ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Біологія — 07.12.19
  ТЕКСТ: Емілі Остер
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Наука вигодовування. Уривок з книги «Шпаргалка для батьків»

  Новоспечені матусі та батьки часто стикаються зі шквалом порад: «дитині шкідливо плакати, це її травмує» – «залиште, нехай поплаче»; «дитині корисно спати з матір’ю» – «у жодному разі не спіть біля дитини»; «годуйте на вимогу» – «ні, лише за графіком!» Американська економістка Емілі Остер, випускниця Гарварду та професорка Браунського університету, втомилась від таких порад і вирішила підійти до питань догляду за дитиною як науковиця: вивчити дослідження, у яких акумульовано досвід багатьох людей, проаналізувати результати та зробити висновки.

   

  Обравши такий підхід для себе, вона поділилась ним з іншими у книзі «Шпаргалка для батьків. Науковий підхід до виховання – від народження до садка», яка вийшла українською у видавництві Yakaboo Publishing. У цій книзі немає категоричних порад, лише інформація про те, які поширені рекомендації мають наукове підґрунтя, а які є безглуздими (чи навіть шкідливими!) міфами. За згодою видавництва публікуємо уривок, що стосується лактації та кількості молока у матері. 

  У моєї матері був надійний порадник – книжка доктора Спока з 1980-х. Моя mormor, бабуся, мала свого – комплект із шести книжечок під назвою «Енциклопедія материнства», вперше опублікованих 1933-го. Прекрасне читво. Там є все – від кору до апендицитів і літніх таборів. Що ще краще: статті викладені в алфавітному порядку, тому спершу ви читаєте про кесарів розтин, а зразу після нього – про командні види спорту.

   

  Велика частина статті про грудне вигодовування в тій енциклопедії присвячена питанню кількості молока. Зокрема, там ідеться про те, що чимало «сучасних» жінок мають із цим проблеми. Автори все спихають на рекомендацію жінкам годувати немовлят раз на чотири години і лише однією груддю. Певно, найкраще в цій статті – це обговорення «примітивних» матерів (їхнє слово, не моє), які «годують немовлят за першим писком – на кожну вимогу!»

   

  Автори зазначають, що цей «примітивний» метод дуже корисний для збільшення кількості молока, але попереджають, що, хай Бог милує, рекомендувати сучасним батькам повертатися до цього підходу. Цей приклад – хороша ілюстрація того, як усе змінюється; одним із основних принципів ГВ сьогодні є годування на вимогу, щонайменше на перших порах для налагодження лактації. Про графіки годування йдеться значно пізніше.

   

  Біологічний механізм пов’язує частоту годування й кількість молока. Ця система працює за принципом «попит створює пропозицію» – що більше дитина висмоктує, то більше молока з’являється в залозах. Саме тому жінки, які хочуть збільшити прибування молока, часом зціджуються після годування – ніби посилаючи сигнал тілові, що попит більший, ніж насправді.

   

  Попри повну адекватність природної системи лактації, вона не завжди працює, як хотілося б. По-перше, іноді молоко прибуває не одразу. По-друге, навіть коли воно з’являється, його може бути замало. По-третє, є інша крайність – його може бути забагато.

   

  Коли немовля приходить на світ, у ваших молочних залозах з’являється невелика кількість молозива – речовини, багатої антитілами. (Узагалі-то молозиво прибуває ще на останніх тижнях вагітності). Ви починаєте годувати, і в перші дні (в теорії) тіло переходить від виробництва молозива до випуску молока в щедріших кількостях. По ідеї, цей перехід – науково він носить назву «лактогенеза 2 ступеня», а по-простому кажуть «молоко прибуває» – має відбутися протягом перших сімдесяти двох годин після пологів. Якщо цього не станеться, у вас можуть виявити так звану «затримку лактогенези».

   

  Утім, у багатьох жінок молоко прибуває довше. Трохи нижче є графік, виведений дослідженням двох з половиною тисяч жінок, де показано відсоткові частки жінок із різною тривалістю лактогенези (в днях). У майже чверті жінок молоко прибуває з затримкою на понад три дні. А серед матерів, що народили вперше, ця частка ще вища – близько 35%.

   

  Дані свідчать, що затримка лактогенези корелює з підвищеною схильністю рано згорнути ГВ. Це може бути пов’язане з тим, що пізнє прибування молока призводить до надмірного зниження ваги у немовляти, а це, у свою чергу, ускладнює налагодження грудного вигодовування. А може бути й так, що коли ви не надто налаштовані на ГВ, то ця затримка ще більше відштовхне вас від нього.

   

  Незалежно від того, є там причиново-наслідковий зв’язок чи нема, затримка лактогенези може бути дуже неприємним досвідом. Із ним корелює кілька факторів.

   

  Куріння під час вагітності сповільнює продукування молока; надмір ваги – теж. У жінок, яким робили кесарів розтин, молоко прибуває пізніше, як і в тих, кому під час переймів ставили епідуральну анестезію. Що стосується післяпологової поведінки, то годування за вимогою маляти та перше прикладання протягом години після народження пов’язані зі зниженням імовірності затримки лактогенези. Мушу підкреслити, що це – кореляції, а не причиново-наслідкові зв’язки; тому на деякі підходи, наприклад, на епідуральну анестезію, все одно варто наважуватися. Зрештою, навіть якщо все у вас відбувалося добре (і вагітність, і пологи), молоко все одно може з’явитися з затримкою.

   

  Навіть після прибування молока його може бути або замало, або забагато.

   

  Якщо молока замало, перша рекомендація – спробувати виїхати на принципі «попит породжує пропозицію». Лікарі можуть порадити зціджуватися після кожного годування чи бодай через одне, аби ваше тіло почуло, що молока треба більше. Загальні знання біологічних механізмів лактації підказують, що це може спрацювати, але я не знайшла матеріалів на цю тему, де були б корисні поради, як зробити це максимально ефективно.

   

  Інтернет теж кишить найрізноманітнішими порадами про те, як посилити лактацію. Тут вам і трав’яні чаї – в Америці найчастіше пишуть про пажитник і чай з кропиви (в Україні – про чай з фенхелю, – прим. перекл.), і деякі продукти харчування (наприклад, темне пиво); а ще – рекомендація пити багато рідини.

   

  Ну, пити багато рідини завжди корисно, але якісних даних про те, що це сприяє лактації, немає. А від пива може стати гірше (детальніше про це трошки нижче [у книзі]). Дані щодо впливу трав’яних чаїв – неоднозначні. Візьмімо той самий пажитник. 2016 року вийшла стаття про два невеликі рандомізовані дослідження впливу пажитника на лактацію. В одному з досліджень кількість молока стала більшою внаслідок вживання цієї рослини. В іншому – ні. Щодо інших трав (шатаварі, моринга) результати так само неоднозначні. Утім, жодна з них у рекомендованих дозах не має побічних ефектів, тому спроба не зашкодить, але й дива не станеться.

   

  Щодо медичних препаратів є більше позитивних даних. Зокрема, низка рандомізованих досліджень продемонструвала, що препарат домперидон поліпшує лактацію. На жаль, він недоступний у США, але є в інших країнах, наприклад, у Великобританії та Канаді. (В Україні також. — Прим. перекл.)

   

  (Застерігаємо читачів від самостійного «приписування» собі цього препарату, проконсультуйтесь із лікарем щодо можливості використання, дозування та контролю побічних ефектів! – Прим. «Куншту»)

   

  Може статися, що, незалежно від вас, молока буде мало або не буде взагалі. Це нечаста, але можлива ситуація, зазвичай застає новоспечену матір зненацька, оскільки про таке мало говорять. Такий стан діагностують як недостатність залозистої тканини, тобто в жінки мало залоз, що виділяють молоко. У декого ця патологія є вродженою – у такому випадку доведеться догодовувати немовля сумішами.

   

  Жінки, яким проводили зменшення форми грудей, теж іноді мають обмежену лактацію – в залежності від методу зменшення. Їм також, можливо, доведеться догодовувати немовля штучно.

   

   

  Для Друзів «Куншту» публікуємо ще один уривок – про післяпологову депресію, тривожність та психози – у закритому телеграм-каналі. Якщо ви теж хочете підтримати «Куншт» та отримувати доступ до ексклюзивного контенту – переходьте за посиланням. Давайте дружити! 

  ТЕКСТ: Емілі Остер
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: