Стаття Здоров'я — 19 квітня, 2022

Перша допомога: як діставати людей із авто та з-під завалів

ТЕКСТ:

ІЛЮСТРАЦІЇ: Каталіна Маєвська

Війна Росії проти України супроводжується великою кількістю жертв серед цивільних. Вони намагаються сховатися від бомб у будівлях або тікають з-під обстрілів на автівках. Коли сховатися чи втекти не вдається, поранені шоковані люди опиняються заручниками завалів чи понівечених машин. Як правильно діяти, дістаючи людей із авто та з-під завалів? Як транспортувати людей із різними типами травм?

Золотим правилом надання першої домедичної допомоги є безпека того, хто допомагає. Тому всі рятувальні дії варто планувати так, щоб унеможливити травмування рятувальника. Наприклад, переконатися в тому, що обстріли скінчилися, перевірити, чи можливе повторне руйнування будинку або вибух, чи може відкотитися транспортний засіб.  Якщо видно, що шматки стіни чи стеля звисають над місцем завалу або що конструкція хитка, ліпше дочекатися рятувальників і не починати роботу самостійно. Коли з машини виливається пальне чи мастило, йде дим, або якась частина автівки звисає над низиною так, що її неможливо знерухомити, допомагати постраждалим небезпечно.

В умовах війни, особливо якщо це відбувається у прифронтовому чи окупованому місті, не завжди можливо викликати швидку або рятувальників. Тому люди змушені самостійно надавати домедичну допомогу постраждалим. Її першим етапом є евакуація потерпілого в безпечніше місце. Це треба зробити негайно, коли є реальна небезпека обстрілу чи загоряння автомобіля. Якщо неможливо викликати допомогу, постраждалого доведеться евакуювати до медичного закладу самостійно. Це так званий другий етап евакуації, який проводиться після надання невідкладної допомоги. Виняток становлять поранені з ознаками пошкодження хребта, адже людина без спеціальної підготовки може завдати додаткових, небезпечних для здоров’я і життя травм. До основних ознак пошкодження хребта належать сильний біль або тиск у спині, шиї чи голові, поколювання чи втрата чутливості пальців рук і ніг, нездатність рухати кінцівками, ускладнене дихання, судоми, втрата рівноваги, деформація хребта.

Як евакуювати постраждалого з автомобіля

1. До постраждалого слід наближатися так, щоб він не повертав до вас голови, адже у разі пошкодження шийних відділів хребта це може додатково травмувати людину. Ліпше постійно перебувати у полі зору людини.

2. Якщо можливо, відкрийте водійські двері, вимкніть двигун та заблокуйте ручне гальмо або знерухомте колеса автомобіля, підклавши під них каміння чи інші доступні предмети.

3. Якщо двері машини заклинило або від удару заблокувалися замки, слід вибити скло на пасажирських місцях позаду водія (якщо там немає людей). Якщо в автівці є пасажири ззаду, намагайтеся бити міцним предметом із загостреним краєм по нижній дальній від пасажира частині будь-якого дверного скла, це мінімізує пошкодження.

4. Оцініть стан свідомості постраждалих, говорячи з ними голосно і чітко. Так ви зрозумієте їхнє сприйняття того, що відбувається довкола. 

5. Стабілізуйте шийний відділ хребта людини, завівши власну руку під руку постраждалого, підтримуючи його голову іншою рукою.

6. Оцініть рівень ушкодження: можливість самостійно дихати, наявність кровотеч. Якщо потерпілому ніщо не загрожує, почекайте до приїзду рятувальників, які допоможуть людині евакуюватися з автівки. Допоки вони прибудуть, допомагайте людині у салоні машини. 

Якщо немає змоги викликати рятувальників, варто евакуювати постраждалу людину. Для цього:

– розстебніть пасок безпеки;

– заведіть власну руку під руку постраждалого, підтримуючи його голову іншою рукою. Намагайтеся не стискати грудну клітку людини, адже вона може бути пошкоджена;

– взявшись іншою рукою за ремінь потерпілого, повільно витягуйте його з авта, постійно підтримуючи голову;

– перемістіть постраждалого у безпечне місце на землі;

– за можливості транспортуйте пораненого за допомогою жорстких нош, але якщо їх нема, можна попросити іншу людину притримати ноги потерпілого. Якщо у людини наявна хоча б одна із ознак травмування хребта, її транспортують лише на твердих ношах.

– людину з травмою живота чи стегна покладіть на спину, зігнувши ноги; у разі сильного забою грудної клітки потерпілого краще покласти на бік. У першому випадку це полегшить біль, а в другому – дихання до моменту надання фахової медичної допомоги. 

Як евакуювати людину з-під завалів

1. Подбайте про власну безпеку, використовуючи захисне спорядження (окуляри, рукавички, мотузки).

2. Оцініть реальну небезпеку людини під завалами (можливість повторних обстрілів, обмежений доступ до кисню, їжі та води, можливість викликати рятувальників). 

3. Оцініть складність завалу, власну безпеку та фізичні можливості. 

4. Опитайте людину під завалами, зрозумійте, наскільки критичний її стан: чи вона при тямі, чи має кровотечі або травми хребта. Якщо стан не критичний і можна дочекатися рятувальників, не починайте евакуацію самостійно, а будьте поруч з людиною і заспокоюйте її.

5. Якщо ви впевнені, що зможете самостійно розібрати уламки, починайте роботу.

6. Постійно коментуйте свої дії, розповідаючи, що і як ви робите.

7. Дбайте про власну рівновагу, адже ваше падіння може спричинити обвал і травмувати людей під завалами. 

8. Якщо вдалося дістатися людини, підіймайте та опускайте її лише силою м’язів. Не використовуйте важелі, мотузки чи інші підручні засоби, адже це збільшує ризик обвалів.

Підписатися на Куншт

Корисна розсилка про науку.
Статті, відео і подкасти щотижня та без спаму.

Як транспортувати постраждалого до лікарні

Будь-яке транспортування не повинне завдати додаткових пошкоджень, і не слід цього робити без нагальної потреби. Умови перевезення пораненого мають бути такими, щоб максимально забезпечити його спокій та зручність. 

При транспортуванні обов’язково оцінюють стан постраждалого, якщо він задовільний, можна використовувати попутні засоби. Однак важливо їхати без надмірної тряски і поштовхів, адже це може додатково травмувати і погіршити загальний стан. 

Якщо для евакуації доступне лише легкове авто, можна посадити або покласти потерпілого на задньому сидінні, обклавши подушками, а зверху прикривши ковдрою. Якщо потерпілого принесли на ношах, до автомобіля його ліпше заносити на них. Не можна перекладати людину в дорозі, адже під час руху є висока ймовірність завдати додаткових травм. 

Спосіб транспортування потерпілого залежить від тяжкості та типу травми:

Відкрита черепно-мозкова – хворого транспортують лише лежачи в автомобілі швидкої, зафіксувавши голову валиком із рушника;

Закрита черепно-мозкова травма – лежачи на спині з поверненою набік головою. Це попередить западання язика і не дозволить блювотним масам та слині потрапити в дихальні шляхи;

Обличчя або щелеп – у положенні лежачи з повернутою на бік головою.

Грудної клітки – людину перевозять у напівлежачому положенні;

Закрита травма живота – лежачи на спині з холодним компресом на животі;

Поперекового відділу хребта – лежачи на животі на жорсткій основі.

Травма тазу – у положенні «жаби»: з валиком із ковдри чи одягу під колінами, що злегка розведені в сторони.

При переломі ключиці – у сидячому положенні.

У стані шоку або непритомності потерпілого транспортують з піднятими на 15-20 см ногами.

Ставайте Другом Куншт

Отримайте доступ до ексклюзивного контенту й беріть участь у вебінарах з провідними українськими і світовими науковцями!

Популярні статті

Стаття Суспільство — 27 березня

Як Росія завойовувала вплив у країнах Африки

Стаття Космос - 29 лютого

Куншткамера з Девідом Сперґелом про реліктове випромінювання, НАЯ (НЛО) та співпрацю з українськими науковцями

Стаття Пост правди - 25 березня

Пост правди, епізод 7: Анонімність в телеграмі