ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Україна — 11.03.22
  ТЕКСТ: Катерина Шаванова, Олена Паренюк
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Російські війська контролюють дві атомні електростанції. Чим це загрожує?

  Російські війська захопили Чорнобильську та Запорізьку атомні електростанції, і це пов’язано з цілою низкою ризиків. Персонал на ЧАЕС перебуває у фактичному полоні, а на ЗАЕС ‒ під дуже значним тиском. Нещодавно українські чиновники заявили, що ЧАЕС підключена до резервних генераторів, яких вистачить на кілька днів. Наскільки небезпечними можуть бути дії окупантів на станціях і чи можуть вони спричинити катастрофу? Розпитали в Олени Паренюк, старшої наукової співробітниці Інституту проблем безпеки АЕС НАН України, та Катерини Шаванової, кандидатки біологічних наук, співзасновниці фейсбук-сторінки про Чорнобиль, радіацію і атомну енергетику Chornobyl insight.

  Виробництво атомної електроенергії – найдешевший, найбезпечніший та найбільш екологічний спосіб отримати електрику з перерахунку на кіловат, при дуже низьких викидах вуглекислого газу. Велику частку вартості цієї енергії становить саме вартість техніки безпеки – більшість систем мають чотири-п’ять механізмів, що їх дублюють. І саме розуміння цих засобів безпеки, що людство прийняло як результат аварій на Чорнобилі й Фукусімі, і складає істотну частину складності керування АЕС.

   

  Натискати на кнопки не важко. Важко точно знати, на яку саме кнопку натиснути і зробити це у потрібний час – не раніше й не пізніше. І саме для цього операторів ядерних реакторів навчають багато років спочатку в університетах, а потім – і на виробництві. Оператори серцем відчувають свій реактор. Саме тому так важливо, щоб люди працювали у виважених спокійних обставинах.

   

  Все, що зараз відбувається на ЧАЕС і ЗАЕС, абсолютно неприпустимо і порушує всі міжнародні домовленості. Незворотних процесів поки що не відбулося, але озброєні терористи на станціях – це наша реальність і постійна загроза.

   

  Дії російських окупантів класифікуються як злочини за ст. 2 Міжнародної конвенції про боротьбу з актами ядерного тероризму та ст. 7 Конвенції про захист ядерних матеріалів (РФ є Стороною цих конвенцій).

   

  Порушення цих конвенцій мало б спричинити жорсткі санкції з боку світової спільноти до виконавців та держави-терориста – РФ. МАГАТЕ (Міжнародне агентство з атомної енергії), на жаль, поки обмежується лише стурбованими зверненнями до світової спільноти і не вказує прямо на єдиного винуватця подій – РФ – державу-ядерного терориста.

   

  Головне, що потрібно пам’ятати: звичайно, після важкого досвіду, спричиненого міскомунікацією під час аварій як на ЧАЕС, так і на АЕС «Фукусіма», буває важко повірити у запевнення державних інституцій, що все гаразд. Але зараз ми живемо у світі, де більше не існує монополії на інформацію і будь-які дані можливо перевірити з кількох джерел, часто навіть в онлайн-режимі.

   

  І йод поки пити не треба🤓

  Зараз ЧАЕС підключена до резервних генераторів, які забезпечать живлення станції на 48 годин. Що може статися, якщо основне живлення не відновлять? Наскільки небезпечна така перспектива? 

   

  Об 11:22 09.03.2022 року відбулось аварійне відключення ВЛ 750 кВ Київська-УА. В результатів всі об’єкти ДСП «Чорнобильська АЕС» знеструмлені. На майданчику ввімкнені аварійні дизель-генератори для забезпечення живлення систем, важливих для безпеки. Знеструмлення ДСП «Чорнобильська АЕС» унеможливлює контроль параметрів ядерно та радіаційної безпеки на об’єктах підприємства. За інформацією НЕК «Укренерго», бойові дії в регіоні унеможливлюють ремонтні роботи з відновлення енергопостачання підприємства.

   

  На сховищі відпрацьованого ядерного палива зберігається близько 20 тисяч відпрацьованих паливних збірок. Вони потребують постійного охолодження, яке можливе лише за наявності електропостачання. Якщо ж його не буде, зросте температура в басейнах витримки, виникне паріння і вихід радіоактивних речовин у довкілля. Крім того, не працюватиме вентиляція на об’єкті. Весь персонал, який там перебуває, під ризиком отримання додаткової дози випромінювання.

   

  Якщо дуже спрощено, то відпрацьоване паливо – уранові таблетки – у металевих контейнерах, у бетонних басейнах, в яких вода. Насоси ганяють ту воду туди-сюди, щоб охолоджувати. А якщо насоси не працюють, вода стоїть на місці, нагрівається, може закипіти й пошкодити контейнери з відпрацьованим паливом. На це може піти дуже багато часу. І ми думаємо, що, поки це стане близькою реальністю, перемога вже буде наша.

   

  Важливим об’єктом в зоні відчуження є Новий безпечний конфайнмент (НБК), де лежить більша частина палива з четвертого енергоблока ЧАЕС у вигляді застиглої лави. Час минає, лава руйнується і перетворюється на пил. Радіоактивний пил. Саме від вдихання цього пилу й оберігають персонал насоси, що перекачують повітря через фільтрувальні системи.

   

  Наскільки небезпечними можуть бути бої на станції? Чи є на ЧАЕС система запобігання пошкодженням, які може нанести вогнепальна зброя? 

   

  Що таке Державне спеціалізоване підприємство ЧАЕС зараз? Це об’єкт «Укриття» – старий «Саркофаг», що був побудований у 1986–1987 роках і поволі руйнується. Але сама будівля наразі ціла. Над об’єктом «Укриття» збудований новий безпечний конфайнмент (НБК) – арка, що здатна витримати смерчі, важкий сніг, статичну напругу, ударне навантаження. Арка збудована для того, щоб дати змогу демонтувати нестабільні конструкції об’єкту «Укриття».

   

  Головна небезпека при підриві бомби в районі ЧАЕС полягає в тому, що значна частина радіоактивності перебуває у формі пилу всередині об’єкту «Укриття», тобто під «Укриттям» та під НБК.  Порушення цілісності НБК призведе до викиду високоактивного пилу в навколишнє середовище. 

   

  Атомні електростанції справді стійкі до різноманітних зовнішніх впливів: вони можуть витримати найсильніші з можливих на цій території землетруси, ба навіть такі погодні лиха, як смерчі. Можуть витримати й падіння легкого літака. Але вони не розраховані на те, щоб по них стріляли з важкого озброєння. 

   

  Систем, що спроєктовані для запобігання пошкодженням від вогнепальної зброї, немає. Коли ми говоримо вибух, то маємо на увазі що він спричинений зовнішніми чинниками. Зсередини нічого не вибухне. Ракета, бомба з літака, масовий обстріл з танків можуть спричинити вибухи та руйнацію Арки.

   

  Так само як в кухонному блендері немає системи, що запобігає потраплянню туди пальців, бо ніхто в здоровому глузді їх туди вставляти не буде. Ми, автори цієї статті, завжди вважали, що сама назва Чорнобиль – вже достатньо страшно для будь-кого, хто народився в північній півкулі, і захищатиме краще, ніж системи захисту. А от диви ж ти!

   

  Наскільки важливою є наявність та працеспроможність співробітників станції? Які основні функції вони повинні виконувати, щоб ЧАЕС безпечно працювала? 

   

  Люди, які працюють без відпочинку, схильні легше припускатися помилок. А, як відомо, однією з причин аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році була саме людська помилка. 

  На ЧАЕС перебуває той персонал, який захопили 14 днів тому. Люди вже самі не хочуть звідти йти, бо розуміють: якщо залишать робочі місця, то загарбники можуть там все довести до біди. Тому вони контролюють процес. Начальник зміни ЧАЕС зміг забезпечити такий режим роботи, за якого військовий підрозділ, що захопив станцію, не буде втручатися у роботу наших спеціалістів. Стаціонарний та стільниковий телефонний зв’язок із персоналом ДСП «Чорнобильська АЕС», що наразі працює на майданчику АЕС, не відновлено.

   

  Регламентні роботи, заходи з технічного обслуговування й ремонту систем та обладнання об’єктів ДСП «Чорнобильська АЕС», які повинен виконувати денний персонал, з 24 лютого 2022 року не виконують внаслідок окупації. Також не виконують роботи, які здійснюються із залученням підрядних організацій.

   

  Така ситуація вже призвела до унеможливлення відновлення роботи окремих датчиків контролю нейтронного потоку, потужності дози гамма-випромінювання та радіаційного забруднення повітря, а також у майбутньому може стати причиною відмови інших систем та елементів, важливих для безпеки. 

   

  Непрацездатність обладнання ускладнює здійснення повного контролю за критичністю та низкою радіаційних параметрів в одному з приміщень об’єкта «Укриття».

   

  Доступна інформація щодо параметрів безпеки продовжує свідчити про тенденцію сталого погіршення низки показників. 

   

  На ЗАЕС налагоджена зміна персоналу. Персонал працює, але під надзвичайним тиском. Усі питання, навіть технічні, вони повинні погоджувати з військовим командиром російської федерації. Він зараз там «головний атомник», який говорить «так» чи «ні».

   

  Якої шкоди загалом може завдати озброєна, але не надто знайома з роботою станції група людей? 

   

  Окупант продовжує грубо порушувати вимоги радіаційної безпеки та санітарно-пропускного режиму на підприємстві та в Зоні відчуження, що призводить до погіршення радіаційної обстановки на підприємстві та Зоні відчуження, а також сприяє поширенню радіоактивного забруднення за межі Зони відчуження. 

   

  Росія нехтує зазначеними вимогами не тільки щодо своїх військових, а й щодо власних журналістів. Зокрема, в інтернеті є відео, на якому журналіст пропагандистського ЗМІ пересувається по території ДСП «Чорнобильська АЕС» без будь-яких засобів індивідуального дозиметричного контролю.  

   

  Чи відрізняються масштаби потенційної небезпеки на ЧАЕС і ЗАЕС? Адже ЧАЕС вже не працює, а ЗАЕС – станція, що діє. 

   

  Слід розуміти, що під час аварії на ЧАЕС горів реактор. Температура горіння була дуже високою, а радіоактивні речовини викидалися в повітря на висоту понад 10 кілометрів протягом декількох десятків днів. Це вже сталося, і сталося більше ніж 35 років тому. Всі паливні збірки з неаварійних реакторів – першого, другого та третього – наразі вивантажені та перевезені у сховище відходів. Паливо з четвертого енергоблока переважно залишилося всередині енергоблока. Або розлетілося світом.

   

  У разі скидання будь-якої бомби на ЧАЕС така пожежа просто неможлива. Там вже немає чому горіти. Але руйнування НБК в разі підриву високоймовірне й може призвести до викиду високорадіоактивного пилу в довкілля.

   

  У такому разі слід очікувати на опромінення персоналу, що перебуває на території Чорнобильської АЕС та персоналу Зони відчуження, що перебуває в місті Чорнобиль. Тобто цей радіоактивний пил залишиться на території самої зони відчуження. Уявіть собі, що ви кидаєте у купу пилу каменюку – і пил злітає вверх. Щось таке може статися і в разі підриву ЧАЕС.

   

  Щоб менше боятися, варто звернутись до чисел. За експертною оцінкою, у довкілля можуть потрапити радіоактивні речовини активністю від 40 000 до 120 000 Кюрі. Це у сотні тисяч разів менше, ніж під час аварії на ЧАЕС у 1986 році, коли було викинуто 50 000 000 Кюрі.

   

  На Запорізькій АЕС є шість реакторів типу ВВЕР-1000/320. За своєю конструкцією вони суттєво відрізняються від реактора типу РБМК-1000, встановленого на ЧАЕС, де сталася аварія 1986 року. Реактори ЗАЕС вважаються значно безпечнішими. Це пов’язано з тим, що вода, яка крутить турбіни для виробництва електроенергії, ізольована від води, яка перебуває безпосередньо поруч із паливними елементами. Вона радіаційно не забруднена, і якщо виллється назовні внаслідок аварії, це не призведе до радіаційного забруднення довкілля. 

   

  Але навіть це не гарантує, що на реакторі такого типу неможлива радіаційна аварія. А надто внаслідок можливого обстрілу артилерією.

   

  Наразі працюють лише два реактори з шести. Перший енергоблок був на ремонті під час захоплення, а решта переведені у стан холодної зупинки. Холодна зупинка означає, що реактор повністю вимкнено і переведено в режим охолодження. На те, щоб запустити такий реактор знову, знадобиться багато часу.

   

  Кому саме може загрожувати потенційна аварія на ЗАЕС? Це залежить від напрямку вітру на момент можливої аварії. Під час нещодавніх боїв вітер дув на південний схід. Це Крим, Мелітополь, Ростов, Туреччина, Чорне море. А Чорне море сполучається із Середземним, а отже, радіоактивне забруднення в разі аварії пошириться всім басейном та зашкодить набагато більшій кількості країн.

   

  Проблема в тому, що аварія на Запорізькій атомній, якщо вона станеться, може бути зовсім іншою, ніж аварія на ЧАЕС. Так, конструкція реакторів на ЗАЕС набагато безпечніша, ніж у Чорнобилі, але й Чорнобиль ліквідували всім Радянським Союзом. До того ж зараз, в умовах бойових дій, ліквідація аварії буде ускладненою. В України просто немає на це ресурсів.

   

  В МАГАТЕ також заявили, що більше не отримують із Чорнобильської АЕС даних від системи моніторингу ядерних матеріалів. Чи означає це серйозний збій в роботі станції і чи є альтернативний спосіб отримати такі дані? 

   

  АСКРО – це Автоматизована Система Контролю Радіаційної Обстановки, яка призначена для безперервного автоматичного контролю радіаційної та метеорологічної обстановки на території Чорнобильської Зони Відчуження.

   

  Мережа спостереження системи складається з сорока датчиків. АСКРО дозволяє оперативно отримувати інформацію з постів контролю, що дає можливість в реальному часі бачити інформацію про радіаційний стан території, на якій вона розташована.

   

  У звичайному режимі АСКРО передає інформацію диспетчеру кожну годину, в разі тривоги (пожежі) – кожні три хвилини.

   

  Україна втратила контроль над системою АСКРО 25 лютого. Останні отримані дані свідчать про семикратне перевищення норм поглинутої дози на датчику поруч з об’єктами зберігання радіоактивних відходів «Вектор», «Підлісний», «Третя черга» та «Буряківка». Це свідчить про некоректне використання окупантами систем безпеки та відсутність у них необхідної експертизи для захисту ядерних об’єктів. Також це означає, що важка військова техніка їде по забруднених радіонуклідами територіях і підіймає таку пилюку, що вона підвищує радіаційний фон.

   

  Чи означає втрата інформації від АСКРО те, що там відбувається щось погане? Ні, не обов’язково. Річард Бах колись казав: якщо підірвати ядерну бомбу під Москвою, то молоко доведеться виливати й у Вашингтоні, а, отже, будь-яку небезпеку буде видно на автоматичних системах радіаційного моніторингу по всьому світові. Наразі нічого незвичного там не видно, а, отже, найімовірніше, окупанти просто вимкнули сервер, що передає дані до загальної мережі. 

   

  Чи має МАГАТЕ якісь важелі впливу на росію, щоб та принаймні забезпечувала нормальне функціонування станцій? 

   

  Атомні електростанції, інші ядерні й радіаційні об’єкти України є об’єктами мирного використання ядерної енергії, вони не розраховані на ведення військових дій і не мають піддаватись нападу, відповідно до статті 56 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 8 червня 1977 року.

   

  РФ повністю ігнорує принципи миру, безпеки та єднання, задля яких створювалося МАГАТЕ у структурі ООН. Україна зверталася до МАГАТЕ з проханням через Організацію Об’єднаних Націй закрити доступ до авіапростору над нашими вітчизняними ядерними об’єктами. Очільники Міненерго, Держатомрегулювання, «Енергоатома», Укренерго тримають постійний контакт з керівниками ООН та МАГАТЕ, але реакція поки відверто недостатня: заява про занепокоєння, можливо – виїзд на об’єкт фахівця/ів від цих організацій для нагляду за безпекою «на місці», проте дієвих кроків немає.

   

  Але правда в тому, що саме по собі МАГАТЕ може лише висловлювати занепокоєння. МАГАТЕ може виключити росію зі свого складу, тим самим закриваючи їм доступ до новітніх технологій, інформації та й загалом ядерної цивілізації. Але не можна забувати, що в росії є 11 АЕС, на яких працює 37 реакторів. І все це дуже страшно залишити наодинці з навіженим диктатором та зазомбованим населенням. Вже зараз очевидно, що на Агенцію чекають істотні зміни у майбутньому, але ніхто не буде на ходу міняти колесо в машині, яка намагається виїхати з пожежі.

   

  Яку шкоду з точки зору екології та радіобіології може принести саме перебування і діяльність російських військ у 30-кілометровій зоні?

   

  Державне спеціалізоване підприємство «Екоцентр» опублікувало дані щодо підвищення потужності еквівалентної дози на території Зони відчуження ЧАЕС. Це погано. Це означає, що важка військова техніка їде по забруднених радіонуклідами територіях і підіймає таку пилюку, що вона нам підвищує радіаційний фон.

  Навіть за часів сумнозвісних пожеж в Зоні відчуження такого не було.

   

  Чи підвищення фону небезпечне для життя людей? Конкретно зараз – ні. Цей пил осяде й залишиться на території тої-таки Зони відчуження. Але цей пил осяде також на колесах та траках техніки й частково буде винесений за межі Зони.

   

  Усі 35 років Зона відчуження виконувала бар’єрну функцію, зберігаючи радіонукліди у своїх межах. Зараз ворожа техніка руйнує все те, для чого ми це робили. 

   

  Радіоактивного пилу надихаються і самі вороги, вивозячи його в легенях та на слизових оболонках, звідки змити його вже майже неможливо. Таке собі очищення зони відчуження через людський фактор. 

   

  Але головна небезпека для населення України – те, що ці радіонукліди почнуть мігрувати харчовими ланцюгами й потраплять у річку Прип’ять, а через неї – у Дніпро. Під загрозою інтенсивного радіоактивного забруднення опиниться Київське водосховище, яке використовується для питного водопостачання мільйонів жителів України. Для того, щоб запобігти такому сценарію, доведеться будувати дамби на шляху води, використовувати фільтри та винаходити нові способи очищення води.

   

  Небезпека може бути в разі потрапляння цієї радіоактивної води до рослин. Так вона може забруднити сільськогосподарські угіддя. Саме тому, якщо таке станеться, необхідно чітко дослухатися до порад науковців та перед тим, як розпочинати вирощувати сільськогосподарські культури на територіях вздовж Прип’яті та північної частини Дніпра, перевіряти ґрунт на радіоактивність у санстанціях та спеціалізованих інститутах.

   

  Рух радіоактивних речовин на суходолі по трофічних ланцюгах рослина–людина, рослина–тварина–людина, ґрунт–рослина–тварина–людина відбувається так швидко, що навіть ті радіонукліди, що «живуть» порівняно недовго, можуть накопичуватися в людському організмі в значних кількостях. Саме тому надзвичайно важливим є не допустити їх потрапляння всередину тіла.

   

  В «Енергоатомі» повідомили, що окупанти замінували берег Каховського водосховища, яке межує із ЗАЕС. Це може якось вплинути на ситуацію? 

   

  Якщо підірвуть дамбу, то це буде інша екологічна катастрофа. Але це все гіпотетично. Ми не знаємо, де саме ці снаряди і якої вони потужності. Тож даних для моделювання недостатньо.

  ТЕКСТ: Катерина Шаванова, Олена Паренюк
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: