ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису

  Як працює вакцина CoronaVac?

  00:00
  00:00
  Спалах — 17.07.21
  ТЕКСТ: Наталія Шендеровська
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Безпека ‒ понад усе: як працює вакцина CoronaVac

  Літо в розпалі. Українські й закордонні курорти кличуть, манять, чекають. Хочеться відпочити. Відірватись від домашнього локдауна, обміняти карантинні обмеження на безкрайність морів, безмежність гір чи безкінечність вулиць незнайомих міст. І повернутись додому без ковіду. 

   

  Єдиним дієвим способом захистити себе і рідних залишається вакцинація. І хороша новина в тому, що центри масової вакцинації вже активно працюють. На сайті https://vaccination.covid19.gov.ua можна знайти адреси понад 70 таких пунктів в 17 областях України. 

   

  Доступна сьогодні вакцина – CoronaVac виробництва китайської компанії Sinovac Biotech. Оскільки «made in China» асоціюється у нас із дешевим пластиком з Aliexpress, не дивно, що ставлення до цієї вакцини досить скептичне. Ложку дьогтю додали ще різні дані її ефективності. То чи виправдані ці сумніви? Чи варто таки отримати заповітне щеплення, яке допоможе вберегти ваше здоров’я і захистити рідних, а разом з тим дасть спокійно насолодитись цим літом? Нумо з’ясовувати.

   

  За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», «Куншт» створює окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії.

  Перевірений олдскул

   

  CoronaVac – стара-добра інактивована вакцина. Якщо вас лякають нові РНК- і ДНК-технології, то такий тип щеплення перевірений більш як сторічною історією. Перші інактивовані бактеріальні вакцини винайшли колеги Луї Пастера – Шарль Шамберлан та Еміль Ру – ще в 1887 році1. Звична нам сезонна вакцина від грипу – також інактивована. Про неї ми ще згадаємо. 

   

  Для виготовлення такого типу вакцини сам вірус SARS-CoV-2 розмножили в спеціальній культурі клітин Vero2. Цю клітинну лінію отримали з епітеліальних клітин нирки африканської зеленої мавпи ще в 1962 році й саме її сьогодні найчастіше використовують для виробництва вакцин3

   

  Отримані вірусні частки інактивували бета-пропіолактоном – речовиною, яка зв’язується з РНК SARS-CoV-2 і знешкоджує її. Проте поверхневі білки, зокрема і ключовий антиген – S-білок (від spike), зберігають свою природну форму. Тобто розмножуватись вірус не може, але його зовнішній вигляд все ще викликає в імунної системи справедливе обурення і сигналізує про напад ворога. Такі інактивовані вірусні частки очищують і додають ад’ювант – гідроксид алюмінію4 – речовину, яка підсилює імунну відповідь і робить вакцину ефективнішою. Його кількість у вакцинах прискіпливо контролюється, а опублікований в травні 2021 року метааналіз5, показує, що з-поміж вакцин від COVID-19, найменше побічних реакцій викликають ті, які містять цей ад’ювант. Після мРНК і векторних вакцин зазвичай відчувається більший дискомфорт.

  Що кажуть цифри?

   

  Здається, саме це питання викликає в українців найбільше сумнівів. Адже перше велике клінічне дослідження6, яке проводилось в Бразилії, показало ефективність CoronaVac проти симптоматичного прояву COVID-19 лише в 51%. Проте проміжні результати дослідження в Індонезії7 були більш обнадійливими: 65,3%. А на початку липня в журналі «The Lancet» опублікували дані клінічного дослідження в Туреччині8, згідно з яким вакцина захищає від симптомів COVID-19 на 83.5%. До того ж її ефективність у запобіганні важкому перебігу захворювання і госпіталізації становила 100%. 

   

  Та окрім клінічних досліджень важливим маркером ефективності є дія вакцини в реальних умовах. Такі дані збирають там, де велика кількість людей вже отримала щеплення. Наприклад, є когортне дослідження в Чилі9, де двома дозами CoronaVac вакцинували 2,5 млн людей старших за 16 років і однією дозою – 2,1 млн громадян. Як наслідок, кількість випадків симптоматичного перебігу захворювання серед тих, хто отримав обидві дози щеплення, знизилась на 67%, а госпіталізації – на 85%. 

   

  Цікаво, що на той момент у регіоні циркулювали і два мутантні варіанти – альфа (так званий британський штам) і гамма (так званий бразильський штам). Тобто вакцина показала свою ефективність щодо них теж. Це підтверджує і дослідження, проведене в Сан-Паулу (Бразилія)10. Там ефективність CoronaVac становила 50,7% через два тижні після другої дози вакцини. І це в середовищі працівників медичної сфери, де 47% збудника складав гамма-варіант.

  То цього достатньо?

   

  Вакцинація, рутинна дитяча чи викликана необхідністю на фоні пандемії, завжди бентежить. Хто ж любить уколи, та ще й з можливою реакцією імунної системи у вигляді температури? Тому, звичайно, нам би хотілось мати ідеальну вакцину, яка б повністю захищала на все життя від всіх варіантів вірусу і вводилась один раз. На жаль, це неможливо. І не лише в контексті коронавірусу.

   

  Вакцини формують тривалий імунітет і захищають від симптомів хвороби. Але від самої можливості інфікуватись вакцина не захищає (саме тому так важливо носити маски в людних місцях навіть після вакцинації). Якщо вірус потрапить в організм людини і знайде необхідні йому рецептори, щоб проникнути в клітину, зараження відбудеться. Але присутні у вакцинованої людини антитіла, по-перше, нейтралізують частину вірусних часток до контакту з клітиною-мішенню, а спеціальні Т-лімфоцити знищать уже інфіковані клітини. Саме це не дасть інфекції поширитись і викликати важкі симптоми й ускладнення від хвороби.

   

  Тому варто пам’ятати, що жодна вакцина від COVID-19 не захищає від проявів хвороби на 100%. Але всі вакцини, зокрема CoronaVac, запобігають розвитку ускладнень, госпіталізації, ШВЛ чи, в найгіршому випадку, смерті. І це найважливіше. 

   

  До слова, сезонні вакцини від грипу, про які ми згадували раніше, ефективні в середньому лише на 40%. Протягом останніх 10 років їхня ефективність становила від 19% до 60%11. І ми продовжуємо вакцинуватись, бо наразі це єдиний спосіб уникнути ускладнень від хвороби.

  До справи

   

  То як отримати щеплення? Інструкція тут. При собі необхідно мати паспорт, ІНН або номер декларації з сімейним лікарем. Ці дані дають можливість позначити в електронній системі, скільки доз якої вакцини ви отримали, і відповідно до цього буде робитись друге щеплення. 

   

  Повна вакцинація CoronaVac містить дві дози з інтервалом в 14–28 днів. Але якщо за непереборних обставин другу дозу необхідно зробити раніше чи пізніше за цей термін, то повторне введення чи вакцинація наново не потрібні12

   

  Чи варто вакцинуватись, якщо перехворіли? Так. Але якщо COVID-19 спіткав вас нещодавно, то можете на кілька місяців розслабитись і дати можливість отримати щеплення тим, хто не має імунітету. За інших обставин сміливо записуйтесь на вакцинацію.

   

  Побічні реакції від CoronaVac такі самі, як і від інших вакцин. Це біль, почервоніння і набряк у місці ін’єкції, підвищення температури, головний біль, втома. Обмеженням для вакцинації є попередній досвід анафілактичних реакцій на будь-який компонент вакцини, важкі алергічні реакції, серйозні хронічні захворювання та температура понад 38,5 градуса. 

   

  МОЗ України також не рекомендує це щеплення вагітним і жінкам, які годують грудьми, адже на цих категоріях людей клінічні дослідження цієї вакцини поки не проводили. Водночас ВООЗ дозволяє вакцинацію CoronaVac13 цим категоріям, обґрунтовуючи це тим, що вакцина інактивована, не містить живого вірусу, а доданий ад’ювант використовується в інших вакцинах, які давно пропонуються вагітним (наприклад, щеплення від дифтерії, правця і кашлюка). А ризики від перенесеної хвороби значно перевищують теоретичні ризики, пов’язані з вакцинацією. 

  Краще синиця в руках…

   

  На початку червня ВООЗ затвердила цю вакцину для екстреного застосування14. І це також хороша новина, адже є імовірність, що з часом цю вакцину затвердять європейські регулятори. Тоді ті, хто отримають щеплення CoronaVac, будуть не лише вакциновані та щасливі, а ще й вільні подорожувати не лише в Затоку і Буковель. До речі, низка країн Європи (Нідерланди, Австрія, Іспанія) уже додали Sinovac до переліку вакцин, з якими допускається в’їзд іноземців. Про актуальні умови в’їзду до різних країн можна дізнатись тут.

   

  Тож, в ситуації, коли доступ до вакцин обмежений, не варто обирати між «не вакцинуватись і чекати на кращу вакцину» і «отримати щеплення уже доступною і безпечною вакциною». Треба просто йти і робити щеплення. Отримати захист від негативних наслідків інфекції та не переживати про можливу зіпсовану відпустку, забиті лікарні та оренду кисневого концентратора. Це справді той випадок, коли краще синиця в руках.

   

  А COVID-19 з нами надовго, тож потішити себе різними типами вакцин і обрати улюблену на свій смак ми ще встигнемо в наступні роки. 

  Матеріал розміщено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

  ТЕКСТ: Наталія Шендеровська
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?