ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Спалах — 17.12.21
  ТЕКСТ: Альона Романюк, Юлія Пухнаста
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Народження фейків: хто створює альтернативну реальність із чіпами та штучною пандемією

  В Україні, як і у всьому світі, питання вакцинації стало нагальним у боротьбі із пандемією коронавірусу. Офіційна наука чітко каже: єдиний спосіб запобігання COVID-19 – вакцинація. Проте є багато людей, які вагаються з різних причин, чи варто робити щеплення. Додають «аргументів» тим, хто сумнівається, ті, кого у суспільстві зараз називають антивакцинаторами. Завдяки емоційним заявам, формуванню спільноти «борців за права», вони запевняють, ніби пандемія – штучна, вакцина – це хвороба або чіпи, вакцинальна кампанія – зовнішнє управління, всесвітня змова, рабство та смерть. 

   

  Ми спробували окреслити основних лідерів руху «антивакцинаторів» в Україні та простежили, як він розвивався до вересня 2021 року. У наступній частині ми детально розглянемо, як формувалися протестні рухи, хто на них виходив та чи була там рука Москви.

   

  За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», «Куншт» створює окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії. 

   

  Дисклеймер: ми свідомо не надаємо посилання на певні джерела, щоб не поширювати фейки.  

  Коли і як все починалося в Україні

   

  Масштабного, організованого антивакцинаторського руху в Україні до пандемії не було. Через провал закупівель ліків у 2014–2015 роках1 в Україні просто не було деяких вакцин, що впливало на вакцинальну кампанію. Окремо в ЗМІ розкручувалися поодинокі випадки побічних реакцій (на кшталт «дитина померла від щеплення»,  «відняло ноги від щеплення»)2. Подібні історії широко розповсюджували медіа, які отримували свої перегляди, а разом з тим поширювали переконання, що діти нібито помирають або хворіють після вакцинації. Завдяки таким страшилкам і недостатній поінформованості деякі батьки просто купували довідки про щеплення3

   

  Після кількох випадків правця5 та спалаху кору у 2015-2017 роках тему вакцин почали піднімати на різних рівнях: ВООЗ, МОЗ, регіональні органи, які відповідали за охорону здоров’я, та пацієнтські організації4. Популяризація дала плоди: за три роки – 2016–2019 – кількість щеплених дітей зросла в рази6. Наприклад, у 2016 році щеплення від кашлюка, дифтерії та правця мали всього 21% немовлят, а у 2018 – 67,5%, щеплення від кору з 45% у 2016 році зросло до 91% у 2018 році. Паралельно із тими, хто вакцинував своїх дітей, почали з’являтися ті, хто заперечував доказову медицину і поширювали фейкові тези про шкідливість вакцинації. 

  «Вакцинація: вільний вибір»

   

  У 2018 році виник рух «Вакцинація: Вільний вибір», який у 2019 зареєстрували як громадську організацію. Головний меседж – профілактичне медичне втручання має бути лише добровільним; відмова від такого втручання не впливає на обсяг та зміст прав людини. Водночас рух мімікрує під експертний та доказовий. На сайті організації вказано, що активісти залучають експертів, лікарів та юристів, розробляють алгоритми дій для батьків щодо вступу до освітніх закладів, консультують, як захистити свої права за умови часткової або повної відмови від вакцинації. Учасники створили свою бульбашку, в якій під прикриттям «усвідомленого вибору» поширюють антивакцинальні тези та об’єднують тих, хто виступає проти щеплень. 

   

  Ні на сайті, ні в соціальних мережах немає контактних осіб, лише форми для зворотного зв’язку, щоб приєднатися. В реєстраційних документах7 вказано, що організацію заснувала Сідоренко Вероніка Костянтинівна та Гусєва Марина Валеріївна. Рух не є надто масовим, хоча робить інформаційні вкиди та періодично організовує антивакцинальні акції. Наприклад, свого часу масово поширили фейк про небезпечні та отруйні складники вакцин8

  Сергій Гула

   

  Одним із найвідоміших і найбільш впізнаваних противників вакцинації в Україні є Сергій Гула – адвокат, який веде свою діяльність з 2012 року. У серпні 2018 року він створив свій ютуб-канал. Наразі там 435 тисяч підписників. Кістяк каналу (+220 тисяч) сформувався в лютому-травні 2020 року завдяки антиковідній тематиці9. Загалом його стратегія така: земельні питання, тарифи, персональні дані, юридичні консультації – і поміж цим червоними нитками майоріють вакцини. Відео емоційні, він, наголошуючи на тому, що адвокат, розповідає, ніби людей будуть «ловити й тестувати», вакцинація викликає аутизм, а вакцина містить дуже багато отруйних речовин та викликає рак. Використовує Сергій Гула кілька технік для поширення дезінформації: бере якийсь дійсний факт, вириває з контексту, посилається на достовірні та офіційні джерела, перекручує цей факт, додає емоційності та тез, які викликають обурення або страх. Наприклад, про те, що в Японії заборонили щеплення від кору, бо вакцина викликає аутизм. Цю побрехеньку поширив ще 1998 році лікар Ендрю Вейкфілд, який сфальсифікував дослідження і якого згодом вилучили з медичного реєстру Великобританії10. Фактично, Гула легітимізував в Україні фейк двадцятирічної давнини, почав видавати неправдиву інформацію за правду і давати юридичні коментарі в продовження теми.

   

  Саме це відео принесло Сергію Гулі справжню популярність на антивакцинаторському поприщі. Враховуючи, що ця тема в Україні та світі була гострою, він здобув на гайпі понад мільйон переглядів лише на ютубі. Цей ролик масово репостили у соціальних мережах. Усіх, хто в коментарях намагався вказати на неправду, банили послідовники, які повірили Гулі, або сам Гула (якщо йдеться про його сторінку). На хвилі хайпу Гула записав ще один ролик про кір, який не став таким масовим, але закріпив його серед противників вакцинації як адвоката, який «говорить правду». 

   

  У період з 4 липня до 4 жовтня 2021 року на каналі Сергія Гули опубліковано 117 відео, майже третина з яких пов’язана із вакцинами та коронавірусом. Ці відео поширюють фейки про чіпи-пластирі, примусову диктатуру вакцинацією, свавілля влади у питаннях локдауну та щеплень, а також інші жахіття альтернативної реальності. Деякі відео з каналу зникли – їх видалив ютуб, зробивши жорсткішими свої правила боротьби з дезінформацією. Це, ймовірно, сталося також внаслідок численних скарг від користувачів. Частину відео міг видалити й сам Гула. Він почав вести запасний канал із назвою «Сергій Гула – Тільки правда», на якому публікує відео із назвами: «Шокуюче! Померли після повного курсу вакцинації», «Чергове дно: Прокуратура хоче заблокувати вільні групи від диктатури», «Новий карантин та підступна стратегія», «Дике рішення! Штрафи за відсутність вакуколу», «Вже продукти з вакциною! Вже вирощують і продають». Ці заголовки – приклади клікбейту: яскраві емоційні слова, які змушують користувачів клікнути і почати дивитися відео.

  Захар Мілютін 

   

  Захар Мілютін називає себе аналітиком. На пресконференціях, в яких бере участь, підписаний як юрист. Активно проти щеплень почав виступати у 2016 році. 

   

  Основний його майданчик для комунікації – фейсбук-сторінка із дев’ятьма тисячами підписників, а також низка телеграм-каналів, оскільки «В ФСБуку скажена цензура». У нього беруть коментарі журналісти, а телеканали запрошують на ефіри, протиставляючи науково доказовій інформації антинаукову або маніпуляції. Захар Мілютін засвітився на телеканалах 1+1 (ток-шоу «Право на владу»), Прямий, UA:Перший та інших. Його аргументи в ефірах завжди розлогі, свою «правду» виголошує впевнено, а опонентам важко без підготовки навести розгромні аргументи чи вступити в діалог. В основі його тез – вирвані факти з останніх наукових досліджень, які з’являються на CDC, а також на сайтах із нерецензованими дослідженнями. Щоб докопатися, де насправді зманіпулював Мілютін, фактчекерам доводиться вивчати наукові джерела, спілкуватися із профільними лікарями. Це, звісно, займає час та потребує ресурсів. За цей час інформацію зі сторінок маніпулятора активно поширюють в антивакцинаторські групи, а тезами згодом апелюють противники вакцинації, щоб переконати тих, хто ще не визначився. Наприклад, про те, що невакциновані діти мають кращий імунітет, аніж вакциновані. На початку пандемії він переконував своїх підписників, що коронавірус – це просто ГРВІ.  

   

  Для просування своїх маніпуляцій, які він називає «скептичим аналізом», Мілютін  створив сайт із назвою «Бездоз.інфо – критичний погляд на вакцинацію». Станом на 16 грудня акаунт Захара Мілютіна із фейсбуку видалено.

  Stop Fake Pandemic та її учасники

   

  З початку пандемії в Україні з’явилося багато людей, які вловили хвилю трендів і далі «тримають руку на пульсі», працюючи на випередження, щоб повідомляти своїй аудиторії свіжі та перероблені під власні цілі новини. Дезінформацію поширюють швидко, щоб не дати своїм прихильникам часу на «відрефлексувати» та обробити інформацію.

  Цілеспрямований рух об’єднав окремих противників вакцинації та прихильників теорій змови й отримав назву Stop Fake Pandemic. Як громадську організацію рух зареєстровано в Україні у квітні 2021 року11, хоча перші статті на сайті з’явилися ще у вересні 2020 року. Філіали наразі є в Росії, Німеччині, Естонії, Латвії. Головні меседжі організації: пандемія є фейковою, вакцини вбивають. Формулювання використовують різні: «глобальний геноцид людства», все це зроблено для «примусової вакцинації», «карантинний терор охопив весь світ без виключення». Себе учасники називають «здравомыслящими людьми» (з рос./укр. «розсудливими людьми»), проводячи не лише онлайн-кампанії з поширенням фейків із великим охопленням аудиторії, але й офлайн-заходи в різних країнах. Рух отримав своїх прихильників, об’єднав ковід-дисидентів, надав їхнім тезам впізнаваності та створив відчуття значущості.

  Сергій Мікітен

   

  Рух Stop Fake Pandemic ініціював (принаймні публічно) й очолює українець Сергій Мікітен, який називає себе правозахисником, громадським діячем та журналістом. Окрім того, що він став ініціатором Stop Fake Pandemic, Мікітен також є головою правління ГО «Ведичний світ»12 із додатковим іменем Родослав. На сайті організації у нього кілька нагород, наприклад, «Волею Господа та Постановою Президії Міжнародної Академії Козацтва за видатний вклад у розвиток міжнародного Козацького руху та академічної науки» Мікітену присвоїли «звання полковника Козацтва з правом носіння однострою та зброї встановленого зразку». До речі, Міжнародна академія козацтва – це громадська організація, яка діє з 2002 року, не має власного сайту. За словами Президента Міжнародної академії козацтва Михайла Ямненка, станом на 2010 рік в структурі організації був Кубанський козацький (кадетський) корпус, який розташований в Росії і фінансується російськими коштами. У 2014 році почесний Консул Міжнародної Академії Козацтва Олександр Прісний дав інтерв’ю маніпулятивному російському виданню «Мир и мы»13, в якому каже, що Козацтво протистоїть екстремістським силам в Україні. Цей матеріал поширювала низка проросійських сайтів-сміттярок, наприклад, Украина.ру14. У 2018 році на сайті Мінрегіону опублікована інформаційна довідка про організацію, зокрема про спільну популяризацію військової служби та допомогу АТО15. Серед останніх згадок у медіа – публікація за 2019 рік, де організація вітала президента Азербайджану з днем народження16. 

   

  У 2020 році Мікітен балотувався у Київську міську раду від партії «Наш край», але не пройшов. Постійно повторює тези про антиконституційність карантинних заходів, виступає проти «геноциду», носіння масок, «примусової уколізації» та «ветеринарних аусвайсів». 

   

  Цікаво те, що ГО «Ведичний світ», яку очолює Мікітен, має проєкти у сфері освіти. Окрім езотеричної освіти, історії слов’ян, сімейних стосунків, вивчення давньослов’янської мови, є ще напрямок КОБ. Це напрямок політичної партії Росії «Единение»18 (розпущена у 2007 році). Фактично, йдеться про «Концепцию общественной безопасности» (КОБ) (з рос./укр. концепція суспільної безпеки), яка носить окультно-конспірологічний характер, і яку поширюють в кількох країнах17. Центральна ідея КОБ – існування «Глобального предиктора», який таємно править людством; прихильники концепції люблять посилатися на роман польського письменника Болеслава Пруса «Фараон», де давньоєгипетські жерці набувають реальної влади в обхід номінального голови держави. Найкоротший виклад політичних цілей прихильників КОБ – документ 1994 року, під назвою «Теоретична платформа всіх мислячих партій», в якому перераховані сім нагальних завдань від «виведення країни з-під управління за біблійною натовпо-елітарною концепцією біороботизації населення» до «формування нового світового устрою на основі справедливого, що унеможливлює придушення національних культур, співпраці всіх народів у різних галузях діяльності з метою забезпечення стабільності біосфери планети, частиною якої є всі люди». Як бачимо, в Україні таке «просвітництво» просуває Мікітен. 

  Остап Стахів 

   

  Остап Стахів називає себе журналістом та блогером. Має 83 тисячі підписників у фейсбуці. Заснував ГО та партію «Ідея нації», є головою ГО «Ідея – хаб»19, ГО «Народне телебачення»20, засновником БО «Фонд “Червона русь”»21 та фінансовим директором ТОВ «Добра Ідея»22. Також був співзасновником ГО «Асоціація підприємців Львівщини»23. З 2007 року балотується у Верховну раду та міську раду Львова, однак жодного разу не пройшов24. Його відеоблоги збирають десятки і сотні тисяч переглядів. Став відомим після того, як зробив  «ревізію» Чернівецької обласної лікарні. 9 травня 2020 року Остап Стахів намагався потрапити без засобів індивідуального захисту до приміщення Чернівецької обласної клінічної лікарні і влаштував там скандал25. Знімав усе на відео, пізніше сказав, що у лікарні багато вільних ліжок, а лікарі не показують правду. Цей відеозапис почав швидко поширюватися соцмережею, і менш ніж за добу його репостнули понад 2,3 тисячі користувачів. Поширює інформацію про шкоду масок, вишки 5G, «барановірус» (вигаданий коронавірус, який зробив людей баранами), фейкову пандемію, дресирування, експерименти, клеймо звіра. Через блокування контенту у соціальних мережах про COVID-19 та вакцини почав випускати газету «Права людини», яка має розповсюджуватися у 50 містах України. 

   

  Розвиток Остапа Стахіва як лідера руху противників вакцинації перейшов у нову фазу в жовтні 2021 року. Про це ми детальніше розповімо у наступному матеріалі. 

  Кирило Стремоусов

   

  Кирило Стремоусов називає себе блогером та політичним активістом. Має понад 10 тисяч підписників у фейсбуці. Він, як і його «колеги», агресивний противник карантинних обмежень. У 2009 році заснував інформагентство «Таврія News» для просування своїх ідей поміж новинних повідомлень. Згодом агенція почала продавати посвідчення журналіста на широкий загал. 

   

  Як і Мікітен, Стремоусов вивчає езотеричні науки, є членом секти «Концепция общественной безопасности» (КОБ). У 2013 році організовував російські пробіжки, які мали показати силу «російського духу»26. Балотувався у народні депутати, а також на посаду Херсонського міського голови. Нападав на журналістів, політиків, а також просував ідеї «русского мира» на Херсонщині27. Восени 2020 року ютуб через поширення дезінформації про коронавірус заблокував канал Стремоусова, на якому було понад сто тисяч підписників. Після цього з’явилося кілька інших каналів із нібито правдивими новинами від Стремоусова. Один із каналів має понад 40 тисяч підписників. Меседжі Стремоусова ті самі: чіпізація, фейкова пандемія, вакцини вбивають. Його досьє28 є на сайті Миротворця – неурядової організації, яка займається дослідженням ознак злочинів проти основ національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. 

  Ольга Яремійчук

   

  Ольга Яремійчук – колишня балерина Львівського балету. Зараз голова ГО «Захист здоров’я нації». Активно виступає проти вакцинації, а перші публікації в її фейсбуці щодо фарммафії із закликами не робити щеплення з’явилися у 2018 році.

  ***

  До того, як почала діяти політика великих соціальних мереж щодо дезінформації ці люди мали великі майданчики для просування своїх меседжів: канали в YouTube, сторінки у фейсбуці з багатотисячною аудиторією. Після блокувань та бану представники руху створюють нові сторінки, переходять у месенджери, зокрема у вайбер та телеграм, де збирають тисячі прихильників. Лідери і послідовники антивакцинаторського руху називають цензурою та наступом на свободу слова кроки великих соціальних мереж щодо протидії дезінформації. 

  Нардепи та непрофільні блогери

   

  Можливо, антивакцинатори далі б існували в своїй бульбашці, але їхні погляди підхоплюють деякі політики та зірки шоу бізнесу, які добре розуміються на гайпі.  

   

  Депутат Сергій Шахов спочатку ставив під сумнів існування коронавірусу, а після того, як у березні підхопив вірус, привертав до себе увагу постами про те, як проходить хвороба, потім пропонував свою кров з антитілами для лікування хворих.

  Інший народний депутат Юрій Камельчук, який за сумісництвом є прихильником «ведичних наук»29, у грудні 2020 заявляв: «Абсолютно серйозно заявляю, що не довіряю жодній вакцині у світі, особливо проти вигаданої хвороби COVID-19». Дотепер його впевненість, здається, не похитнулася. Хоча він перестав транслювати свої погляди на широкий загал, періодично викладає у своєму телеграм-каналі всілякі лякалки та маніпуляції. 

   

  Є низка блогерів, які почали використовувати тему коронавірусу і вакцинації для просування своїх сторінок і підвищення впізнаваності. Хоча деякі історії показали хибність їхніх припущень. 

   

  Трагічний випадок 35-річного блогера-мільйонника, фітнес-тренера Дмитра Стужука, стався восени 2020 року. «Я теж думав, що немає ніякого ковіду, і це все відносно. Поки сам не захворів. COVID-19 – хвороба не ефемерна! І важка», – написав блогер, розповідаючи про свій стан30.

   

  15 жовтня його госпіталізували через погіршення стану. Спочатку він впав у кому, потім пережив клінічну смерть, після чого його серце зупинилося.

   

  Після його смерті колишня дружина і відома блогерка Софія розповіла, що у Дмитра були проблеми з серцево-судинною системою, тому, на її думку, він і потрапив у страшний відсоток летальних випадків.

   

  Софія має понад п’ять мільйонів підписників і не визнавала небезпеки хвороби.

  Вона стверджувала, що не є антивакцинаторкою, це просто її особистий вибір. Щоправда вона періодично про нього згадує і транслює на свою величезну аудиторію матеріали, які їй допомагають робити ці висновки.

   

  Навіть якщо вона не вважає себе антивакцинаторкою, то її філософські роздуми і поради підштовхують її читачів до хибних висновків.

  Лікарі і науковці

   

  Низка медиків відмовляють людей від вакцинації, апелюючи аргументами антивакцинаторів. Проте є відомі лікарі, які охоплюють багатотисячну аудиторію одним постом. Наприклад, Наталія Коломієць – за освітою дитячий хірург, яка сьогодні працює як лікарка-гомеопат. У неї навіть є свій заклад – «Центр класичної гомеопатії Наталії Коломієць». Вартість прийому – від 80 доларів у рядових «фахівців» і 200 доларів – у самої Наталії Коломієць. Відео про шкоду щеплень за її участі, розміщене на сайті УНІАН три роки тому, має понад 2,2 млн переглядів. У липні кількість переглядів була «всього» один мільйон. 

   

  Такі історії – не поодинокі. На жаль, серед медичної спільноти є ті, хто перетворився на бізнесменів і не гребує поширювати дезінформацію заради своєї вигоди. Про лікарів, які поширюють неправду про вакцинацію, читайте у наступній частині матеріалу. 

  Замість висновків

   

  Погляди антивакцинаторів дуже привабливі для аудиторії, яка ще не визначилася. Вони підлаштовуються під людей, дають очікувані відповіді (а відповіді у них є на все, тоді як доказова наука чесно визнає: тут ми ще не знаємо, це поки що важко пояснити, тут перевіряємо і досліджуємо). Історії антивакцинаторів – захопливі та емоційні тоді як, як історії популяризаторів вакцини сухі, логічні і позбавленні емоційного залучення31

   

  Про те, як значна частина наративів приходить до нас із-за кордону і як їх підхоплюють місцеві мережі, як українські лідери-антивкцинатори організовують масові протести, читайте у наступній частині матеріалу.  

  Матеріал розміщено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

  ТЕКСТ: Альона Романюк, Юлія Пухнаста
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Посилання
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?