ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Наука — 30.12.20
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Що то було? ‒ Наукові підсумки 2020 року

  Цього року стільки всього неслося! Легко було пропустити щось важливе. Тому пропонуємо разом з нами зняти вершки наукових новин 2020 року.

  Безумовно, у часи пандемії коронавірусу найбільш гострим стало питання вакцини. І найважливішою новиною стало те, що компанії Pfizer, BioNTech, Moderna на фінальних стадіях її створення. В деяких країнах, як-от Канада та Великобританія, вакцини вже дозволили використовувати. В США вакцину використовують для термінових випадків.

   

  Загалом COVID-19 надзвичайно сильно на напрями досліджень. Безліч вчених одночасно зосередилися на одній темі – коронавірусі. The New York Times називає цей період безпрецедентним в історії науки. Фізики, біологи, хіміки звернули всю увагу на дослідження COVID-19. Зокрема, станом на липень 2020 року понад сто фізиків опублікували дослідження щодо коронавірусу, хоча раніше ніколи не займалися цією чи схожою темою. До досліджень долучилися психіатри, спеціалісти зі штучного інтелекту та створення роботів, аріхтектори (які продумують безпечні системи вентиляції повітря), метеорологи (які вивчають атмосферні умови передачі вірусу) і ще багато людей із різних галузей.

   

  Відповідно, вчені полишили досліджень в інших сферах. Це сталося не лише через зосередженість на коронавірусі, а й через скасування дослідницьких програм, які проводили за кордоном. Про одну з таких перенесених програм нам розповіла вчена і учасниця антарктичних експедицій Оксана Савенко. Відповідно, інших наукових новин було менше, ніж зазвичай. 

   

  Втім, і в інших сферах є чим потішитися. Наприклад, прогресом системи глибинного навчання AlphaFold від компанії Deepmind, що належить Google. Нещодавно Aplhafold навчилася передбачати структуру білків. Це може допомогти краще зрозуміти багато хвороб та знайти лікування, серед іншого – у боротьбі з майбутніми епідеміями.

   

  Ілон Маск у серпні презентував чіп компанії Neuralink – девайс нейроінтерфейсу, за допомогою якого ми ніби зможемо контролювати щось силою думки. Буде цікаво стежити за розвитком цієї технології, але з презентації зрозуміло, що Маск думає про те, як максимально здешевити технологію і зробити її якомога менш інвазивною. Крім того, Маск встиг запустити прототип надважкої ракети Starship SN5 від SpaceX, яку планують використовувати для колонізації Марсу.

   

  У травні астронавти Дуґлас Герлі та Боб Бенкен прибули на Міжнародну космічну станцію на кораблі Crew Dragon. Вперше в історії людства астронавти NASA увійшли до МКС з комерційного космічного корабля. І це означає кінець монополії російських ракет на відправку астронавтів на МКС.

   

  Капсула зі зразками ґрунту астероїда Рюґу, який зібрав японський зонд «Хаябуса-2», успішно приземлилася в Астралії. Зонд взяв декілька проб з поверхні астероїда, а також зробив невеличкий кратер, щоб набрати внутрішні його шари. Пригадуємо, як у 2018 році команда «Куншт» була на астронавтичному конгресі у Бремені. Там ми стали свідками, як космічні команди раділи, що «Хаябуса» успішно залишив астероїд.

   

  Тим часом в Україні вперше обрали нового голову Академії наук. Ним став доктор фізико-математичних наук Анатолій Завгородній. На сайті «Українська правда» можна прочитати з ним величеньке інтерв’ю, щоб дізнатися більше. 

   

  Як і щороку, Нобелівські премії привернули багато уваги. Нобелівську премію з хімії отримали Еммануель Шарпентьє та Дженніфер Дудна за розробку методу редагування геному – CRISPR-cas. Нобелівську премію з фізики отримали Роджер Пенроуз, Райнгард Ґенцель та Андреа Ґез. Пенроуз показав, що чорні діри є прямим наслідком загальної теорії відносності. Ґенцель і Ґез нагородили за дослідження надмасивної чорної діри. Нобелівську премію з фізіології та медицини присудили трьом вченим, які зробили вирішальний внесок у боротьбу з гепатитом, що передається через кров і призводить до цирозу та раку печінки у людей. Відзнаку отримали Гарві Альтер, Майкл Готон і Чарльз Райс.

   

  Бажаємо усьому світу, щоб довіра до науки зростала. Одна справа – зробити  вакцину, інша, не менш важлива, – зробити її доступною. Але нам усім необхідна довіра до науки і готовність кожного вакцинуватися та застосовувати доведені методи боротьби із загрозами. 

   

  Якщо ви хочете дізнаватися про новини науки якомога раніше, підписуйтеся на нашу розсилку ось тут

  Веселих свят і до зустрічі в новому році!

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Медицина
  Невидимий ворог на нашій землі: чому варто зробити щеплення від правця

  За останні декілька місяців українці навчились остерігатись багатьох речей: ракет, мін, російської музики та ютубу, але ми все ще забуваємо про невидимого ворога у нашій землі. Неприємно познайомитись – Clostridium tetani, збудник правця.

  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: