Стаття Здоров'я — 19 березня, 2022

Що варто знати про ноги і тепло

ТЕКСТ:

ІЛЮСТРАЦІЇ: Каталіна Маєвська

Якщо довго перебувати в мокрому взутті за низької температури, може виникнути траншейна, або імерсійна стопа. Ця недуга буває не тільки у солдатів, але й у тих, кому довго доводиться перебувати у вологому й холодному взутті без можливості його висушити або змінити.

Цей стан виникає внаслідок реакції шкірних покривів нижніх кінцівок на тривале перебування у вологому взутті та/або за низької температури. Перші ознаки хвороби легко пропустити, що може призвести до серйозних наслідків, зокрема швидкого інфікування й гангрени.

Стадія 1: прегіперемічна. На першій стадії, коли людина перебуває весь час у вологому взутті (період може тривати від кількох годин до кількох днів), кінцівки холодні, німіють в рукавичках і шкарпетках, вони набряклі. У важких випадках пульсу немає.

Стадія 2: гіперемічна. На другій стадії, яка може тривати 6–10 тижнів, є судинні (гаряча шкіра) клінічні ознаки, сенсорні (поколювання, колючий біль, підвищена чутливість до холоду), а також посилення набряку.

Стадія 3: постгіперемічна. На пізній хронічній стадії помітні біль, оніміння та підвищена чутливість до холоду. Інколи вони зберігаються багато років, а в деяких випадках виникає пітливість і трофічні виразки (незагоєні рани, які швидко інфікуються, нагноюються).

Підписатися на Куншт

Корисна розсилка про науку.
Статті, відео і подкасти щотижня та без спаму.

Що робити?

Щоб траншейна стопа не виникла, необхідно тримати ноги в сухості й теплі, а також якомога частіше міняти шкарпетки.

Прогнози для початкових стадій траншейної стопи зазвичай сприятливі. Лікування траншейної стопи подібне до лікування обмороження. Насамперед дійте так:

– Ретельно вимийте і витріть ноги;

– Щодня надягайте чисті сухі шкарпетки;

– Обробіть уражену частину, наклавши теплі пакети або замочивши в теплій воді (від 38°C до 43°C) приблизно на п’ять хвилин;

– Під час сну або відпочинку не надягайте шкарпетки;

– Отримайте медичну допомогу якомога швидше;

– Якщо у вас рана на стопі, ваша нога може бути більш схильною до інфекції; 

– Перевіряйте свої ноги принаймні раз на день на наявність інфекцій або погіршення симптомів.

Але й у пізніх стадіях вони неоднозначні. Якщо некротичні зміни покрили більшу частину стопи і є підозра на гангрену, без ампутації не обійтися.

За наявності сильних мозолів, пухирів терміново зверніться по медичну допомогу. За відсутності можливості проконсультуватись, надішліть фото пошкоджених шкірних покривів на вайбер своєму сімейному лікарю або іншому доступному медику.

Підтримайте Куншт

Ставайте Друзями Куншт, отримуйте ексклюзивні бонуси та допомагайте нам бути незалежними

Посилання:

  1. Що таке штраншейна стопа – CDC
  2. Причини виникнення

Популярні статті

Стаття Суспільство — 27 березня

Як Росія завойовувала вплив у країнах Африки

Стаття Космос - 29 лютого

Куншткамера з Девідом Сперґелом про реліктове випромінювання, НАЯ (НЛО) та співпрацю з українськими науковцями

Стаття Пост правди - 25 березня

Пост правди, епізод 7: Анонімність в телеграмі