ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Медицина — 13.04.22
  ТЕКСТ: Ілона Свєженцева
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Перша допомога при травмах голови

  Під час війни травми голови – досить поширені. Вони можуть трапитися з людиною, що впала, намагаючись втекти від обстрілів, під час завалів, від впливу вибухової хвилі або прямого ураження уламків мін чи куль. Які ознаки черепно-мозкових травм? Як діяти при наданні першої медичної допомоги людині з травмою голови? Чого категорично робити не можна?

  Травмування голови може спричинити пошкодження м’яких тканин: рани з  кровотечами, пошкодження кісток черепа та ушкодження мозку. Розрізняють п’ять типів травм голови: 

  – Закрита – забиття мозку або інших тканин без пошкодження шкіри чи кровотеч;

  – Відкрита – є пошкодження зовнішніх тканин і кровотеча;

  – Без проникнення – кістки черепа цілі й неушкоджені;

  –  З проникненням – тріснуті або проломлені кістки черепа;

  – Ускладнена – пошкоджений головний мозок, що супроводжується крововиливом у його оболонки. 

   

  Основними ознаками травм голови є сонливість, нудота або блювота, порушення зору, втрата рівноваги, синці або рани на голові чи обличчі, біль або відчуття тиску в голові чи шиї, сплутана свідомість чи її втрата, поколювання або нечутливість пальців рук чи ніг, втрата можливості рухати кінцівками, судоми, ускладнене дихання, деформація голови, виділення крові чи ліквору (спинномозкової рідини) з рота, носа або вух.

  Якщо людина має хоча б одну зі згаданих ознак, слід якнайшвидше викликати швидку допомогу або звернутися до найближчої бригади медиків. Після цього постраждалому необхідно почати надавати домедичну допомогу.

   

  Якщо потерпілий лежить на землі обличчям донизу, його слід покласти на спину. Для цього треба, стоячи на колінах, підкласти руку під плече людини і, обхопивши однією рукою потилицю, а іншою – стегно, обережно перекласти спочатку на бік, а потім на спину.

   

  Оцініть прохідність дихальних шляхів людини, наявність дихання, кровотечі й пульсу, зниження рівня свідомості (запитайте, чи усвідомлює людина, де вона і що з нею сталося, перевірте, чи реагує на біль і голос). 

   

  За необхідності спиніть кровотечу, затиснувши пальцем рану або ділянку біля неї на чотири хвилини. Після цього накладіть стерильну пов’язку. Коли пов’язка просякне кров’ю, не знімайте її, а зверху накладіть кілька нових шарів. 

   

  Якщо людина знепритомніла, звільніть її груди і живіт від тісного одягу, щоб вона могла вільніше дихати. Покладіть людину так, щоб ноги були припідняті, а голова – дещо опущеною, і протріть груди та шию водою.

   

  Якщо необхідно, звільніть рот людини від уламків зубів, бруду або блювотиння, станьте перед постраждалим на коліна, стабілізуйте голову і шию тканинними валиками чи іншими предметами. За допомогою великих пальців рук розкрийте постраждалому рота і зробіть серцево-легеневу реанімацію.

   

  При забоях мозку (втраті свідомості й пам’яті, порушенні зору, ковтання і слуху, розширенні зіниць) потерпілого слід покласти на бік, аби запобігти западанню язика й затіканню рідини або слизу в дихальні шляхи, а також поліпшити кровообіг в мозку. Найкраще покласти людину на правий бік, підклавши ліву руку під щоку, а праву ногу зігнути в коліні, щоб стабілізувати положення тіла на боку. 

   

  Якщо в людини проявляються ознаки струсу мозку (короткочасна втрата пам’яті чи свідомості, головний біль, нудота), її слід покласти набік. Але в разі ушкодження хребта людину краще покласти на спину, повернувши голову набік, щоб блювотиння не перекрило дихальні шляхи. Забезпечте потерпілому спокій і покладіть на голову холодний компрес. 

   

  Коли у людини спостерігається рана і видно, що пошкоджено цілісність кісток черепа, слід покласти її на бік (якщо є підозри на ушкодження хребта, покладіть на спину і поверніть голову набік). Зупиніть кровотечу, накладіть стерильну пов’язку й до приїзду лікарів зафіксуйте голову валиком із тканини. 

   

  Заборонено:

  – Не звертатися по допомогу до лікарів, мовляв, «саме минеться»;

  – Не фіксувати шию, якщо виконуєте якісь маніпуляції з головою потерпілого;

  – Транспортувати потерпілого самостійно, якщо можливо викликати швидку;

  – Самостійно виймати з рани чужорідні предмети чи частинки кісток черепа;

  – Залишати потерпілого без нагляду, якщо він опинився без свідомості у положенні на спині. 

  ТЕКСТ: Ілона Свєженцева
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?