ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Суспільство — 27.02.20
  ТЕКСТ: Олександр Кореньков
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Прихована загроза

  Кількість терактів у світі зменшується, але тероризм охоплює дедалі більше країн. Терористами стають жінки, діти й цілі сім’ї. Чому так стається і чи бувають теракти в Україні?

  13 травня 2018 року в Сурабаї, другому за кількістю населення місті Індонезії, терористи–смертники атакували відразу три християнські церкви. Загинуло 13 осіб. Поліція встановила, що терористами, які здійснили наймасштабнішу терористичну атаку за останнє десятиліття було подружжя разом з чотирма дітьми.

   

  Спочатку мати разом з двома доньками 9 та 12 років зайшли в церкву й підірвали себе під час богослужіння. Потім два брати 16 та 18 років припаркували замінований мотоцикл біля входу в іншу церкву і підірвали його разом з собою. Третю церкву атакував батько родини. Він підірвав себе у замінованому автомобілі поблизу входу до будівлі. Як стало відомо вже після теракту, подружжя незадовго до атаки повернулося з Сирії, де долучилося до терористів «Ісламської держави». Терористи з ІД пізніше опублікували на своїх офіційних медіа повідомлення про відповідальність за скоєний напад. Метою атаки була помста джихадистів за те, що проти них борються.

   

  На іншому кінці світу, у Флориді, в листопаді того самого року в йога-студії в Таллахассі чоловік розстріляв з пістолета шістьох жінок. Нападником виявився колишній викладач, якого звільнили за домагання до студенток. Він був прихильником руху інцелів або людей, які дотримувалися вимушеного целібату через нездатність знайти собі сексуального партнера/партнерку.  

   

  І хоча статистика переконує нас, що терактів у світі стає менше, ці дві різні історії демонструють нам, як змінюється обличчя сучасного тероризму. Радикальні ліві, радикальні праві політичні активісти, релігійні фанатики, расисти, сепаратисти і навіть захисники природи. Перелік тих, хто використовує насилля через залякування заради досягнення політичних, економічних, релігійних або соціальних цілей лише збільшується. Про це свідчать останні дані про ситуацію з терористичною загрозою на планеті. Як переконує звіт, опублікований авторами Глобального індексу тероризму*, дедалі більше країн стають мішенями нападів.

   

  У науковій спільноті триває багаторічна дискусія щодо точного визначення терміну тероризм, але все-таки існує кілька базових критеріїв, які дозволяють віднести той чи той небезпечний інцидент до терористичного акту. Автори індексу зазначають, що насамперед інцидент має бути спланованим та свідомо підготованим, повинен містити певний рівень насилля або погрози використання насилля проти власності чи людей. Крім того, його має вчинити недержавний суб’єкт (група, організація, але не держава). Інцидент має бути спрямований на досягнення політичної мети і містити факти залякування та примусу з метою донести певний меседж ширшій аудиторії, ніж безпосередні жертви. 

   

  Варто зазначити, що автори індексу використовують лише відкриті джерела. Тобто кожен може перевірити відповідність терактів критеріям. 

  Тероризму поменшало 

   

  Як показує цьогорічний Глобальний індекс тероризму, світ вже четвертий рік поспіль стає трішки безпечнішим. У 2018 році (а саме за цей рік наведені дані у свіжому рейтингу) у світі від рук терористів загинуло 15 952 людини. Це на 15,2% менше, ніж у 2017 році та аж на 53% менше, ніж в піковий 2014 рік, коли у світі від тероризму загинуло 33 555 осіб. Кількість терактів у світі знизилася на 12,5%: з 8629 у 2017 до 7551 інцидентів у 2018.

   

   

   

  У листопаді 2019 року з’явився новий випуск Глобального індексу тероризму (Global Terrorism Index). Це сукупний показник терористичної активності у світі, на базі якого укладається рейтинг країн, що найбільше потерпають від цього різновиду насильства. Складають рейтинг експерти з кількох організацій, а саме Інституту економіки й миру (Institute for Economics & Peace), Національного консорціуму з вивчення тероризму та відповідей на тероризм (National Consortium for the Study of Terrorism and Responses to Terrorism) та Мерілендського університету США. Інформацію збирають лише з відкритих джерел, найбільшим з яких є Глобальна база даних з тероризму – джерело з даними про 191 464 терористичні напади, які сталися у світі з 1970 року.

   

  Чому так відбувається? Основною причиною вважають спад активності терористичних організацій і зменшення кількості жертв у конфліктах на Близькому Сході та в Африці.

   

  Це стало можливим завдяки успіхам контртерористичної боротьби. Найнебезпечніша колись терористична організація у світі  – «Ісламська держава» – у 2018 році скоїла на 63% менше терактів, ніж попереднього року. Кількість жертв від рук цих терористів впала за рік одразу на 69%, до 1 328 осіб. Географія їхньої діяльності також звужується: якщо в 2016 році члени «ІД» скоїли напади в 15 країнах світу, то в 2018 – лише в п’яти. Майже 40% всіх нападів «ІД» в Іраку не призводять до жертв, що свідчить і про зниження ефективності організації.

   

  Другий фактор – зниження рівня насильства в країнах, які тривалий час очолювали цей рейтинг. Це насамперед Ірак. Він довго посідав провідні позиції за кількістю загиблих внаслідок терактів, а у 2018 році – вперше за останні 15 років – позбувся лідерства. За рік в Іраку кількість загиблих від тероризму впала на 75%: з 4271 до 1054. А якщо порівнювати цей показник з піковим 2014 роком, то падіння смертності від тероризму в Іраку становить 90%. Знизилася і кількість терактів в країні, адже 80% всіх нападів терористів «ІД» припадало саме на Ірак. Відповідно, успіхи в боротьбі проти «ІД» призвели до зниження загрози тероризму для Іраку.

   

  Кількість терактів впала і в іншій країні, яка тривалий час потерпала від атак «ІД», – Сирії. У 2018 році в країні скоїли на 9% менше терактів і загинуло внаслідок терактів на 40% менше людей у порівнянні з 2017 роком.

   

  Зменшення тероризму спостерігається не тільки на Близькому Сході, але і в Європі, де другий рік поспіль реєструють менше смертей від терактів. У 2018 році від рук терористів загинуло 62 особи, тимчасом як у 2017 – понад 200. Терористична активність у регіоні знизилася на 40%: до 245 атак за 2018 рік.

   

  Суттєво впав й економічний вплив тероризму. У 2018 році прямі економічні втрати від тероризму в світі, пов’язані переважно з загибеллю людей, зменшилися на 38%, якщо порівнювати з 2017, до 20,6 млрд доларів. Тероризм і далі зменшує свою частку в загальних втратах, спричинених різними проявами насилля у світі. У 2018 році терористи були відповідальні лише за 0,2% глобальних втрат.

   

  Український прогрес

   

  Україна в найновішому рейтингу посідає 24 місце. У 2018 році терактів в нашій країні було майже вдвічі менше, ніж за рік до того (28 проти 46) та в 14 разів менше, ніж у піковий 2014 рік (408 терактів). Україна стала безпечнішою відразу на три пункти, якщо порівнювати з 2017, та на дванадцять – з 2014. Саме на 2014 рік припадає найбільша кількість загиблих в Україні внаслідок тероризму – 681 особа. 1

   

  Терористична організація «ДНР» (таке визначення поділяють і міжнародні експерти-укладачі рейтингу) відповідальна за 248 терористичних атак або 31% терактів за всю історію незалежної України. Ще 107 терактів на совісті терористів «ЛНР», трохи менше двадцяти вчинили праворадикальні організації, виконавці інших невідомі. Найбільше від тероризму потерпали саме Донецька та Луганська області. Терористи «ДНР/ЛНР», так само як і терористи «Ісламської держави», найбільше вбивають тих, кого вони нібито хочуть захистити. Терористи «ІД» – мусульман в Іраку та Сирії, а терористи «ДНР/ЛНР» – мешканців Донбасу.

   

  Не все так добре, як здається 

   

  Хоча дані Глобального індексу свідчать про падіння терористичної активності у світі, вони ж фіксують і певні протилежні загрозливі тренди. Наприклад, тероризм охоплює дедалі більшу кількість країн. Якщо в 2017 році від рук терористів гинули люди в 69 країнах, то в 2018 – вже в 71 країні. Всього у 2018 році терористична активність була зафіксована в 103 країнах світу.

   

  На зміну одним терористичним організаціям приходять інші. Лаври найнебезпечнішої організації світу замість терористів з «ІД» посів афганський «Талібан». У 2018 році саме ця організація стала лідером світового рейтингу за кількістю жертв. Цей показник лише за рік зріс відразу на 71%, до 6 103 осіб. Кількість атак «талібів» також зросла на 39%, до 972. В середньому в теракті, організованому «талібами», гине 6,3 людини. У 2017 цей показник становив 5,1 людини.

   

  Попри зростання небезпеки «Талібану», США не полишають спроб домовитися з організацією. Показовим став факт публікації 20 лютого на сторінках одного найавторитетніших видань світу, The New York Times, статті Сіраджуддіна Хаккані, заступника лідера «Талібану». Хаккані вважають відповідальним за підготовку терористів-смертників та зв’язки з керівництвом «Аль-Каїди». У статі для NYT Хаккані окреслює умови для наступних мирних перемовин з США, а саме вихід з території країни іноземних військ. Тим часом Вашингтон вже анонсував підписання мирної угоди з талібами, яке планують на 29 лютого. Про це заявив держсекретар Майк Помпео.

   

  Минула спроба домовитися з талібами була невдалою через те, що напередодні зустрічі, 5 вересня 2019 року, терорист-смертник підірвав себе в Кабулі біля посольства США. Тоді загинуло 12 осіб, зокрема американський громадянин.

   

  Цього разу таліби можуть піти на більші поступки й принаймні формально підтримати намагання Білого дому завершити найтривалішу для США війну в історії. Заява про «мир в Афганістані» стане потужним аргументом у передвиборчій кампанії на користь Дональда Трампа, однак сама війна від цього не закінчиться. Втрата підтримки військ США та НАТО суттєво послабить владу в Кабулі, чим обов’язково скористаються таліби. Ба більше, якщо США вийдуть з країни, не перемігши талібів, це стане величезною моральною перемогою для джихадистів усього світу. Як і після поразки СРСР в Афганістані, джихадисти отримають ще одне підтвердження того, що безкомпромісна війна з використанням смертників та терактів проти цивільного населення може змусити відступити найсильнішу армію світу. Наслідки цього будуть жахливими.

   

  Зростає небезпека і з боку іншої афганської організації, місцевого відділення «Ісламської держави»  – так званого «вілаєту Хорасан». У 2018 році ці терористи вбили 1060 осіб, що на 24% більше, ніж за рік до того. В середньому в одному теракті, організованому «вілаєтом Хорасан», гинуло 8,5 осіб.

   

  Сам Афганістан посів місце Іраку як найбільш уражена тероризмом країна світу. Кількість смертей від тероризму в цій країні за рік зросла на 59%, до 7 379 осіб.

   

  З Близького Сходу увага терористів зміщується до Африки. Цей континент стає дедалі небезпечнішим та менш стабільним. З 13 терористичних груп, які в 2018 році несли відповідальність за сто і більше смертей, шість діють у Суб-Сахаріальній Африці. З п’яти країн світу, які продемонстрували найбільше зростання тероризму за рік, чотири розташовані саме в Африці: Нігерії, Малі, Буркіна-Фасо та Мозамбіку. Це зростання – результат діяльності джихадистів, особливо груп, пов’язаних з «Ісламською державою».

   

  Серед інших небезпечних трендів – зростання правого тероризму. Окрім специфічних угруповань на кшталт Ку-Клукс-Клану, фахівці додають до цієї категорії неофашистів, неонацистів, білих екстремістів, екстремістів-антимігратів, екстремістів-антисемітів, екстремістів антифеміністського спрямування, анти-ЛГБТ-екстремістів, антиліберальних, інцелів**, а також виділяють окремо ісламофобів.

   

  Лише в Західній Європі, Північній Америці та Океанії за останні п’ять років кількість терактів, скоєних правими терористами, зросла на 320%, а кількість смертей лише за рік збільшилася на 52%. Правий тероризм стає дедалі більшою небезпекою для Західного світу. За дев’ять місяців 2019 року було зафіксовано мінімум 77 смертей від терактів, скоєних праворадикалами. Кількість арештів, пов’язаних з правим тероризмом, в Європі та США зросла на третину. Цікаво, що з 1970 до 2018 року понад 60% атак правих терористів – це атаки одинаків. Для радикальних лівих (переважно анархістів) та сепаратистів цей показник дорівнює 10%.

   

  У США в 2018 році з 57 терористичних атак, 28 були скоєні праворадикалами, 27 – невідомими і тільки дві – джихадистами. Тим часом лише 20% агентів ФБР у США займаються проблемою «внутрішнього тероризму», що безумовно замало для ефективної боротьби проти загрози, яка зростає.2

   

  Загалом у Європі та США спостерігається тренд на зростання так званого політичного тероризму, або тероризму з боку ідеологічних організацій правого, лівого або сепаратистського спрямування. З 2008 по 2018 роки у світі політичні терористи скоїли  322 терористичні атаки. І хоча це значно менше, ніж, наприклад, за період з 1970 по 1980 роки (1 677 атаки), сам тренд на зростання викликає занепокоєння.

   

  Інший тренд – зростання ролі жінок в терористичних атаках, що саме по собі вартує окремого обговорення. Кількість терористок-смертниць лише за п’ять років у світі зросла на 450%, а кількість чоловіків-смертників знизилася на 47% за той самий період. В умовах великих втрат, які несуть терористичні організації, жінки часто займають місце чоловіків, продовжуючи та поширюючи терористичні методи. Так, у Сирії та Іраку саме жінки-дружини терористів «ІД» пропагують погляди терористів в таборах для біженців.3 Вони виховують в ідеях терористів нові покоління молоді, яка опинилася в скрутних умовах і втратила доступ до освіти.

   

  Навіщо взагалі потрібен цей рейтинг 

   

  Глобальний індекс тероризму є єдиним у світі відкритим для всіх ресурсом, який дозволяє оцінити ефективність боротьби урядів країн проти тероризму. Наприклад, на базі саме цих даних Держдепартамент США готує свій щорічний огляд ситуації з безпекою в країнах світу. Його використовують у доповідях та дослідженнях науковці. Не оминають увагою рейтинг й інвестори, розглядаючи перспективність інвестування в певну країну.

   

  Проте до авторів рейтингу та самої Глобальної бази даних тероризму є багато запитань. Зокрема, їх критикують за доволі широке та вільне трактування поняття тероризму і беруть під сумнів джерельну базу, на яку спирається рейтинг. Наприклад, у випадку з Україною переважна більшість ресурсів, на які посилаються автори рейтингу, – це публікації на англомовних ресурсах, яких, м’яко кажучи, не дуже багато.

   

  Проте й індекс, і база даних – це унікальний та важливий інструмент аналізу такої глобальної проблеми як тероризм. Його потрібно вдосконалювати, можливо, брати як приклад для створення власних, національних баз даних, що суттєво покращило б якість цього інструмента в контртерористичній діяльності.

  ТЕКСТ: Олександр Кореньков
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?