ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Спалах — 21.05.21
  ТЕКСТ: Олександр Скороход
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Після щеплення кулаками не махають

  Якщо ви регулярно тренуєтеся, це значно підвищує захисні можливості вашої імунної системи1. Втім, не робить вас повністю невразливими до вірусу SARS-CoV-2, який викликає COVID-19. А крім того, опірність імунітету буде ще залежати від рівня фізичних навантажень, що ми докладно розглядали у попередньому матеріалі.

   

  А от завдяки вакцинації, як свідчать клінічні дані2, при зараженні коронавірусом ви зможете перенести хворобу без симптомів або в легкій формі. Крім того, згідно з попередніми даними3, вакцинація від COVID-19 може значно знизити ризики заразитися взагалі і стати безсимптомним носієм, що важливо для вироблення колективного імунітету та зупинки пандемії.

   

  І хоча зараз багато країн надають пріоритет медичним працівникам і найбільш вразливим категоріям населення (людям похилого віку чи з хронічними захворюваннями), питання вакцинації актуальне як для окремих елітних спортсменів, спортивних команд (адже деякі міжнародні та локальні змагання все ж відбуваються), так і спортсменів-любителів.

   

  Станом на 21 травня перші дози вакцин отримали майже мільйон українців4, серед яких є й ті, хто займаються спортом. Також розпочалося щеплення українських олімпійців та паралімпійців, які представлятимуть країну на Олімпійських іграх у Токіо5.

   

  Чи можна тренуватися, якщо вам зробили вакцинацію від коронавірусу? Які можливі побічні ефекти? Як оптимізувати тренувальний графік після вакцинації? З’ясуємо далі.

   

  За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», «Куншт» створює окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії.

  Фізичні навантаження та вакцинація

   

  Дані, отримані на основі спостережень за людьми, які вакцинувалися від вірусу грипу та папіломавірусу, вказують на те, що фізичне тренування, проведене перед вакцинацією чи одразу після ніяк не впливає на її ефективність14.

   

  Що стосується вакцинації проти COVID-19, оскільки усі наявні на сьогодні вакцини викликають деякі побічні ефекти для певного відсотку вакцинованих, це може  відобразитися на тренуваннях та фізичній активності загалом. І хоча детальна інформація про переносимість вакцинації проти COVID-19 у загальній популяції тільки накопичується6, попередні дані випробувань різних вакцин показують досить широкий спектр місцевих та системних побічних ефектів. Ці побічні ефекти, як правило, незначні (тобто вони зазвичай не впливають на звичайну діяльність), частіше трапляються у людей, молодших за 55 років, і більш виражені після другої дози. Наразі рівень серйозних побічних ефектів низький, а важкий перебіг спостерігався лише у 1–3% осіб.

   

  Побічні реакції

   

  Незалежно від того, яку із вакцин, наявних зараз в Україні, ви отримаєте, слід уважно відстежувати реакції вашого тіла та, за потреби, коригувати рівень фізичної активності та режим тренувань.

   

  Сотні тисяч українців вакцинувалися Covishield – векторною вакциною, розробленою британсько-шведською компанією AstraZenecа та Оксфордським університетом. Вакцина є безпечною та ефективною для людей віком від 18 років і старше. Вона схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ)7 для екстреного використання і пройшла перевірку Європейського агентства з лікарських засобів.

   

  Аналіз безпеки вакцини AstraZeneca8 показав, що близько 50% реципієнтів мали локалізований біль та болючість у місці вакцинації легкого та середнього ступеня тяжкості, що іноді тривав 4–5 днів після введення першої дози, незважаючи навіть на введення парацетамолу. Втомлюваність та головний біль також були зареєстровані приблизно у 70% реципієнтів після першої дози, болі в м’язах та лихоманка були у 60%, хоча про ці ефекти рідше повідомляли після другої дози.

   

  Тривалість цих побічних ефектів (у деяких випадках – до тижня після прийому) може бути дуже важливою для спортсменів, адже потенційно може вплинути на їхні тренування та виступи на змаганнях.

   

  Втім, загалом супутні реакції9 на введеня вакцини Covishield були легкими та помірними, очікуваними та минали протягом кількох днів.

   

  Найпоширенішими реакціями на вакцину, що спостерігалися у більш ніж 1 з 10 вакцинованих осіб, були біль в місці ін’єкції, головний біль, втома, біль у м’язах, загальне нездужання, озноб, лихоманка, біль у суглобах, нудота. У кількох людей (1–10) зі ста були зниження апетиту, запаморочення, пітливість, біль у животі, висипання.

   

  У менш ніж однієї зі 100 осіб були збільшені лімфатичні вузли.

   

  Що радять спортсменам?

   

  Хоча зараз Центр контролю та профілактики інфекційних захворювань США (CDC) не висуває конкретних вказівок щодо протоколів фітнесу після вакцинації, дуже важливо послуговуватися здоровим глуздом і зважати на самопочуття та загальний стан організму в найближчі години та дні після отримання вакцини.

   

  Хоча вплив вакцин проти коронавірусу досить індивідуальний і залежить від віку та дози, для тих, хто регулярно бігає, тренери розробили низку порад10. Зокрема, тренуватися у день вакцинації – можна. Наразі немає якихось категоричних заборон на тренування безпосередньо перед вакцинацією чи одразу після. Такі тренування не знижують ефективність вакцини. Що стосується тренувань на наступний день після вакцинації – варто орієнтуватися на самопочуття й можливі супутні побічні реакції.

   

  Оскільки наразі побічні реакції у багатьох людей викликають несприятливий для тренувань стан (температура, головний біль тощо), доцільно розглянути тимчасове зменшення тренувального навантаження протягом перших 48–72 год після ін’єкції вакцини, особливо після другої дози. Також варто уникати занадто важких чи тривалих тренувань або змагань протягом трьох повних днів після першої дози та чотирьох повних днів після другої дози. 

   

  Втім, жодне з цих правил не є категоричним, тож прислухайтеся до свого організму, радьтеся зі своїми лікарем та тренером. 

   

  Яких заходів безпеки слід дотримуватися після вакцинації?

   

  Після щеплення важливо пам’ятати кілька речей. В разі появи нехарактерних симптомів, різкого погіршення самопочуття – одразу звертатися до лікаря. Повноцінний захист від інфікування SARS-CoV-2 ви отримуєте тільки після другої дози вакцини, яка, згідно з останніми рекомендаціями, для досягнення максимального ефекту, має проводитися через  8–16 тижнів11.

   

  Після отримання другої дози вакцини має пройти щонайменше 7–14 днів для вироблення повноцінного імунітету проти вірусу SARS-CoV-2, який зберігатиметься від чотирьох до восьми місяців12. Те, що вам зробили щеплення, не означає, що всі, хто тренується навколо вас, теж щеплені. Зараз немає остаточних даних щодо того, чи не можуть щеплені особи бути безсимптомними переносниками вірусу в разі зараження. Відповідно, рекомендується13 далі дотримуватися соціальної дистанції, носити маски у громадських місцях і дезінфікувати обладнання після використання. Це гарантуватиме, що вірус не поширюватиметься далі. 

   

  Будь-які запобіжні заходи мають змінюватися тільки з огляду на нові рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я та органів охорони здоров’я країни. 

  Матеріал розміщено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

  ТЕКСТ: Олександр Скороход
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?