ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Ідеї — 11.01.22
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  «Навіть найбезглуздіші, на перший погляд, відкриття іноді можуть знайти застосування»: 9 запитань В’ячеславу Агеєву

  Дев’ять запитань, десятки науковців, кілька хвилин, щоб краще дізнатися про сферу кожного. Разом із видавництвом «Віхола» ми створюємо рубрику, яка дозволить краще зрозуміти, чим займаються українські вчені, хто їх надихає та дивує. Сьогодні говоримо з релігієзнавцем В’ячеславом Агеєвим, автором книжки «Релігія має померти».

  Коли ви називаєте свою професію, як її найчастіше уявляють люди? 

   

  З цим біда. Коли кажеш «Я – релігієзнавець», люди зазвичай уявляють теолога, богослова, священника, тобто когось «дуже релігійного». Досі не поширена ідея, що релігію можна досліджувати науковими методами, як будь-яке інше явище. Рідше – сприймають як злісного наукового атеїста. Хоча серед релігієзнавців є й атеїсти, і віряни. 

   

  Що ви робите насправді?

   

  Насправді я досліджую конкретні вияви релігії. Наприклад, у людській поведінці, психіці чи текстах. Що люди переживають під час релігійних дійств, молитов, медитацій? Чому деякі люди при цьому переживають неймовірні екстази і єднання з Вищим, а деякі – ні? Як релігійні переконання впливають на взаємодію з сучасним секулярним суспільством?

   

  Ваш улюблений профільний фейк чи теорія змови.

   

  Їх багато, улюблену важко обрати. Сплітаючись із релігійними наративами, теорії змов творять неймовірні сюжети.

   

  Дуже люблю релігію дискордіанство, від якої пішло багато сучасної конспірології, та тему ілюмінатів, що таємно керують світом, страшних масонів-рептилоїдів. Сучасна шизотерика ввібрала в себе купу їхнього дискурсу і часто серйозно його сприймає. Для дискордіанців задоволення якраз і полягало у навмисному створенні та впровадженні у життя теорій змов і нових релігій довкола них. Таким чином вони боролися з «параноїдним порядком» і випускали на волю творчий хаос. І величезна кількість людей їхні витвори сприймала всерйоз, розвивала.

   

  Дуже цікава створена дискордіанцями Церква СубГенія, де намішано безліч теорій змов тільки для того, щоб приховати одну, найстрашнішу і найжахливішу змову Старих Богів-інопланетників.

   

  Просто прекрасний світ ісламської конспірології, де невтомно сперечаються, чи пророковані племена Гога-Магога прийдуть з Росії чи з Китаю, і чи цей процес вже почався. 

   

  А вітчизняна Церква Великої Качки, наприклад, вірить у споконвічну боротьбу Ідеї Качкодзьобості, яку еволюція несе ще з часів качкодзьобих динозаврів, та вселенського зла Акчак, що втілюється у двоголовій курці-мутанті з хрестоподібними наростами на головах. Йдеться про поширену в Україні і зовсім, на думку каченітів, хибну релігію.

   

  Питання у вашій царині, на яке наука досі не має відповіді, але вам би дуже хотілося, щоб це вирішилося ще за нашого життя.

   

  Психологія релігії, якою я в основному й займаюся, спирається на загальну психологію, для якої досі не вирішене питання про те, звідки береться свідомість. Це питання засадниче для дуже багатьох наук, релігій і, глобально, для розуміння того, чим є людина.

   

  Праці якого/якої науковця/виці вас вражають чи надихають? Чому?

   

  Мірча Еліаде, класик, який створив Чиказьку школу релігієзнавства, людина з дивовижною працездатністю й ерудицією, який знав вісім мов і орієнтувався, здається, у всіх можливих релігіях. Еліаде прожив цікаве і складне життя, втечу з батьківщини в одну країну, потім – в іншу і при цьому невпинно досліджував, творив, писав. І він досі надихає багатьох гуманітаріїв.

   

  Яке найдивніше/найбезглуздіше відкриття у вашій сфері? Чи є у вас улюблені кейси з Іґнобелівської премії?

   

  Навіть найбезглуздіші, на перший погляд, відкриття іноді можуть знайти застосування, просто треба придумати, де саме. Мій улюблений кейс, бо я взагалі люблю НЛО-релігії, – це Іґнобелівська премія 1993 року з психології. Джон Мак з Гарварду та Девід Джейкобс з університету Темпл дійшли висновку, що люди, які вірять у те, що їх викрадали інопланетяни, ймовірно, таки були викрадені ними задля отримання їхнього безцінного генетичного матеріалу.

   

  Це звучить потужно, однак у нас в релігієзнавстві є свої, ще веселіші, проблеми: так, вже шістнадцять років ніхто не може забрати премію у мільйон доларів за надання емпіричних доказів того, що Ісус Христос – не син Летючого Локшинного Чудовиська.

   

  Що найбільше дратує вас у щоденній роботі?

   

  Найбільше дратує впевненість у єдиноістинності власних релігій у багатьох вірян. Люди часто звертаються до релігії за якихось важких чи тривожних обставин, бачать, що релігія для них працює, і думають, що тільки цей шлях правильний. Релігійна ієрархія зазвичай цю думку в них всіляко підтримує. Далі вмикається помилка чорно-білого мислення: оскільки моя релігія правильна, то інші релігії/шляхи не можуть бути правильними. Іноді цю єдиноістинність трошки приховують за екуменічною політкоректністю («іслам, звичайно, теж богонатхненний, але от у нас в православ’ї….»). І оце сприйняття себе як обраного, виняткового, особливо порівняно з релігіями далеких народів, буває, піддратовує. Деякі релігії досі живуть Середньовіччям.  

   

  Дуже дратує Московський патріархат самим своїм існуванням, особливо у Лаврах, і те, як вони по-загарбницьки ставляться до наших пам’яток мистецтва. Церкви Московського патріархату, до речі, досі, на восьмому році війни чомусь отримують податкові пільги.

   

  Що найбільше подобається вам у щоденній роботі?

   

  Багатогранність і неймовірна гнучкість релігії, здатність пристосуватися до будь-яких суспільств і будь-яких умов. Кількість конфесій зростає, і цьому процесу не видно краю. Нові релігії виникають постійно, експериментують з новими ідеями, однак більшість з них не затримується надовго.

   

  Які книжки ви б порадили прочитати, аби люди краще почали розуміти, що ви досліджуєте?

   

  Звичайно ж, читайте книжку «Релігія має померти, або У кого ми повіримо після Бога» – я постарався викласти сучасною простою мовою складні теорії про те, як працює релігія і як Церква Великої Качки відбере паству в саєнтологів.

   

  А якщо серйозно, дуже раджу «Нейротеологію» Ендрю Ньюберґа, який за допомогою МРТ досліджував різні стани психіки під час медитації та шукав відповідники їм у роботі мозку. Там можна дізнатися, чим буддистська медитація подібна до християнських молитовних екстазів і чим останні відрізняються від станів, які досягають у молитві мусульмани.

   

  Дуже цікаві «Релігії світу» Євгенія Торчинова, де він досліджує надособистісні й екстатичні досвіди, яких сягають практики деяких релігій.

   

  Особисто мене вразило «Втрачене християнство» Джейкоба Нідлмана – чудова книга, яка пояснює сучасні кризи в християнстві та зміни, яких доводиться зазнавати цій релігії, щоб з них вийти.

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: