ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису

  Що не так із «Ось народиш і пройде»?/Начитав Павло Козирєв

  00:00
  00:00
  Людина — 03.06.20
  ТЕКСТ: Юлія Чижевська
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Ось народиш – і пройде

  Приходячи до гінеколога на огляд, багато дівчат та жінок висловлюють свої турботи і проблеми й чекають на зрозумілу схему діагностики та лікування. Але інколи після огляду можна почути фразу: «Ось народиш – і пройде». Вона шокує і робить все ще заплутанішим.

   

  Цей вислів чули наші бабусі, наші матері, ми, а часом – і наші діти. Та чи варто вірити цій фразі у XXI столітті, коли є розвинена діагностика та новітні схеми лікування? Чи зрозуміти жіночий організм неможливо навіть із сучасними методами дослідження, і єдиний вихід – чекати на пологи?

  Гормони в організмі жінки 

   

  Біохімічні процеси організму контролюють гормони, а їх кількість та співвідношення змінюється під час вагітності, пологів та грудного вигодовування. Тому, щоб зрозуміти зміни в організмі й можливі наслідки, необхідно більше дізнатися про дію цих гормонів.

   

  Естроген – гормон, який у великій кількості виробляють яєчники.1 За нормальних умов його рівень в організмі жінки змінюється протягом життя. Перше значне збільшення кількості естрогену відбувається в пубертатний період – саме тоді у дівчаток збільшуються молочні залози, з’являється волосся на лобку та під пахвами, починається менструація. 

   

  Є три основні види естрогену. Найпоширеніший з них – естрадіол, який впливає на менструальний цикл. Другий, естріол, виробляється під час вагітності. Третій, естрон, з’являється в організмі жінки після завершення менопаузи.

   

  Протягом місяця рівень естрогену також змінюється. Це залежить від менструального циклу. У період менструацій, на початку циклу, рівень естрогену низький. Поступово він збільшується і досягає найбільшої концентрації до середини циклу.

   

  У невеликій кількості естроген виробляють наднирники і чоловіків, і жінок. Цей гормон необхідний для нормального функціонування організму. Тож у ситуаціях, коли видаляють яєчники (наприклад, через пухлини, розриви кіст), гормон все одно утворюється в організмі.

   

  Прогестерон вважається другим за важливістю гормоном для процесів, пов’язаних з менструацією та репродукцією.2 Він також виробляється в яєчнику, але не самою тканиною яєчника, а жовтим тіломЖовте тіло – це структура, що утворюється в яєчнику, в фолікулі, з якого вийшла яйцеклітина. Якщо яйцеклітина запліднюється, жовте тіло зберігається протягом усієї вагітності, продовжуючи виробляти прогестерон. Це неохідно, щоб не почався новий цикл і жінка не могла повторно завагітніти до кінця вагітності. Якщо ж вагітність не настає, жовте тіло руйнується і рівень прогестерону знижується. в середині менструального циклу.3

   

  Кількість прогестерону, як і естрогену, змінюється протягом місяця. В середині циклу з’являється жовте тіло, і кількість естрогену поступово зменшується. У цей самий період концентрація прогестерону в крові зростає. Максимальна концентрація прогестерону спостерігається за 5-6 днів до початку нового циклу. Збільшення рівня прогестерону необхідне для підготовки організму до можливого запліднення і вагітності – у цей період відбуваються зміни структури матки. Після піку рівень прогестерону поступово зменшується, щоб запліднення стало можливим. Якщо запліднення не відбувається, жовте тіло руйнується, рівень прогестерону знижується і починається новий менструальний цикл. Якщо ж вагітність розвивається, жовте тіло не руйнується і прогестерон виробляється протягом усієї вагітності.

   

  Прогестерон вважається основним регулятором готовності організму жінки до вагітності: за низького рівня прогестерону організм не сприймає запліднену яйцеклітину. Аналогічно за високого або надвисокого рівня прогестерону запліднення не відбувається.

   

  Лютеїнізувальний гормон (ЛГ) – один із регуляторів менструального циклу. На відміну від естрогену та прогестерону, він виробляється в передній частці гіпофізу. На початку циклу концентрація гормону мінімальна, вона поступово збільшується і різко починає наростати до середини циклу. Максимальна концентрація гормону спостерігається в день овуляції – саме він стимулює вихід яйцеклітини з фолікулу. Відразу після овуляції відбувається різке зниження гормону. Якщо запліднення не відбувається, концентрація ЛГ і далі знижується і підтримується на низькому рівні, необхідному для нового циклу. Якщо ж запліднення відбувається, концентрація лютеїнізувального гормону знижується, але не надто сильно. Вона постійно перебуває на сталому рівні задля підтримки жовтого тіла на період вагітності.

   

  Фолікулостимулювальний гормон (ФСГ) – ще один регулятор менструального циклу, що виробляється у передній частині гіпофізу.4 На початку циклу його рівень низький, але за декілька днів збільшується. Це викликає дозрівання в яєчнику фолікулу, з якого потім вийде яйцеклітина. При формуванні такого фолікулу стимулюється секреція естрадіолу, концентрація якого поступово збільшується і саме естрадіол пригнічує подальше наростання ФСГ. Проте за декілька днів до овуляції, коли естрадіол досягає пікової концентрації, кількість ФСГ також різко зростає. Пік концентрації фолікулостимулювального гормону припадає на день овуляції, як і лютеїнізувального гормону (ЛГ). Але концентрація ФСГ значно менша, ніж ЛГ. Після овуляції концентрація ФСГ різко спадає. До початку наступної менструації рівень ФСГ низький. Це за механізмом зворотного зв’язку надсилає сигнал до гіпоталамуса, активує гонадотропний гормон, що стимулює синтез фолікулостимулювального гормону гіпофізом. І на початку циклу рівень ФСГ знову поступово збільшується, щоб у яєчнику знову сформувався новий фолікул, з якого вийде яйцеклітина. 

  Під час вагітності рівні гормонів в організмі змінюються: значно збільшується кількість естрогену й прогестерону, які необхідні для нормального виношування плоду.

  Ідея про те, що пологи вилікують хвороби, – дуже приваблива. Для нормального функціонування всіх органів жіночої репродуктивної системи необхідні певні рівні гормонів. Їх збільшення під час вагітності, а потім зменшення під час лактації та відновлення організму жінки мало б спрацювати, як лікування гормональними препаратами.  

   

  Спроби пізнати організм жінки і дізнатись, що ж відбувається і змінюється у ньому під час вагітності, не припиняються. Огляд публікацій з 1958 по 2007 роки5 показав, що доброякісні кісти яєчників, виявлені до або під час вагітності, мали однорідну структуру, не збільшувались під час вагітності і навіть зникали перед пологами. Втім, дослідження, яке проводили в Південній Кароліні (США) показало, що функціональні кісти регресували після вагітності лише у 13% жінок. Так само у 13% жінок доброякісні або відносно доброякісні кісти перетворились на злоякісні утворення.

   

  Функціональні кісти давно відомі в гінекології. Вони утворюються під час менструального циклу. Трохи вище ми говорили про фолікулостимулювальний гормон, основна функція якого – утворення фолікулу, з якого виходить яйцеклітина під час овуляції, а сам фолікул сходить нанівець. Якщо ж яйцеклітина не вийшла з фолікулу або вийшла, а він не регресував, а навпаки наповнився рідиною, утворюється функціональна кіста яєчника. У більшості випадків вона протікає безсимптомно і зникає самостійно впродовж кількох менструальних циклів або впродовж вагітності.

   

  У дослідженні 1997 року6 брали участь жінки, в яких під час вагітності були виявлені серйозні пухлини яєчника. При видаленні і гістологічному досліджені цих пухлин спостерігався злоякісний компонент, що давав можливість припустити їхній агресивний розвиток в організмі. Але після завершення вагітності розростання пухлинних клітин не спостерігалось. Усі учасниці дослідження почували себе добре, і не було жодних підтверджень поширення злоякісних пухлин. Необхідно зазначити, що важливою складовою дослідження було видалення утворення і його ретельне гістологічне дослідження. Крім того, в аналізі не порівнювали аналогічні пухлини у невагітних жінок.

   

  Тож більшість кіст не зникає впродовж вагітності. Це притаманно лише функціональним кістам яєчника. Усі інші утворення потребують ретельного спостереження, а деякі – навіть видалення, бо можуть бути злоякісними.

   

  Дисплазія шийки матки або інтраепітеліальна неоплазія належить до передракових плоскоклітинних станів. Вона пов’язана із вірусом папіломи людини і потребує ретельного спостереження. Залежно від інтенсивності змін, що відбуваються у клітинах шийки матки, дисплазію поділяють на три стадії: перша – з низьким ризиком розвитку раку шийки матки, друга – з середнім ризиком, третя – з високим ризиком. Дівчатам і молодим жінкам рекомендоване динамічне спостереження за дисплазією, адже хірургічне лікування може призвести до проблеми відшарування плаценти у період вагітності. Вагітним жінкам з першою стадією дисплазії рекомендоване спостереження за станом шийки матки під час вагітності.7 Дослідження 1999 року в США8 показало, що у 70% жінок з середнім та високим рівнем дисплазії після пологів спостерігався регрес захворювання. Наразі вагітним пацієнткам із дисплазією ступенів 2 та 3 рекомендоване динамічне спостереження протягом вагітності (кожні 12 тижнів). За відсутності ознак переходу дисплазії у рак шийки матки стан шийки матки оцінюють під час вагітності, а її гістологічну будову перевіряють через шість тижнів після пологів. 

  Що відбувається з іншими захворюваннями під час вагітності?

   

  Окрім дисплазії шийки матки та кіст яєчників, існують й інші патології. Розгляньмо найчастіші проблеми репродуктивної системи жінок та процеси, які відбуваються з ними під час вагітності.

   

  Аменорея – це відсутність менструацій понад шість місяців, хоча раніше були регулярні чи нерегулярні менструації. Відсутність менструацій свідчить про порушення нормального менструального циклу: коли фолікули нормально не утворюються або в них не формуються яйцеклітини, овуляції не настає. А отже, і запліднення у такий період неможливе. Існує багато причин розвитку аменореї, але говорити про її лікування вагітністю некоректно, адже вагітність не настає саме через порушення менструального циклу.

   

  Синдром полікістозних яєчників – це стан, за якого обидва яєчники збільшені і є велика кількість кіст всередині кожного яєчника. У жінок з синдромом полікістозних яєчників знижена концентрація ФСГ, немає овуляції, зменшений синтез естрадіолу та збільшена кількість тестостерону. Майже 70% жінок с синдромом полікістозних яєчників завагітніти не можуть. Вагітність можлива після медикаментозного або комбінованого (хірургічного та медикаментозного) лікування. Навіть після вагітності й успішних пологів у багатьох жінок знову розвиваються симптоми полікістозу яєчників з гормональною дисфункцією.

   

  Міома матки – це доброякісне новоутворення, що розташоване всередині порожнини матки. Міому вважають гормон-залежною пухлиною. У частини жінок вона спричиняє безпліддя, тому що не дає можливості прикріпитись до стінки матки заплідненій яйцеклітині. Якщо ж розташування пухлини не перешкоджає прикріпленню яйцеклітини і вагітність розвивається, міома збільшується. Це може призводити до перетискання кровоносних судин, що живлять плаценту, відшуварування плаценти та викидня. У випадку успішної вагітності і пологів розміри міоми збільшуються незначно.

   

  Ерозія шийки матки – це дефекти епітелію шийки матки. Вони трапляються у жінок будь-якого віку. Ерозії можуть бути безсимптомними або викликати кровотечі поза менструацією чи проявлятись больовим синдромом в ділянці тазу.9 Безсимптомні ерозії під час вагітності можуть проявлятись через кровотечу, яка зникає після пологів.10 У частини жінок через зміну гормонального фону ерозії з’являються під час вагітності.11

   

  Тобто ці захворювання не зникають після вагітності, тому необхідна інша тактика діагностики і лікування.

   

  У цьому тексті навмисно не йдеться про запальні патології – кольпіт, цервіцит, бактеріальний вагіноз, кандидоз та захворювання, що передаються статевим шляхом. Адже вони вимагають застосування антибактеріальної терапії незалежно від того, вагітна жінка чи ні.

   

  Як спілкуватися з гінекологом

   

  Фраза про поліпшення стану здоров’я після пологів вибиває землю з-під ніг, особливо в дівчат і жінок, які не планували вагітніти найближчим часом. Проте необхідно підійти до питання ґрунтовно.

   

  Перше, про що треба запитати гінеколога – це діагноз. Повний діагноз не тільки розкриває проблему патології, але й наближає до методів лікування. 

   

  Друге запитання: «Чи є цей діагноз остаточним, чи необхідні ще якісь дослідження, щоб його підтвердити?»

   

  Третє запитання: «Чи становить небезпеку цей діагноз для мого життя і можливості завагітніти та чи пов’язаний він із якимось ускладненнями під час вагітності?»

   

  Четверте: «Що зміниться під час вагітності у моєму випадку?» 

   

  І п’яте, головне запитання: «Які є методи лікування?» Чи є, на думку лікаря, альтернатива вагітності та пологам. Адже рішення щодо планування вагітності може приймати тільки жінка разом зі своїм партнером. І жодна патологія не має «лікуватися» вагітністю. Адже це велика відповідальність впродовж усього життя жінки та чоловіка. Пам’ятаймо, що деякі захворювання проходять самостійно, не потребуючи лікування. Варто запитати, чи належить ваше захворювання до таких патологій.

   

  Після огляду обов’язково візьміть медичний висновок, у якому вказаний повний діагноз, результати обстеження. Пам’ятайте, що кожен пацієнт може отримати консультацію декількох спеціалістів в одній галузі, які допоможуть сформувати незалежну думку й підібрати індивідуальний підхід до лікування.

   

  Тобто наразі немає захворювань, які «лікуються» вагітністю. Але при вагітності чимало процесів в організмі жінки змінюються. І перебіг захворювань теж може змінитись. Причини цього на сучасному рівні розвитку медицини ми можемо далі досліджувати і вивчати.

  ТЕКСТ: Юлія Чижевська
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?