ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Без рубрики — 01.03.22
  ТЕКСТ: Олеся Мороз
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Основи домедичної допомоги: чого не можна робити

  Зараз ми часто потрапляємо в ситуацію, коли інша людина потребує допомоги. Іноді наші дії можуть врятувати комусь життя. Але неправильні вчинки здатні погіршити ситуацію. Фізіологиня Олеся Мороз побувала на базовому тренінгу з домедичної допомоги від Мальтійської служби Києва і розповіла, чого категорично не можна робити, коли людині поруч потрібні лікарі.

  Якщо є небезпека для життя, не варто стрімголов кидатися до потерпілого. Пам’ятаймо: хороший рятувальник – живий рятувальник. Спершу варто впевнитися, що навколо безпечно, а також гарантувати безпеку випадкових свідків (власних дітей, старших людей, вагітних), відводячи їх геть, відволікаючи увагу, даючи якісь доручення. До потерпілого потрібно підходити з боку ніг так, щоб інші особи були на відстані від вас, бажано по інший бік потерпілого. Це убезпечить людину, яка хоче допомогти від агресивних дій присутніх людей, які, наприклад, можуть бути нетверезими чи хуліганами.

   

  Не слід одразу намагатися обстежити потерпілого руками. Правильно спочатку звернутися до потерпілого, щоб з’ясувати, чи він при тямі. Також не варто його переміщувати чи повертати, особливо, якщо ви не бачили, як людина впала, бо можна зробити отримані травми ще більш серйозними.

   

  Лише після того, як ви переконалися, що людина не реагує на голос, можна порухати за плечі вздовж осі тіла. Так ми запобігаємо зміщенню хребців відносно голови і не завдамо фатальної травми у випадку пошкоджень хребта.

   

  Важливо нікому й ніколи не давати ліків.Якщо особа реагує на ваш голос і при тямі, запитайте чи потрібні ліки, чи має при собі, допоможіть їй їх витягнути/знайти. Потерпілий повинен спожити ліки самостійно!

   

  Не потрібно допомагати людині самостійно, якщо поруч є інші свідки. Обов’язково залучіть ще двох-трьох осіб. Вони можуть бути корисні: викликати швидку, підтвердити, що ви не грабіжник, не вчиняєте протиправних дій, стежити за станом потерпілого чи допомогти в реанімації. 

   

  Жодних ложок чи подібного в часі епілептичного нападу! (Більше про це тут – прим. ред.) Так можна ще більше травмувати зуби та щелепи. Натомість варто підкласти зібганий одяг під голову і тіло, аби убезпечити людину від травмування об поверхню; повернути набік, щоб не було загрози перекривання дихальних шляхів. Також треба прикрити потерпілого, забезпечивши йому психологічний комфорт, бо напад супроводжується мимовільним розслабленням усіх сфінктерів. 

   

  Якщо ви не вмієте допомогти, не починайте. Пошукайте лікарів, випускників курсів домедичної допомоги або представників теороборони чи інших органів серед тих, хто навколо. В умовах бомбосховища, коли екстрені служби можуть бути недоступні, варто особливо пам’ятати про базовий принцип «не нашкодь». 

   

  І насамкінець. Якщо є потреба допомогти людині в час бойових дій, а ви не проходили курс із медицини військового часу, подбайте про себе. Україні потрібні ми всі!

   

  P.S. Дякую нашому інструктору В’ячеславу Черненку за навчання не лише певним діям, а й розкриття ситуації порятунку в безпековій, правовій та психологічній площинах.

  ТЕКСТ: Олеся Мороз
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: