛЮСТРАЦІЇ: Каталіна Маєвська

У письменника Хуана Баса є «Трактат про похмілля», в якому автор розповідає про страждальців, що п’ють, аби сп’яніти, але отримують лише погане самопочуття. Така ситуація, коли веселий вечір перетворюється у не надто бадьорий ранок, знайома багатьом. На людину, що ввечері мала алкогольне сп’яніння, наступного дня чекає сукупність психологічних та фізичних симптомів, які проявляються загальним нездужанням, нудотою, нетерпимістю до яскравого світла, спрагою, послабленням когнітивних функцій, – тобто похмілля. З’ясовуємо, чому ми розплачуємося за надмірне вживання алкоголю та що можна зробити, якщо ви вже припустились такої прикрої помилки. 

Аби зрозуміти, чому ви так жахливо почуваєтесь на ранок після вечірки, треба спершу з’ясувати, як поводиться алкоголь в нашому організмі. Це може бути трохи складно, проте не настільки, як від самого похмілля. А потім будуть корисні поради і лайфхаки!   

Отже, потрапляючи до організму і всмоктуючись зі шлунково-кишкового тракту в кров, алкоголь зустрічається з першим ферментом – алкогольдегідрогеназою. Кількість цього ферменту у людей різна; вона зумовлена генетичними чинниками, факторами довкілля, особливостями роботи печінки. Високий рівень алкогольдегідрогенази пов’язують зі швидким метаболізмом алкоголю, низький – з дуже токсичною дією навіть невеликої кількості спиртного на організм. Чим менша концентрація цього ферменту, тим швидше у людини настає алкогольне сп’яніння.    

Внаслідок дії ферменту етанол (етиловий спирт) перетворюється у надзвичайно шкідливу для організму речорвину – ацетальдегід. Це метаболіт, тобто продукт проміжного обміну речовин (метаболізму). Щоб його знешкодити, у справу вступає наступний фермент – альдегіддегідрогеназа. Вона перетворює й без того шкідливий ацетальдегід на ацетат – найтоксичніший метаболіт алкоголю. Саме він впливає на всі органи та системи, спричиняючи гіпоксію клітин. Особливо чутливий до гіпоксії мозок: нестача кисню та токсична дія ацетату призводять до порушення метаболізму глюкози у мозку і навіть загибелі нейронів.  

Ацетат, своєю чергою, з током крові виходить з печінки і переноситься до периферійних тканин, де перетворюється у ацетил-коензим А, необхідний нашому організму для більшості метаболічних реакцій. (Ні, виправдати цим чотири вчорашні «Маргарити» не вийде: ацетил-коензим А утворюється під час метаболізму усіх поживних речовин – білків, жирів, вуглеводів, тож пити спиртне зовсім не обов’язково.)   Цікаво, що важке похмілля пов’язують також з конгенерами – специфічними сполуками, що утворюються під час створення і ферментації алкогольних напоїв. Вони відповідають за насичений смак і містяться у великій кількості у ферментованих темних напоях: пиві, бурбоні, віскі, текілі. Незначна кількість також є у горілці та світлому ромі. Механізм впливу конгеренів на головний мозок і формування похмілля поки що достеменно невідомий, вчені лише відзначають зв’язок та проводять дослідження.  

Що впливає на швидкість сп’яніння

Алкоголь розподіляється по всіх тканинах організму і не розчиняється у жирах (лише у воді). Його кількість у конкретній тканині залежить від вмісту води. У двох різних людей, які випили однакову кількість алкоголю, кількість етанолу в плазмі крові і тканинах буде різною, адже кількість води і жирової тканини завжди різниться.  

У жінок в організмі алкоголь розподіляється гірше, менш рівномірно, ніж у чоловіків, тому що жирової тканини в жіночому організмі більше – навіть у струнких і спортивних дівчат. (До речі, з цим немає необхідності боротися, адже жирова тканина допомагає синтезувати необхідні для нормальної роботи організму гормони.) Саме тому у чоловіків алкоголь зазвичай швидко розподіляється по тканинах в організмі, а у жінок накопичується в крові, і сп’яніння настає швидше. Тож рекомендовані ВООЗ безпечні рівні етанолу для жінок менші, ніж для чоловіків (30 мл чистого етанолу для жінок порівняно з 40 мл для чоловіків).  

На всмоктування та розподіл алкоголю в організмі впливають різні чинники. Наприклад, якщо у шлунку є їжа, алкоголь всмоктується менш інтенсивно, а це значить, що у людини буде менше шансів сп’яніти та отримати похмілля на ранок. До того ж склад їжі ніяк не впливає ні на інтенсивність сп’яніння, ні на швидкість виведення етанолу з організму. Основне значення має наявність їжі – саме вона гальмує швидке наростання концентрації алкоголю в плазмі крові. А от лікарські засоби, що належать до групи блокаторів Н2-рецепторів (аспірин, ранітидин, цетрин, лоратадин, вісмуту субцитрат тощо) погіршують розподіл алкоголю, збільшуючи його концентрацію в крові і прискорюючи сп’яніння.   

Як алкоголь виводиться з організму

У дорослих людей без патологій печінки алкоголь швидко метаболізується і виводиться назовні через цей орган. З віком об’єм печінки зменшується, як і кількість води в організмі, тож у літніх людей алкоголь швидше накопичується у крові й викликає сп’яніння. У дітей, молодших за десять років, печінка не виробляє достатньо ферментів для розщеплення етанолу, саме тому дітям суворо заборонено вживати алкоголь. Річ не в тому, що це така «доросла розвага», просто такі забавки можуть скінчитися тяжким отруєнням. Для підлітків небезпека вже менша, проте вони п’яніють набагато швидше за дорослих (що й казати про інші небезпеки вживання алкоголю).    Швидкість сп’яніння та процес виведення етанолу відрізняються також залежно від статі. Зокрема, у жінок може бути вища концентрація алкоголю в крові (що, як ми пам’ятаємо, пов’язано з відсотком жиру в організмі), але він швидше виводиться, тоді як у чоловіків спостерігається більший розподіл етанолу в організмі і менша його концентрація в крові, але й виводяться метаболіти алкоголю повільніше.   

Окрім того, швидкість елімінації (виведення) алкоголю змінюється протягом доби. Найменша ймовірність розвитку алкогольного сп’яніння – в ранішній час, на світанку.  

Медичний погляд на народні ліки 

Основні причини похмілля – це інтоксикаційний синдром, дегідратація (нестача води) і гіпоксія (нестача кисню). Тож, щоб якомога скоріше вивести метаболіти алкоголю і позбутися неприємних відчуттів, необхідно виконати три умови: наповнити організм рідиною, збагатити мозок киснем і поживними речовинами. До речі, основна поживна речовина для мозку – це глюкоза.  

Існує безліч народних рецептів, як пережити похмілля. З’ясуємо, як вони працюють і чи працюють взагалі.   

Холодний розсіл. Класика радянського і пострадянського фольклору. Охолоджена рідина, проходячи через шлунково-кишковий тракт, місцево звужує судини – і кров рефлекторно спрямовується до мозкової тканини. На кілька хвилин мозок отримує більше живлення і працює інтенсивніше. Але в розсолі також дуже, дуже багато солі! Іони натрію, що містяться у ній, «витягують» на себе воду і виводять рідину з організму з сечею, що лише посилює дегідратацію. З одного боку, розсіл допомагає вивести метаболіти алкоголю з організму, впливаючи на нирки, а з іншого – він тільки поглиблює зневоднення, і людина почувається гірше. Тож пити тільки розсіл під час похмілля однозначно не треба. Якщо вам подобається смак, то розсіл разом з великою кількістю води – прийнятний варіант, але якщо ви не поціновувач розсолу, краще обрати чай або воду.   

Холодний душ, гаряча кава. Цьому рецепту нас навчили голлівудські фільми: якщо необхідно швидко прийти до тями після гучної вечірки, треба піти у холодний душ, підставити голову під краплі крижаної води, а потім випити горнятко чорної кави. Що ж у цей час відбувається? Холодна вода миттєво звужує судини і кров швидко спрямовується до мозку. Коли людина виходить з душу у середовище з комфортнішою температурою, її судини знов дещо розширюються. Міцна кава опосередковано впливає на гладеньку мускулатуру судинної стінки, викликаючи її скорочення і зменшення просвіту судин. Теоретично все добре: судини звузились, кровотік поліпшився. Але на практиці різке звуження судин головного мозку означає підвищений ризик інсультів, тож такий метод не є безпечним.   Цікавий факт: через схожі причини небезпечно пити у лазні чи сауні. Алкоголь звужує судини, тепло їх розширює, а різкі зміни тиску можуть спричинити інфаркт або інсульт. Що й казати про те, що вживання алкоголю, особливо надмірне та тривале, саме по собі пов’язують з підвищеним ризиком серцево-судинних патологій1,2.   

Чай з медом або цукром. Зелений, чорний, трав’яний чай відновлює кількість рідини в організмі. Мед та цукор – це швидкі вуглеводи, з яких організм візьме глюкозу і швидко доставить її до клітин мозку. Отже, чай з цукром чи медом допомагає виконати відразу два пункти: відновити баланс рідини і наситити мозок. Підсумок: однозначно так.  

Алкоголь. Від людей з великим досвідом вживання алкогольних напоїв інколи можна почути, що найліпший спосіб відновити самопочуття – випити трошки пива, вина або того напою, що пили вчора. І цей спосіб – добрий тест ваших стосунків з алкоголем. У звичайної людини в стані похмілля алкоголь викликає відразу, а ранкова чарка спричиняє нудоту чи навіть блювання. Якщо ж при вживанні алкоголю зранку вам покращало, отже, ви відчуваєте синдром відміни алкоголю. Це вже друга стадія алкоголізму з трьох наявних, і необхідно обмежити вживання напоїв та звернутись за медичною допомогою.  

Що робити з похміллям 

Універсальної пігулки від похмілля не існує, хоча ібупрофен, аспірин чи інше знеболювальне може стати в пригоді (в жодному разі не приймайте парацетамол, він шкідливий для печінки, як і алкоголь, – прим. ред.). Ви можете поліпшити свій стан зранку і без народних рецептів, не ризикуючи власним здоров’ям. Готові? Запам’ятовуйте корисні поради від Гарвардської медичної школи3.   

По-перше, вставайте пові-і-і-ільно. Ваша голова й так болить і гуде через гіпоксію клітин мозку. Якщо ви вирішите різко підвестися або кивнути, отримаєте на додачу ще проблеми з координацією і запаморочення, адже у внутрішньому вусі міститься вестибулярний апарат, якому теж зараз непереливки. Будь-яка різка зміна положення тіла негативно вплине на координацію.  

По-друге, випийте води. Навіть кілька ковтків зволожать слизову оболонку рота і допоможуть у боротьбі з інтоксикацією. Намагайтеся пити якомога більше: найважливіше у такому стані – якнайшвидше вивести метаболіти алкоголю з організму і відновити водно-електролітний баланс, а для цього необхідно пити багато рідини, найкраще – мінеральної води (на відміну від розсолу, вона має прийнятні концентрації солей). Якщо вас трохи нудить і пити не хочеться, пийте маленькими ковточками, але часто. Так шлунок не відчує переповнення, і вас з меншою ймовірністю знудить.  

Вмийтесь, а краще – прийміть душ, тільки не гарячою і не холодною водою. Щоб попередити надмірне навантаження на судини, обирайте воду кімнатної температури. Легкий душ потребує всього 3-5 хвилин, проте стимулює кровообіг у всьому тілі, насичуючи тканини киснем.   

Завітайте до вбиральні. Нирки – це природній фільтр, через який в день проходить близько 180 літрів крові. Метаболіти алкоголю виходять з сечею, тож відвідати вбиральню – хороший варіант. До речі, якщо вас нудить, не пручайтеся! Це організм хоче позбавитись від всього зайвого, що він не в змозі перетравити.  

Відкрийте вікна. Якщо вам холодно, вдягніться. Але запустіть до кімнати свіже повітря. Таким чином ви будете вдихати більше кисню, який необхідний мозку й усім іншим органам та системам задля успішної роботи.   Коли стан дещо поліпшиться, дайте організму те, що йому потрібно найбільше: відпочинок, а саме – здоровий сон. Під час сну мозок врегулює процес обміну речовин, і після пробудження ви почуватиметеся краще.  

Коли є реальна небезпека

До похмілля призводить легке алкогольне сп’яніння. Через 6-8 годин після вживання спиртних напоїв ви відчуваєте загальне нездужання, питаєте себе, нащо було стільки пити, і обіцяєте собі більше такого не коїти. А ось наслідки важкого сп’яніння проявляються вже у перші години після вживання алкоголю. Небезпеку для життя становить, наприклад, втрата свідомості. Якщо людина балакала, балакала і замовкла – вона не заснула, а знепритомніла. Спробуйте розбудити. Якщо не вдається, і людина не розплющує очі, то мерщій викликайте швидку. Це актуально також у випадках, коли у людини відбувається мимовільне сечовиділення чи дефекація або ж не припиняється блювання4.   

Також серед небезпечних симптомів – раптові судоми, раптове почервоніння або збліднення обличчя, різке падіння артеріального тиску, ознаки інсульту (порушення мовлення, неможливість нормально рухати кінцівками, зміни виразу обличчя тільки з одного боку).    

Усі ці симптоми – показники важкої інтоксикації алкоголем. За виникнення будь-якого з них необхідно викликати швидку або звернутися до найближчого відділення медичної допомоги. Набравши номер невідкладної допомоги, необхідно чітко повідомити, що сталося, з ким і де ви перебуваєте. Наприклад: «Жінка, 38 років, вживала алкоголь, напад судом, Площа Вокзальна, 1» або: «Чоловік, 24 роки, після вживання алкоголю невпинна блювота, мимовільне сечовипускання, вулиця Хрещатик, 5».  

Випадки важкого отруєння алкоголем можуть трапитись із будь-якою людиною, навіть якщо вона не зловживає алкогольними напоями. (А якщо хтось і зловживає, то все одно заслуговує на допомогу.) Сильний стрес, вживання лікарських засобів, захворювання органів шлунково-кишкового тракту і печінки – це все впливає на засвоєння і метаболізм алкоголю і може спричинити важке алкогольне отруєння.  

Найкращий спосіб запобігти похміллю – не вживати алкоголь. Але якщо ви не хочете відмовлятися від нього, намагайтеся дотримуватися рекомендацій ВООЗ щодо умовно «безпечної» кількості етанолу та пам’ятайте, що коли вам погано, на допомогу варто кликати не народні поради, а науку.

Посилання:

  1. Дослідження впливу алкоголю на судини
  2. Як алкоголь впливає на серцево-судинну систему
  3. Антипохмільні рекомендації Гарвардської медичної школи
  4. Попередження щодо алкогольних отруєнь на сайті Клініки Мейо

0:00/0:00

Популярні статті

Стаття Суспільство — 27 березня

Як Росія завойовувала вплив у країнах Африки

Стаття Космос - 29 лютого

Куншткамера з Девідом Сперґелом про реліктове випромінювання, НАЯ (НЛО) та співпрацю з українськими науковцями

Стаття Пост правди - 25 березня

Пост правди, епізод 7: Анонімність в телеграмі