Стаття Суспільство — 08 жовтня, 2021

Нобелівка‒2021: мир. Зусилля захистити свободу самовираження

ТЕКСТ:

ІЛЮСТРАЦІЇ: Каталіна Маєвська

Норвезький Нобелівський комітет вирішив нагородити Нобелівською премією миру 2021 року Марію Рессу і Дмітрія Муратова за їхні зусилля захистити свободу самовираження, яка є передумовою для демократії та тривалого миру. Пані Ресса і пан Муратов отримують Премію миру за свою відважну боротьбу за свободу самовираження на Філіппінах і в Росії. Водночас вони представляють всіх журналістів, які відстоюють цей ідеал у світі, в якому демократія і свобода преси стикаються з усе більш складними умовами.

Марія Ресса використовує свободу самовираження, щоб викрити зловживання владою, використання насильства і зростаючий авторитаризм у своїй країні, Філіппінах. У 2012 році вона стала співзасновницею Rappler, компанії цифрових медіа для журналістських розслідувань, яку досі очолює. Як журналістка і як виконавча директорка Rappler, Ресса проявила себе безстрашною захисницею свободи самовираження. Rappler концентрує свою критичну увагу на сумнівній і вбивчій антинаркотичній кампанії, яку проводить режим Дутерте (президента Філіппін – прим. пер.). Кількість смертей така велика, що кампанія нагадує війну, яку він веде проти населення власної країни. Пані Ресса і Rappler також задокументували, як соцмережі використовуються для поширення фейкових новин, переслідування опонентів та маніпулювання публічним дискурсом.

Контекст:

Нищівна боротьба з наркоторгівлею – одна з передвиборчих обіцянок Дутерте, яка допомогла йому прийти до влади. Він клявся вбити стільки наркодилерів і наркозалежних, що риби в Манільській бухті потовстішають від їхніх тіл. Зрештою, під приводом боротьби з наркотиками почалися незаконні переслідування. Під час активної фази антинаркотичної кампанії вбили десятки тисяч людей, і переважну більшість із цих справ не розглядали в суді. Зокрема невідомі «борці з наркотиками» стратили щонайменше 75 дітей. 

Марія Ресса з 1990-х розповідала про ситуацію в Південно-Східній Азії західному світу, зокрема працювала на CNN. Її сайт Rappler став першим у Філіппінах винятково онлайновим медіа. Відколи на Rappler почали з’являтися критичні статті про президента, а також матеріали про безконтрольні страти і вбивства, Марії Рессі та її колегам стало непросто виконувати свою роботу – від (ймовірно, керованих владою) нападів ботів на сайт з їхніми гештеґами «ArrestMariaRessa» до нападів цілком реальних: порушення кримінальної справи й арешту. У 2020 році її з колегою Ренальдо Сантосом-молодшим визнали винною в кібернаклепі, що загрожує штрафом у 8000 доларів і позбавленням волі до шести років. Зараз суд розглядає апеляцію журналістів, а Ресса та Сантос вийшли під заставу.   

Дмітрій Андрєєвіч Муратов впродовж десятиліть захищав свободу слова в Росії за все складніших умов. У 1993 році він став одним із засновників незалежного видання «Новая газета». З 1995 року він був її головним редактором впродовж 24 років. На сьогодні «Новая газета» – найбільш незалежне видання в Росії, з фундаментально критичним ставленням до влади. Оперта на факти журналістика і професійна доброчесність видання зробили її важливим джерелом інформації про цензуровані сторони життя російського суспільства, які рідко висвітлюються в інших медіа. З початку 1993 року «Новая газета» публікувала критичні статті на різні теми, від корупції, поліцейського насильства, незаконних арештів, фальсифікацій виборів і «фабрик тролів» до використання російських військових сил як всередині, так і за межами Росії.

Опоненти «Новой газеты» відповідали переслідуваннями, погрозами, насильством і вбивствами. Від початку існування газети були вбиті шестеро її журналістів, включно з Анною Політковською, яка написала викривальні статті про війну в Чечні. Незважаючи на вбивства і погрози, головний редактор Муратов відмовився відійти від незалежної політики видання. Він послідовно захищав право журналістів писати все, що вони хочуть, про все, що вони вважають за потрібне, доти, доки вони дотримуються професійних та етичних стандартів журналістики. 

Підписатися на Куншт

Корисна розсилка про науку.
Статті, відео і подкасти щотижня та без спаму.

Контекст: 

«Новая газета» – одне з опозиційних російських видань. Окрім того, що шістьох її журналістів вбили, ціла низка пережила замахи. Розслідування медіа зокрема стосувалися збиття «Боїнга» рейсу МН17, де журналіст Павєл Каниґін вказує на причетність Росії до цієї трагедії. Також працівники «Нової газети» публікували розслідування щодо поліцейського свавілля, переслідування та вбивства гомосексуалів у Чечні, відмивання коштів у Росії тощо. 

Щодо важливих для українців питань ситуація менш однозначна. Муратов у 2014 році підписав лист проти російської окупації Криму та політики щодо України. Однак уже у 2015 році він ухилявся від однозначної оцінки ситуації в Криму та на Донбасі, висловивши більш ніж сумнівні твердження щодо подій 2014 року й так і не засудивши дії Росії.    

Вільна, незалежна й оперта на факти журналістика служить захистом від зловживання владою, брехні і воєнної пропаганди. Норвезький Нобелівський комітет переконаний, що свобода самовираження допомагає тримати публіку поінформованою. Ці права – це ключові передумови для демократії і захист від війни та конфліктів. Нагородження Марії Ресси та Дмітрія Муратова Нобелівською премією миру має на меті підкреслити важливість захисту цих основоположних прав.

Без свободи самовираження і свободи преси буде важко успішно просувати братерство між країнами, роззброєння і досягти кращого світового порядку за час нашого життя. Тож цьогорічна нагорода Нобелівською премією миру міцно вкорінена у положеннях заповіту Альфреда Нобеля.      

Підтримайте Куншт

Ставайте Друзями Куншт, отримуйте ексклюзивні бонуси та допомагайте нам бути незалежними
 

Популярні статті

Стаття Суспільство — 27 березня

Як Росія завойовувала вплив у країнах Африки

Стаття Космос - 29 лютого

Куншткамера з Девідом Сперґелом про реліктове випромінювання, НАЯ (НЛО) та співпрацю з українськими науковцями

Стаття Пост правди - 25 березня

Пост правди, епізод 7: Анонімність в телеграмі