ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Як це працює — 29.07.19
  ТЕКСТ: Мар'яна Капранова
  Фото: NASA
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Падай, падай дощику: де й коли дивитися за персеїдами?

  Друга половина літа – це ідеальний час для виїздів за місто, щоб проводити ночі під відкритим небом і дивитися на персеїди.

  Персеїди розпочалися 17 липня і закінчаться 26 серпня. Пік традиційно випадає на ніч 12-13 серпня. Саме тоді в небі можна спостерігати рекордну кількість метеорів. Цьогоріч астрономи прогнозують 50-75 метеорів на годину. Утім, саме на цей час припадає фаза спадаючого Місяця, тому час для спостережень не зовсім сприятливий, адже світло заважатиме побачити метеорний дощ у всій красі. Тому краще спостерігати за метеорами раніше – у перший тиждень серпня. 

   

  Оскільки міське освітлення теж заважає спостереженням, краще виїхати за місто. За хорошої безхмарної погоди, гори та морські пляжі – найкращі місця для спостережень. Але метеори добре видно й за кілька кілометрів від великих міст, тому не обов’язково їхати так далеко.

   

  Що взагалі таке персеїди?

  Персеїди – це частинки хвоста комети Свіфта-Туттля, яка перетинає орбіту Землі раз на 133 роки. Перші спостереження за кометою проводили китайські астрономи ще у 69 р. до н.е., однак офіційною датою відкриття комети вважають 1862 рік. Коли комета черговий раз повернулася у Сонячну систему, за нею спостерігали астрономи Льюїс Свіфт і Горас Туттл, на честь яких і назвали об’єкт. А те, що саме ця комета є джерелом персеїд визначив бельгійський астроном Джованні Скіапареллі через три роки після відкриття. Останній раз вона пролітала Сонячну систему у 1992 році, а наступного разу її побачать наші нащадки – у 2126 році.  

   

  Щоразу, коли комета з’являється у нашій системі, вона залишає по собі слід із пилу та льоду. Оскільки її шлях проходить і через орбіту нашої планети, коли Земля перетинає цю точку – космічний пил потрапляє в атмосферу на великій швидкості і згорає там, не дістаючись до поверхні планети1.

   

  Метеороїди, метеорити, метеори?

  Персеїди часто називають і метеорами, і метеоритами, і навіть метеороїдами, використовуючи слова як синоніми. Справді, один об’єкт може бути й тим, й іншим, але все ж між ними є різниця – усе залежить від того, де саме перебуває об’єкт.

   

  Метеороїдами зазвичай називають уламки комет, астероїдів. Це маленькі об’єкти розміром до 50 м, які можна спостерігати в космосі. Коли ж метеороїд потрапляє в атмосферу планети і згорає в ній – його називають метеором, а от якщо об’єкт потрапляє на поверхню планети – це вже метеоритБільшість персеїд згорає і повністю випаровується в атмосфері Землі, не долітаючи до поверхні, тому персеїди – це метеорний, а не метеоритний дощ.

   

  Інколи під час метеорних дощів можна побачити рідкісне явище, яке називають болідом – це метеор великих розмірів. Він довго згорає у атмосфері та залишає за собою довгий та яскравий хвіст, тож складається враження, наче в небі летить вогняна куля. Здебільшого боліди так і не згорають у земній атмосфері, тому потрапляють на поверхню у вигляді метеоритів2.

  ТЕКСТ: Мар'яна Капранова
  Фото: NASA
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: