ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Медицина — 07.10.20
  ТЕКСТ: Нобелівський комітет
  Переклад: Марта Льода
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Що, де, кому: Нобелівка з фізіології і медицини

  Цьогорічною Нобелівською премією нагороджуються троє науковців, які здійснили вирішальний вклад у боротьбу з гепатитом, що передається через кров, – важливою глобальною медичною проблемою, яка призводить до цирозу і раку печінки в людей по всьому світу.

   

  Гарві Дж. Олтер, Майкл Готон та Чарлз М. Райс здійснили основоположні відкриття, які привели до виявлення нового вірусу, вірусу гепатиту С. До їхньої праці відкриття вірусів гепатиту А і В були визначальними кроками вперед, проте більшість випадків передачі гепатиту через кров залишалися без пояснення. Відкриття вірусу гепатиту С прояснило причини решти випадків хронічного гепатиту і уможливило розробку аналізів крові та нових ліків, що врятували мільйони життів.

   

  Гепатит – світова загроза здоров’ю людей

   

  Запалення печінки, або гепатит – поєднання грецьких слів, що означають «печінка» та «запалення», – спричиняється здебільшого вірусною інфекцією, хоча зловживання алкоголем, токсини з довкілля та автоімунні захворювання також є вагомим причинами. У 1940-х роках стало зрозуміло, що є два основні типи інфекційного гепатиту. Перший, названий гепатитом А, передається із забрудненою водою та їжею і зазвичай не має суттєвого довготривалого впливу на пацієнта. Другий тип передається через кров і тілесні рідини й становить значно серйознішу загрозу, оскільки може призвести до хронічного захворювання, з розвитком цирозу або раку печінки. Ця форма гепатиту підступна, оскільки здорові в усьому іншому особи можуть бути непомітно інфікованими впродовж багатьох років до того, як проявляються серйозні ускладнення. Гепатит, що передається через кров, пов’язаний з суттєвою морбідністю (частотою випадків відхилення стану організму від норми у певній групі людей – прим. пер.) та смертністю і спричиняє понад мільйон смертей на рік у світі, що робить його проблемою світової охорони здоров’я у масштабах, порівнюваних з ВІЛ-інфекцією та туберкульозом.

   Є дві основні форми гепатиту. Одна форма – це гостре захворювання, спричинене вірусом гепатиту А, який передається через забруднену воду та їжу. Інша форма спричиняється вірусами гепатиту В та С (цьогорічна Нобелівська премія). Ця форма гепатиту, що передається через кров, – часто хронічне захворювання, що може прогресувати до цирозу або гепатоцелюлярної карциноми. 

  Невідомий інфекційний агент

   

  Ключем до успішного втручання при інфекційній хворобі є визначення агента, що її спричиняє. У 1960-х роках Барух Блумберґ визначив, що одна з форм гепатиту, який передається через кров, спричиняється вірусом, котрий пізніше став відомим як вірус гепатиту В, і це відкриття призвело до розробки діагностичних тестів та ефективної вакцини. Блумберґа нагородили за це відкриття Нобелівською премією з фізіології або медицини у 1976 році.

   

  В той час Гарві Олтер в Національних інститутах охорони здоров’я США вивчав випадки гепатиту в пацієнтів, які отримали переливання крові. Хоча аналізи крові на нововідкритий вірус гепатиту В зменшили кількість випадків гепатиту, пов’язаних з переливанням, Олтер з колегами із занепокоєнням виявили, що велика кількість випадків залишилась. Аналізи на інфікування вірусом гепатиту А розробили також приблизно в цей час, і стало зрозуміло, що вірус гепатиту А не є причиною цих непояснених випадків.

   

  Те, що у суттєвої кількості людей, які отримували переливання крові, розвивався хронічний гепатит через невідомого інфекційного агента, викликало велике занепокоєння. Олтер з колегами показали, що кров цих пацієнтів з гепатитом могла передавати захворювання шимпанзе, єдиному сприйнятливому хазяїну крім людини. Наступні дослідження також показали, що невідомий інфекційний агент мав характеристики вірусу. Методичні дослідження Олтера в такий спосіб визначили нову окрему форму вірусного гепатиту. Таємнича хвороба стала відомою як «гепатит не А і не В».   

   

  Виявлення вірусу гепатиту С

   

  Виявлення нового вірусу тоді стало важливим пріоритетом. В хід пішли всі традиційні техніки полювання на віруси, та, незважаючи на це, вірус уникав виокремлення понад десятиліття. Майкл Готон, працюючи на фармацевтичну компанію Chiron, взявся за клопітке завдання виділення генетичної послідовності вірусу. Готон зі співробітниками створили набір фрагментів ДНК з нуклеїнових кислот, виявлених в крові інфікованого шимпанзе. Більшість цих фрагментів походили з геному самого шимпанзе, але дослідники передбачали, що частина з них буде походити від невідомого вірусу. Опираючись на припущення, що у крові хворих на гепатит пацієнтів будуть антитіла, дослідники використали сироватку у крові пацієнтів, щоб виявити клоновані фрагменти вірусної ДНК, які кодують вірусні білки. Після всебічного пошуку виявили один позитивний клон. Наступні дослідження показали, що цей клон походив від нового РНК-вірусу з родини флавівірусів, і його назвали вірусом гепатиту С. Наявність антитіл до нього в крові пацієнтів із хронічним гепатитом була суттєвою вказівкою на те, що саме він є цим невідомим агентом.

  Підсумування відкриттів, за які вручили цьогорічну Нобелівську премію. Методичне вивчення гепатиту, пов’язаного з переливанням крові, здійснене Гарві Олтером, показало, що невідомий вірус був поширеною причиною хронічного гепатиту. Майкл Готон застосував доти не перевірену стратегію, щоб виділити геном нового вірусу, який отримав назву вірусу гепатиту С. Чарлз Райс надав остаточні свідчення того, що вірус гепатиту С може самостійно спричиняти гепатит.

  Відкриття вірусу гепатиту С було визначальним, але не вистачало одного важливого шматочка пазлу: чи може цей вірус сам по собі спричиняти гепатит? Щоб дати відповідь на це питання, дослідникам потрібно було перевірити, чи клонований вірус буде здатний розмножуватися і спричиняти захворювання. Чарлз Райс у Вашингтонському університеті в Сент-Луїсі, разом з іншою групою, що працювала з РНК-вірусами, виявив раніше не описаний регіон на кінці геному вірусу гепатиту С, який, як вони підозрювали, може бути важливим для розмноження вірусу. Райс також спостерігав генетичні варіації в ізольованих зразках вірусу і висловив гіпотезу, що деякі з них можуть заважати вірусній реплікації. За допомогою генної інженерії Райс створив РНК-варіант вірусу гепатиту С, що включав цей нововиявлений регіон і був позбавлений деактивуючих генетичних варіантів. Коли це РНК ввели в печінку шимпанзе, вірус почав виявлятися в крові і спостерігалися патологічні зміни, схожі на ті, що були в людей із цим хронічним захворюванням. Це був остаточний доказ, що вірус гепатиту С може самостійно спричиняти не пояснені раніше випадки передачі гепатиту через переливання крові. 

   

  Значущість цього відкриття, нагородженого Нобелівською премією

   

  Відкриття вірусу гепатиту С цьогорічними Нобелівськими лауреатами – це віха у боротьбі з вірусними захворюваннями, яка триває. Завдяки їх відкриттю зараз доступні чутливі аналізи крові на цей вірус, і вони звели практично до нуля випадки передачі гепатиту через переливання крові у багатьох регіонах світу, що суттєво покращило глобальний стан здоров’я. Їх відкриття також уможливило швидку розробку антивірусних препаратів, спрямованих проти гепатиту С. Вперше в історії цю хворобу можна вилікувати, що вселяє надію на викорінення вірусу гепатиту С зі світової популяції. Щоб досягти цієї мети, будуть необхідні міжнародні зусилля зі сприяння проведенню аналізів крові і створення доступу до антивірусних препаратів по всьому світу.

  Відкриття трьох Нобелівських лауреатів дозволили створити чутливі аналізи крові, що звели до нуля ризик передачі гепатиту через переливання крові у великій частині світу. Цей науковий прорив також уможливив розробку антивірусних препаратів, які можуть вилікувати захворювання. Гепатит С залишається суттєвою глобальною проблемою охорони здоров’я, але зараз з’явилася можливість викоренити цю хворобу.

  Про контекст відкриття розповідає експерт ВООЗ Аркадій Водяник:

   

  Зараз у Європейському регіоні ВООЗ (йдеться про визначення Європейського регіону, прийнятому у ВООЗ ‒ прим. ред.) 14 мільйонів людей живуть з гепатитом С, і ця хвороба викликає понад 110 000 смертей на рік.1 В Україні на хронічний гепатит С, за різними оцінками, хворіє до 1.5 мільйона людей,2 тому відкриття збудника хвороби, яке має таке значення з точки зору не тільки індивідуального, а й громадського здоров’я є, безперечно, проривом і досягненням.

   

  Відкриття збудників інфекційних хвороб людини важливе з огляду на те, що відкриває можливості для пошуку методів профілактики, діагностики та лікування. Гепатит С посідає достатньо особливе місце, тому що наразі зрозумілі підходи до профілактики, розроблені точні методи діагностики, а, найголовніше, – ефективне лікування, що нечасто вдається з вірусними хворобами.

   

  Наразі розроблені системи для точної діагностики гепатиту С за лічені години, а скринінг займає взагалі декілька хвилин. Вченим вдалося розробити декілька класів препаратів, які дозволяють лікувати гепатит С з ефективністю 95-99% зазвичай протягом трьох місяців, а масове виробництво препаратів зробило ціну на них доступною майже для всіх систем охорони здоров’я. Звісно, дослідження тривають, але зараз м’яч перебуває на стороні менеджерів охорони здоров’я та лікарів, яких вчені оснастили усіма необхідними «інструментами», і завдання полягає у тому, щоб виявити та вилікувати усіх людей, які мають хронічний гепатит С.

   

  Людство має можливість повністю елімінувати гепатит С і попередити сотні тисяч смертей від ускладнень, які він спричиняє. Вручення Нобелівської премії має привернути увагу населення й урядів щодо великої проблеми вірусних гепатитів, яка існує зараз, і спонукати до того, щоб тривала робота вчених і лікарів, зрештою, закінчилася повною перемогою над вірусом.

  ТЕКСТ: Нобелівський комітет
  Переклад: Марта Льода
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?