fbpx
ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

Читати

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Повідомлення успішно надіслано

Для пошуку
введіть назву запису
Міфи — 26.04.19
ТЕКСТ: Мар'яна Капранова
Фото:
Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
Ctrl+Enter.
Що станеться з тілом, якщо вийти у відкритий космос без скафандра?

Сценаристи голлівудських блокбастерів люблять нехтувати законами фізики й логікою заради емоційних сцен та епічних картин. Наукова фантастика – не виняток: десь у космосі вибухають космічні кораблі, хтось користується літаками, які згідно з аеродинамікою не мали б літати, а хтось вибухає, горить, кипить, замерзає у космічному просторі. На останньому й зупинимося. Що насправді відбувається із людиною без скафандра, коли вона потрапляє у відкритий космос?

У деяких фільмах показують, як персонажі миттєво замерзають у космосі. Ніби логічно – у глибокому космосі температура всього 2,7°К (-270°С) це температура реліктового випромінювання, що залишилося з часу, коли у Всесвіті почали утворюватися перші атоми.

 

Проте теплообмін у космосі відбувається не так, як на Землі. У термодинаміці є три методи передачі тепла – теплопровідність, конвекція і теплове випромінювання. Оскільки провідність і конвекція не можуть відбуватися без матерії, залишається третій метод – теплове випромінювання.

 

За годину тіло втратить тепло потужністю близько 100 Вт – цього недостатньо, аби миттєво перетворитися в космічне ескімо. Поки це станеться, тілу вже давно буде байдуже, що з ним відбувається.

 

Більшою проблемою для людського тіла стане різка зміна атмосферного тиску. Оскільки тиск всередині тіла перевищуватиме тиск навколишнього середовища, гази в тілі, зокрема кисень, почнуть виділятися з крові.

 

Кров продовжить циркулювати тілом, але вже без кисню. За 15 секунд після виходу у відкритий космос людина знепритомніє від кисневого голодування. Виділені з крові гази почнуть утворювати бульбашки – це спровокує емболіюДекомпресійна хвороба. Подібне відбувається з дайверами під час різкого підйому на поверхню. Через це тіло не розбухне і точно не вибухне, як Даглас Квейд із фільму «Згадати все». А через хвилину після виходу у відкритий космос без скафандра людина помре від кисневого голодування.

 

Тож насправді все відбувається не так епічно, як у фільмах, але все ж виходити у відкритий космос без скафандра не варто.

ТЕКСТ: Мар'яна Капранова
Фото:
Посилання

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: