Стаття Тема не обрана — 26 лютого, 2022

Що треба знати про мітки для висадки ворожого десанту

ТЕКСТ:

По всій Україні російські війська ставлять мітки для висадки ворожого десанту. Це можуть бути круги, квадрати, хрестики, намальовані на дорогах, стовпах чи дахах будинків. Який вигляд вони мають, можна побачити, наприклад, тут. Хімік Юрій Халавка розповів, як ефективно боротися з такими мітками.

Можливо, використовуються фарби, які діють за принципом up-конверсії, коли вони перетворюють світло з меншою енергією, тобто інфрачервоне, яке ми не бачимо, у видиме. Відповідно, з ними боротися важче, оскільки не всі фарби достатньо добре покривають і поглинають інфрачервоне випромінювання. І навіть сліди змиття такої фарби часто помітні. З такими мітками, звичайно, найпростіше боротися випалюванням. 

Чому я схиляюся до цієї думки? Річ у тім, що більшість військової техніки радянського зразка (і не тільки) містить потужні джерела інфрачервоного світла для підсвічування приладів нічного бачення і бойових дій вночі. Вони досить потужні, що й потрібно для up-конверсії. Крім того, підсвітку інфрачервоним випромінюванням часто застосовують безпілотники.  

Використовувати світіння ультрафіолету складніше, бо це означає встановлення додаткових фар і демаскування. Така техніка використовується в захищеному друці. Але іноді такі фарби світяться і в ультрафіолеті. 

Речовина, що забезпечує такий ефект, – це, як правило, леговані рідкоземельними елементами скла, перетерті в дуже дрібний порошок. Тому звичайні відбілювачі їх не руйнують і не дуже діють.

Підписатися на Куншт

Корисна розсилка про науку.
Статті, відео і подкасти щотижня та без спаму.

Як боротися з такою фарбою? Варіантів є декілька. 

Перший – блокувати світло, яким збуджується світіння. Для цього потрібна будь-яка фарба чи інше покриття, яке добре поглинає ультрафіолетове чи інфрачервоне світло, зокрема будь-які варіанти чорної фарби, коричнева тощо. 

Другий – зруйнувати сам хромофор або чимось його закрити. Це може бути целофановий пакет темного кольору, бітум, смола тощо. Також можна спробувати випалити пальником газової лампи або газового балончика, хоч цей спосіб і важчий. Інший спосіб – зняти механічно (змити чи стерти). Звичайно, працює і піскоструменевий метод та всілякі потужні водомийки.

Третій – заклеювати газетним папером. Текст зіллється з фоном, і його майже не буде видно, особливо на швидкості. Клей ПВА добре клеїть папір до бетону і дерева. 

Текст опублікований з дозволу автора.

Підтримайте Куншт

Ставайте Друзями Куншт, отримуйте ексклюзивні бонуси та допомагайте нам бути незалежними
 

Популярні статті

Стаття Суспільство — 27 березня

Як Росія завойовувала вплив у країнах Африки

Стаття Космос - 29 лютого

Куншткамера з Девідом Сперґелом про реліктове випромінювання, НАЯ (НЛО) та співпрацю з українськими науковцями

Стаття Пост правди - 25 березня

Пост правди, епізод 7: Анонімність в телеграмі