ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Спалах — 15.03.21
  ТЕКСТ: Катерина Ситник
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  При надії в пандемії: вагітність і коронавірус

  Від початку пандемії COVID-19 минув більше ніж рік. Вже народилися діти, яких матері виносили в масках, дотримуючись соціальної дистанції. Що за цей час наука дізналася про вплив коронавірусу на вагітність і грудне вигодовування? 

   

  За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» 

  та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», «Куншт» створює окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії.

  В березні 2020 року до лікарні французького Університету Париж-Сакле поклали 23-річну жінку на 35-му тижні вагітності. У неї була висока температура та сильний кашель. Лікарі діагностували COVID-19. Вони виявили коронавірус не тільки в мазку з носа та горла, але і в крові пацієнтки. За три дні після госпіталізації серцева діяльність плоду погіршилася. Лікарі зробили кесарів розтин. Під час операції вони відібрали для дослідження навколоплідні води і виявили коронавірус в рідині. Лікарі одразу перевірили, чи є новонароджений хлопчик інфікованим. Виявилося, що дитина була хвора на COVID-19. Як і в матері, коронавірус виявили не тільки в носі та горлі немовляти, але і в крові. Дослідження плаценти також показало наявність коронавірусу. Це був перший доведений випадок внутрішньоутробного інфікування плоду COVID-191

   

  На третій день після народження у немовляти з’явилися неврологічні порушення, викликані інфекцією SARS-CoV-2. Лабораторні аналізи показали ознаки запалення спинномозкової рідини, а МРТ головного мозку – пошкодження білої речовини. Зазвичай неврологічні симптоми спостерігають у дорослих пацієнтів, для дітей це нетиповий перебіг захворювання. Хлопчик поступово одужав, і за 18 днів його виписали з лікарні.

   

  Коронавірус рідко потрапляє в кров. Тому ймовірність передачі коронавірусу від матері до плоду під час вагітності – мала. Вчені з танзанійського Університету медичних та суміжних наук Мугімбілі опублікували в журналі Journal of Medical Virology систематичний огляд статей з цієї теми. Вони підрахували, що серед 205 малюків, народжених матерями з COVID-19, інфікованими були 6,3%2. Але частина з них могла заразитися вже після народження звичайним респіраторним шляхом. 

   

  На внутрішньоутробне інфікування вказує наявність антитіл до COVID-19 в крові немовлят (антитіла ще називають імуноглобулінами). Деякі діти, народжені матерями з COVID-19, мають в крові імуноглобуліни класів G та М. Імуноглобуліни G можуть перейти від матері до плоду з током крові. Але імуноглобуліни М мають більший розмір і не можуть подолати бар’єр, який створює плацента. Це означає, що плід перехворів на коронавірусну інфекцію ще в материнській утробі, а його організм самостійно виробив імуноглобуліни М. Наразі невідомо, як це впливає на дитину. 

  Коронавірус і здоров’я вагітної жінки

   

  Респіраторні інфекції загалом є небезпечними для вагітних жінок. Саме тому лікарі рекомендують їм обов’язково щепитися від грипу. В 2009 році, коли була епідемія грипу штаму H1N1 (свинячого грипу), вагітні жінки частіше мали важкий перебіг цього захворювання. З них 8% загинуло, а 30% народили передчасно. Наслідки попередніх спалахів захворювань, викликаних коронавірусами –  SARS та MERS – також були трагічними. Серед вагітних жінок, які захворіли на SARS та MERS, померло 25,8% і 28,6% відповідно3

   

  Вагітність робить організм вразливим і перед SARS-Cov-2. Імунна система жінки змінюється так, щоб дозволити розвиток плоду з частково відмінними генами. Це порушує імунну реакцію на інфекції під час вагітності. Ріст матки призводить до зменшення об’єму легень – основного органу-мішені коронавірусу. COVID-19 часто викликає тромбоемболічні ускладнення, коли тромб закупорює просвіт кровоносної судини. У вагітної жінки ризик цих ускладнень більший, адже в її стані кров активніше згортається. Особливо небезпечним коронавірус є для вагітних жінок з надлишковою вагою та супутніми захворюваннями, як-от цукровим діабетом і артеріальною гіпертензією (високим кров’яним тиском).

   

  Найбільший обсяг даних про вплив COVID-19 на вагітність був опублікований в листопаді 2020 року в Щотижневому збірнику звітів про захворюваність і смертність4. Це видання федерального агентства міністерства охорони здоров’я США – Центрів з контролю та профілактики захворювань (CDC). Медичні заклади в США передають інформацію про захворюваність і смертність в CDC, де її обробляють і аналізують. Опублікований звіт містив дані за період з 22 січня до 3 жовтня 2020 року. 23 434 жінки, які отримали позитивний тест на коронавірус та мали симптоми COVID-19, були вагітними. 

   

  Вони частіше потрапляли до відділення реанімації та інтенсивної терапії, потребували інвазивної штучної вентиляції легень або екстракорпоральної мембранної оксигенації (ЕКМО). До відділення реанімації та інтенсивної терапії госпіталізують пацієнтів у критичному стані. Для проведення інвазивної штучної вентиляції легень лікарі вставляють в трахею трубку через ніс або рот, а інколи – через невеликий розріз в нижній частині шиї. Якщо інвазивна штучна вентиляція легень не допомагає, використовують ЕКМО. Хвору людину підключають до спеціального пристрою – мембранного оксигенатора, який насичує кров киснем поза тілом замість легенів. 

   

  Потрібно зважати на те, що йдеться про відносне підвищення ризиків. Ймовірність серйозних ускладнень COVID-19 у вагітних жінок невелика, але вона більша, ніж у жінок, що не виношують дитину. З тисячі вагітних жінок з симптомами COVID-19 одинадцять були госпіталізовані у відділення реанімації та інтенсивної терапії. А з тисячі невагітних жінок з симптомами захворювання до реанімації потрапило четверо. Показник «кількість на тисячу» був ще меншим для інвазивної штучної вентиляції легень (2,9 проти 1,1) та ЕКМО (0,7 проти 0,3). Ризик смерті серед вагітних та невагітних жінок був майже однаково низьким (1,5 проти 1,2). 

   

  Корейські вчені опублікували в журналі Scientific Reports систематичний огляд і метааналіз5. За їхніми підрахунками, 28,6% вагітних жінок з COVID-19 народили передчасно (до 37 тижня вагітності). Зазвичай вагітність завершується передчасними пологами в 8-15% випадків. Велика міжнародна команда під керівництвом вчених з британського Університету Бірмінгема та іспанської Університетської лікарні Рамон-і-Кахаля опублікувала свій систематичний огляд і аналіз в журналі BMJ6. Вони визначили, що передчасні пологи відбуваються в 17% випадках. Але автори зазначили, що спонтанні передчасні пологи склали тільки 6%. Це так само, як і в часи до пандемії. Зростання кількості передчасних пологів пов’язане з тим, що лікарі частіше призначають вагітним жінкам з COVID-19  штучну стимуляцію пологів за медичними показами. Це пов’язано з погіршенням стану матері, а не з порушеннями перебігу вагітності. 

   

  Деякі віруси, як-от краснуха і цитомегаловірус, можуть проникати з крові в плаценту в першому триместрі вагітності та викликати вади розвитку плоду. Таких випадків з коронавірусом не було зафіксовано. Проте інфекція у матері може погано впливати на плід. В березні–квітні в три нью-йоркські лікарні поступило 675 жінок на пологи7. У 10,4% з них був позитивний результат тесту на коронавірус. Вчені дослідили плаценту після пологів і в половині плацент (14 з 29), отриманих від інфікованих жінок, виявили згустки в кровоносних судинах з боку плоду. А серед зразків плаценти від неінфікованих жінок такі згустки були лише у 1% (12 з 106). Це може погіршувати постачання кисню і поживних речовин до плоду. 

  Коронавірус і грудне вигодовування

   

  Якщо жінка захворіла на COVID-19 після народження дитини, припиняти грудне вигодовування не потрібно. Користь від грудного вигодовування значно переважає ризики зараження дитини. Це безпечно для дитини, якщо хвора мати дотримується правил – миє руки перед тим, як торкнутися дитини, та носить маску під час вигодовування. Навіть якщо дитина інфікується, це не привід хвилюватися. Немовлята переважно або не мають симптомів взагалі, або мають легкі симптоми. Також за бажання мати може зціджувати молоко, попросивши здорову людину годувати дитину з пляшечки. 

   

  Через молоко коронавірусна інфекція не передається. Поодинокі випадки виявлення коронавірусу в молоці траплялися, але доказів здатності вірусу до інфікування клітин не було8. Можливо, частинки вірусу потрапили в зразки разом з респіраторними краплями, які виділяла матір. Адже результати аналізів зразків від тих самих жінок були непостійними. В один день вчені виявляли коронавірус, а в попередній чи наступний – ні. Тому не можна відкинути можливість забруднення зразків. 

   

  Грудне молоко жінок, які перехворіли на COVID-19, містить антитіла до коронавірусу. Ці антитіла можуть захищати дитину від інфікування. В грудному молоці є імуноглобуліни А, М, G. Найбільше – імуноглобулінів А (близько 90%). В журналі iScience є стаття американських вчених зі Школи медицини Айкана, які дослідили зразки молока 15 жінок, що перехворіли на COVID-199. Всі зразки містили імуноглобуліни А до коронавірусу. Це основний вид антитіл, що бере участь у формуванні місцевого імунітету. Вони захищають слизові оболонки від патогенних мікроорганізмів. 

   

  Майже всі імуноглобуліни А в грудному молоці є секреторними. Антитіла з молочної залози потрапляють в молоко за допомогою транспортних білків, які називають секреторними компонентами. Ці білки огортають антитіла та захищають їх від руйнування в шлунково-кишковому тракті немовляти. Секреторні антитіла є не тільки в молоці, а також в слині, сльозах та інших виділеннях. 

   

  Наразі для лікування важкої коронавірусної інфекції використовують донорську (рековалесцентну) плазму або очищені імуноглобуліни плазми, отримані від людей, що перехворіли на COVID-19. Плазму вводять в кров пацієнта, а далі залишається сподіватися, що антитіла потраплять в уражені органи тіла. 

   

  Вчені планують дослідити ефективність використання секреторних антитіл для лікування коронавірусної інфекції. Виділені з грудного молока імуноглобуліни можна застосовувати місцево. Оскільки вони захищені секреторним компонентом, ними можна зрошувати слизову оболонку дихальних шляхів. Антитіла будуть боротися з коронавірусом безпосередньо в осередку захворювання. 

  Як захистити вагітних жінок від коронавірусу?

   

  Оскільки вагітні жінки є вразливою групою, вони потребують щеплення від коронавірусу. Але клінічні дослідження вакцин не проводили на вагітних жінках, тому наразі ми достовірно не знаємо, чи є вакцини безпечними для них. Однак компанія Moderna перевіряла свою вакцину на пацюках, і науковці не виявили ознак того, що вакцина може зашкодити вагітності. Дослідження на тваринах вакцини від Pfizer-BioNTech тривають. Обидві вакцини містять не живий вірус, а матричну РНК (мРНК), яка кодує білки коронавірусу. У відповідь на цей білок організм виробляє антитіла. 

   

  Заразитися COVID-19 через щеплення неможливо. Ці вакцини не взаємодіють з ДНК людини, оскільки мРНК не проникає в ядро клітини. Механізм дії щеплення від коронавірусу є таким, що, найімовірніше, не несе ризиків для вагітних жінок. 

   

  В рекомендаціях10 щодо вакцинації вагітних вказано, що це особистий вибір жінки. Зараз першочергово вакцинують певні групи населення, зокрема медиків. Якщо жінка вагітна та належить до однієї з цих груп, вона може зробити щеплення. Оскільки вакцинація від коронавірусу, імовірніше, є безпечною для вагітних, немає необхідності здавати тест на вагітність перед щепленням. Також жінці не потрібно запобігати вагітності після вакцинації, якщо вона планує дитину. Щодо матерів, які годують груддю, застосовуються ті ж самі підходи. Якщо жінка належить до групи, що за графіком отримує щеплення від коронавірусу, вона може вакцинуватися. 

   

  Поки щеплення не стане доступним, вагітні жінки мусять захистити себе від COVID-19. Рекомендації11 для них такі самі, як і для всіх інших. Носіть маску, особливо тоді, коли немає можливості дотримуватися дистанції. Уникайте людей, які не носять маску, або попросіть їх надягнути її. Тримайтеся на відстані понад два метри від людей, з якими ви не живете разом. Мийте руки з милом і водою щонайменше 20 секунд. 

   

  Не варто скасовувати візити до лікарні через страх коронавірусу. Це може тільки зашкодити. Дотримуйтеся графіку консультації лікарів та обстежень під час вагітності. Не зволікайте, якщо виникне різке погіршення самопочуття з будь-яких причин, – викликайте швидку. Після пологів ви можете перебувати в одній кімнаті з дитиною, це не збільшує ризик інфікування малюка. Але дитяче ліжечко краще поставити на відстані двох метрів від себе. 

   

  Стрес, пов’язаний з коронавірусом, завдає багато шкоди вагітним. Складно залишатися спокійною та раціональною в часи пандемії. Проте наука має хороші новини. Хоча у вагітних жінок дещо підвищений ризик серйозних ускладнень порівняно з невагітними, він залишається невеликим. А метааналіз, опублікований в журналі BMJ, показав, що вагітні жінки з COVID-19 рідше скаржаться на такі симптоми, як лихоманка і м’язовий біль. В нью-йоркському когортному дослідженні серед жінок, у яких виявили коронавірус при госпіталізації на пологи, 78,6% не мали симптомів узагалі. Тому не варто сильно хвилюватися. Якщо ви плануєте дитину, бережіть себе. Нехай тест на вагітність буде позитивним, а на коронавірус – навпаки. 

   

  Матеріал розміщено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

  ТЕКСТ: Катерина Ситник
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?