ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Спалах — 23.07.20
  ТЕКСТ: Марта Льода
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Смертоносна епідемія фейків

  Ми всі помремо! Це звичайне ГРВІ! Цей вірус створили штучно в китайській лабораторії! Немає ніякого вірусу, це все вишки 5G! Білл Ґейтс нас всіх чіпує! МОЗ накручує статистику! Ми помремо не від вірусу, а від голоду через карантин! Ви бачили ціни на імбир? Наживаються на людській біді! Вони вбивають нас карантином, через сидіння вдома падає імунітет, треба ходити на вулицю за вітаміном D! Який вірус, на нас просто заробляють, ВООЗ бреше! Фейсбук банить всі пости про коронавірус, фейсбук працює на державу!

  Десь так виглядають коментарі ледь не під кожним дописом про COVID-19 у публічних групах в соцмережах. Проблема розповсюдження фейків в інтернеті виникла не вчора, проте у кризовій ситуації вони поширюються з особливою швидкістю. Страх смерті притлумлює раціональне мислення і змушує шукати прості пояснення і рішення, проте у небезпечній ситуації ці рішення можуть виявитися фатальними.

  Чіпуй мене повністю

   

  Епідемія коронавірусу не обійшлася без старих-добрих теорій змови і розмов про «золотий мільярд». Конспірологічні теорії, які стверджують, що вірус створений задля винищення населення, можна умовно поділити на два сюжети з варіаціями: вплив вишок 5G зі спорадичним «бонусом» у вигляді чіпування від Білла Ґейтса і вірус як біологічна зброя. Розгляньмо їх по черзі.

   

  На переконання багатьох конспірологів, світовий уряд/рептилоїди/жидомасони/Білл Ґейтс/ваш варіант прагнуть скоротити чисельність людства до одного мільярда. За цією теорією, саме мільярд ‒ оптимальна кількість людей, на яку вистачить ресурсів Землі.

  Витоки цієї теорії змови сягають розрахунків англійського демографа Томаса Мальтуса, який жив на зламі XVIII і ХІХ сторіч, задовго до появи добрив, сільськогосподарської техніки, новітніх методів виведення високоврожайних сортів і, відповідно, стрімкого росту кількості виробленої їжі.

  На сьогодні науковці не розглядають серйозно розрахунки Мальтуса, адже в близькій часовій перспективі очікується стабілізація кількості населення (так званий Другий демографічний перехід), відсоток людей, які живуть в умовах нестачі їжі, з кожним роком падає, а в багатьох країнах головною проблемою зі здоров’ям є не недоїдання, а ожиріння. Зате у різноманітних теоріях змови «золотий мільярд» давно посів своє почесне місце.

   

  Все почалося ще в березні, коли Європу тільки-но накрила хвиля епідемії. Важко зараз відшукати, хто перший прийшов до думки, що вірусу немає, а вбиває нас випромінювання вишок для нового швидкісного мобільного інтернету, хоча такі спроби є.2 Найбільше шкоди цей міф приніс Великобританії, де, за даними1 від мобільних операторів на початок липня, вже здійснений 121 напад і підпал вишок мобільного зв’язку, незалежно від того, чи мають вони стосунок до проведення мережі 5G. Певною мірою у «провину» вишок 5G вірить 21% британців.2 Ушкодження вишок інколи спричиняє тимчасові втрати зв’язку, що може бути особливо боляче для пацієнтів з коронавірусом,3 для яких це єдиний спосіб контакту з рідними, зокрема і перед смертю.

   

  Рідше трапляються підпали і в континентальній Європі,4 а зараз міф про 5G розійшовся по всьому світу,5 зокрема у країнах, де цієї технології поки немає. Інша версія цієї теорії змови, з «бонусом» про Білла Ґейтса, дуже сподобалася нашим північно-східним сусідам, адже тут – і «підступний Захід», і апокаліптичні страхи православних фундаменталістів. Виявляється, Білл Ґейтс давно спланував цю епідемію, щоб потім під видом вакцинації вживити всім мікрочіпи. А потім через вишки 5G і чіпи він нас усіх контролюватиме і в необхідний момент вб’є. 

   

  «Доказом» стали слова самого Ґейтса про потенційну загрозу епідемій, сказані під час виступу на TED у 2015 році,6 і, звісно, той факт, що Фонд Білла і Мелінди Ґейтс фінансує розробку вакцин. Обертів ця версія набрала, коли її поширив відомий російський режисер Нікіта Міхалков у своїй авторській програмі «БесогонТВ».7 Це було занадто навіть для російського телебачення, тож канал Россия24 зняв повтори програми з ефіру – і миттєво перетворив Міхалкова на мученика, якого змушує мовчати цензура.8 

   

  Наслідки були доволі несподівані. В травні, коли епідемія вже накрила Росію, один із найбільш одіозних священників РПЦ читав проповіді про те, що вірусу немає, і розповідав вірянам про чіпування. Заклики порушувати карантин напряму суперечили заходам, введеним владою, тож керівництво церкви вирішило відсторонити його від богослужінь і розпочати церковний суд. У відповідь 16 червня отець Сєрґій зібрав своїх прихильників і охорону з «казаків» і захопив жіночий монастир, в якому колись був ігуменом. Тут він проводить людні богослужіння і ритуали екзорцизму, а дітей сюди віддають на «навчання».9 

   

  Є побоювання стосовно того, що там відбувається зараз, адже раніше отця Сєрґія вже звинувачували в покриванні педофілії,10 а колишні вихованці розповідають про систематичне насильство над дітьми.11 На момент написання статті монастир все ще залишався в руках бунтівного священника, який заявив, що вигнати його звідти можна тільки штурмом, територію патрулюють його прибічники. Фактично на наших очах під впливом теорій змови через епідемію кристалізується небезпечна секта. Передумови для цього формувалися раніше, судячи з розповідей колишніх вихованців, проте саме фейк про чіпування гарно наклався на апокаліптичні вірування, які проповідував Сєрґій, і спонукав його прихильників до агресивної консолідації довкола нього.

   

  Та це радше поодинокі випадки, які привертають увагу преси. Найгірші наслідки можуть чекати нас попереду – коли розроблять вакцину від COVID-19 і необхідно буде провести масову вакцинацію. Страшилки про чіпування можуть посилити проблеми з антивакцинаторами. Опитування американців показало, що 23% з них не збираються вакцинуватися від коронавірусу і ще 27% вагаються.12 Віра у чіпування тісно пов’язана з політичними вподобаннями: у підступний план Ґейтса вірить 44% республіканців і 19% демократів. 

   

  Скільки українців вірить у чіпування чи небезпеку 5G, невідомо, але петиція про заборону 5G13 набрала необхідну кількість голосів і президенту довелося розвінчувати цей міф у офіційній відповіді. Тим часом, опитування показали, що половина українців не планує вакцинуватися14 від нового коронавірусу, а дві третини українців вірять у іншу теорію змови – штучне походження коронавірусу15 (загалом 67%, з них майже 37% вважає, що вірус випустили навмисне). Винуватцем найчастіше називають Китай. 

   

  Китайську владу важко назвати взірцем прозорості, і це підігріває підозри людей у багатьох країнах. Недовіра до офіційної інформації від китайської влади породила цілу низку різних теорій змови, від «Китай применшив масштаби епідемії» до «Китай штучно створив вірус, який призвів до епідемії». Крім того, асоціація вірусу з Китаєм на початках епідемії стала тригером для проявів ксенофобії. Наприклад, другого лютого в Брешії, в регіоні Ломбардія, який став потім епіцентром коронавірусу в Італії, крайньоправі угруповання напали на китайські магазини.16 Китайські ресторани в Італії ще в січні почали втрачати клієнтів і закриватися17 незалежно від того, чи побував хтось з персоналу за той період в Китаї. Україна тут теж відзначилася, зустрівши співвітчизників з Уханю протестами, кульмінація яких відбулась у Нових Санжарах

   

  «Частково таку поведінку людей може пояснити фрустраційна теорія агресії, – каже психологиня Марія Гончарова. – Люди поводили себе агресивно частково через фрустрацію стосовно вірусу. Незадоволення роботою влади, тим, як розповсюджується хвороба, що і як (не)організовано в країні. Фрустрація слугує базою для нарощування невдоволеності, а отже – і готовності людини діяти (агресивно).

   

  Однак проблема упередженого ставлення, ксенофобії, расизму та, врешті-решт, агресії – це дуже складний механізм який містить дуже багато факторів. Наприклад, якщо розбирати італійську ситуацію з нападами на китайців – це чистий прояв міжгрупового конфлікту, в основі якого лежить страх за себе і свою групу, страх за свою територію та близьких людей, і такі фактори, як «ми–вони», стають дуже чіткими в голові людей, люди стають більш ворожими. На це накладається фрустрація і страх через непевність у майбутньому, що, своєю чергою, створює всі умови для дегуманізації та агресивної поведінки».

   

  Приблизно з квітня в мережі ширилась інформація про лабораторію в Ухані, де працюють з небезпечними вірусами, і «витік» вірусу почали пов’язувати з нею. Сама по собі лабораторія справді існує,18 і тут справді працюють з коронавірусами, тож версія випадкового витоку розглядалася науковцями, але її швидко спростували19 – для наукового світу, але не для політиків-популістів, яким треба перекласти на когось провину за людські смерті через власну невмілу реакцію на епідемію, і, звісно, не для їхніх виборців.

   

  У випадку Дональда Трампа ця версія стала приводом для серйозних наслідків міжнародного рівня. Це і загострення вже й так непростих відносин з Китаєм з вимогами виплатити грошову компенсацію,20 і зупинка фінансування ВООЗ, яку він звинувачує в підігруванні Китаю. 6 липня Трамп взагалі запустив процес повного виходу США з ВООЗ – хоча на долю цього рішення, ймовірно, ще вплине те, хто стане президентом США після виборів у листопаді цього року, оскільки процедура триватиме рік.

   

  А в квітні американська державна організація Національні інститути з охорони здоров’я (NIH) скасувала ґрант, який підтримував дослідження коронавірусів кажанів у тій самій уханській лабораторії, за кілька днів після того, як Трамп дізнався про нього на прес-конференції і сказав: «Ми цей ґрант припинимо дуже швидко».21 Ця ситуація тривожить науковців не лише тому, що саме такі дослідження покликані попередити схожі пандемії в майбутньому, а й тому, що це перший прецедент політичного тиску на вибір досліджень для таких ґрантів. NIH заперечує факт тиску і посилається на недотримання правил безпеки в лабораторії, але переконливих доказів не наводить.

   

  Вбивчі ліки

   

  Часник – чудовий засіб профілактики від COVID-19. Якщо його з’їсти в достатній кількості, люди самі триматимуть з вами соціальну дистанцію. Якщо серйозно, то зараз не відомі жодні засоби профілактики цього захворювання, крім обмеження контактів з вірусом і його потенційними носіями. З ліків достатньо певна інформація є тільки щодо нещодавно затвердженого в Європі ремдизивіру,22 якого досі немає в Україні, і щодо деяких засобів для боротьби з важкими симптомами, а не з самим вірусом. У таких умовах відкриваються великі можливості для паніки, хибних рішень і банального шахрайства. І якщо часник, лимон чи імбир нанесли шкоду лише гаманцю покупців, то в інших «засобів» значно гірші наслідки.

   

  Рекомендації дезінфікувати руки і поверхні 70% спиртом багатьох наштовхнули на думку, що прийом алкоголю внутрішньо також допоможе боротися з вірусом. І все би нічого – в нашій «народній» медицині горілкою «лікують» багато чого – якби ця ідея не дісталася культур, які до алкоголю не звикли і не знають різниці між харчовим етанолом та технічними варіантами спирту, де буває високий вміст отруйного метанолу. В кінці квітня Міністерство охорони здоров’я Ірану повідомляло про понад 5000 отруєнь метанолом і понад 700 смертей через поширення цього фейку.23 

   

  Були і радикальніші поради. Як тут знову не згадати Дональда Трампа, який прямо на прес-конференції24 прийшов до ідеї пити чи навіть вводити ін’єкції дезінфекційних засобів (у нас вони більше відомі як хлорка) і вимагав провести такі дослідження. Виробники і лікарі поспішили нагадати, що ці засоби пити не можна. Проте ця ідея прийшла в голову не лише президенту, і в Америці з березня фіксувався ріст отруєнь засобами дезінфекції на 38%.25

   

  Та найгірше, коли сумнівні ліки вносять у протоколи лікування, особливо якщо у них є небезпечні побічні ефекти. Від початку епідемії досліджують десятки препаратів, і час від часу журналістам до рук потрапляють – нерідко завдяки прес-конференціям необережних або й відверто недобросовісних дослідників – попередні і не надто доказові дані про певний препарат, які роздуваються до рівня сенсації. Найбільше гайпу отримав гідроксихлорохін та його «родич» хлорохін, і тут нам знову не обійтися без Дональда Трампа, який його активно просував. Журналісти люблять згадувати пару, яка, наслухавшись новин по телевізору, випила засіб для очистки акваріумів – хлорохін фосфат – і отруїлася.26 Чоловік помер у лікарні. Та це, хоч і трагічний, все ж поодинокий випадок. Справжня проблема в іншому.

   

  На початку квітня американське Управління з харчових продуктів і ліків (FDA), яке загалом вважається еталонним за строгістю перевірки ліків, дало екстрений дозвіл лікувати ковід гідроксихлорохіном поза клінічними випробуваннями.27 Окрім потенційних побічних ефектів і ускладнення проведення випробувань цього препарату, це рішення науковців не на жарт непокоїло, бо виглядало радше на політичне, ніж на науково обґрунтоване. 

   

  Самому Трампу препарат так сподобався, що він зізнався, що вживає його для профілактики після контакту з інфікованим працівником Білого Дому.28 На початок червня накопичилися переконливі дані, які показували, що гідроксихлорохін неефективний,29 і вже 15 червня FDA відкликало дозвіл.30 Цей препарат має кардіотоксичний ефект і може призвести до летальних наслідків, тож невідомо, скільки людей більше постраждали не від вірусу, а від лікування – дані щодо його впливу на смертність поки різняться і можуть залежати від важкості перебігу хвороби і наявності у пацієнтів проблем з серцем.

   

  Політичні скандали з гідроксихлорохіном та хлорохіном охопили не тільки США: два мільйони доз препарату Штати передали Бразилії. Бразильські вчені, які показали у дослідженні, що хлорохін підвищує смертність, скаржаться на політичний тиск.31 Не оминули скандали і Франції, адже саме тут Дідьє Рауль провів дослідження з сумнівною методологією й активно доклався до роздування гайпу довкола препарату.32

   

  У нас гідроксихлорохін рекомендували в офіційному протоколі лікування коронавірусу МОЗ33 від 2 квітня – разом з також експериментальною на той час комбінацією лопінавіру і ритонавіру, ефективність яких врешті не підтвердилася,34 згодом додали не менш неперевірений фавіпіравір. 14 липня представники МОЗ заявили про плани внести зміни у протокол, лопінавір/ритонавір з нього вилучили, а гідроксихлорохін забрали з протоколів для дітей і важких пацієнтів, проте для пацієнтів з хворобою середньої тяжкості і груп ризику досі залишили.35 

   

  Невідомо, чому так сталося. Чи посприяла цьому лише доступність препарату на ринку і паніка, чи доклалася сюди корупція. Залишається тільки сподіватися, що з дексаметазоном, про який є досить обнадійливі попередні дані36 – і який у нас також поспішили додати у протокол, не чекаючи на аналогічні дозволи у США чи ЄС – нас не очікують схожі сюрпризи. Можна тільки порадіти, що в українських протоколах немає арбідолу, протефлазіду чи гомеопатії.

   

  Не страшніше за грип

   

  «Зараз всіх записують в ковід. Мій знайомий з моргу каже, що їм привезли потопельника, якого записали в смерті від ковіду», «Друг брата свата, який працює на цвинтарі, каже, що минулого року хоронили більше», «Я сама прийшла в лікарню з ангіною, а мені написали ковід», «Моя знайома лікарка…», «Медсестра з Італії…». Ці та багато схожих коментарів ви знайдете, якщо зайдете на сторінку МОЗ у фейсбуці. Схожа інформація поширюється і в інших групах. Важко сказати, скільки з них пишуть боти, і який відсоток українців вірить у цей міф. Однак ковід-дисидентство – один з найнебезпечніших міфів, бо він спонукає людей не дотримуватися правил безпеки і сприяє поширенню хвороби.

   

  Міфи такого типу умовно можна поділити на два варіанти. Перший, м’якший, звучить як «помирають тільки старі і хворі, то нехай би всі решта ходили на роботу і отримали імунітет». Таку стратегію у боротьбі з епідемією обрали Британія і Швеція, які ввели відносно м’які обмеження і сподівалися, власне, на вироблення колективного імунітету. В Британії, яка більш густонаселена, наслідки стали відчутні доволі швидко, і уряд вже в середині березня перебудувався на жорсткіший карантин,37 посилаючись на нові дані з Італії. Але різкого росту кількості хворих і, відповідно, вищої смертності через переповнені лікарні уникнути не вдалося.38 

   

  Найгучнішим випадком у Британії стала хвороба самого прем’єр-міністра країни Боріса Джонсона, уряд якого і просував цю м’яку стратегію. Попри відносно молодий вік – 56 років – прем’єр провів на самоізоляції та лікуванні близько місяця і певний час лежав в реанімації, а лікарі розглядали можливість підключення його до апарату ШВЛ.

  На відміну від Британії, Швеція від свого курсу не відмовилася, попри критику.39 Наразі у Швеції, як і в Британії, один з найвищих показників смертей на мільйон населення (станом на 20 липня 556 і 668 відповідно)40 на рівні з тими європейськими країнами, які суттєво запізнилися із введенням карантину – як-от Італія чи Іспанія. Головний епідеміолог Швеції і стратег цієї відповіді на епідемію Андерс Теґнел на початку червня обмовився, що якби у них була сьогоднішня інформація, то вони діяли б по-іншому, але швидко відмовився від своїх слів, і країна продовжує йти своїм окремим шляхом.41 Діти там продовжували ходити до школи через уявлення, що для них вірус не несе небезпеки, що призвело до спалахів хвороби і смертей серед вчителів. Два тижні тому шведський уряд розпочав дослідження, щоб обрати найкращий спосіб змінити стратегію, але врешті залишився при своєму.42

   

  Інший, ще небезпечніший варіант міфу – це теорія змови, що вірус або повністю вигаданий, або його небезпека перебільшена задля просування інтересів певної групи людей (від великих фарм-компаній до українських олігархів і влади, на ваш вибір). Ще в березні був поширений фейк, що смертність в Італії не змінилася порівняно з минулим роком.43 Сюди ж можна додати й тези на кшталт «не страшніше за грип» та «у смерті від коронавірусу записують всіх підряд».

   

  Легковажне ставлення до вірусу штовхає людей на різні дивні і небезпечні вчинки. Багато хто ще пам’ятає відео з баскетболістом Руді Ґобертом, який обмацав всі мікрофони після пресконференції,44 а за кілька днів отримав позитивний результат тесту. Це не єдиний спортсмен, який так відзначився. Нещодавно відомий сербський тенісист Новак Джоковіч розпочав благодійний тенісний турнір попри критику колег за недостатнє дотримання правил безпеки, і, як наслідок, заразилися кілька тенісистів, тренерів і сам Джоковіч з дружиною.45

   

  Ба більше, з ковід-дисидентства розпочали відповідь на епідемію деякі країни. Проблеми з епідемією у США мають багато причин, серед них і затримку з тестуванням, але додалося до проблеми те, що Трамп довгий час до розповсюдження епідемії применшував її серйозність,46 перебільшував готовність США до відповіді і подавав її як спробу демократів його дискредитувати, виступаючи проти введення карантину. І навіть у розпал першої хвилі епідемії підтримував протести проти жорсткого карантину у певних штатах.47 

   

  США досі на першому місці у світі за кількістю щоденних нових випадків, нещодавно там розпочалася стрімка друга хвиля. Серед найбільш постраждалих зараз південні штати, як-от Техас або Флорида,48 де губернатори, спираючись на Трампа і його електорат, найшвидше і найширше послаблювали карантин, а громадськість не хотіла його дотримуватися. Ймовірно, зіграли свою роль у поширенні вірусу і масові протести проти расизму і поліцейського насилля, які призвели до скупчення великої кількості людей. Проте на фоні нових рекордів з кількості захворювань деякі губернатори-республіканці і далі активно виступають проти введення протиепідемічних обмежень.49

   

  Серед інших країн ковід-дисидентів найпомітнішою є Бразилія, яка стрімко наздоганяє США за кількістю нових випадків. Президент Болсонару називав вірус «незначним грипом», виступав проти карантинних заходів і навіть ходив на мітинг разом з протестувальниками проти карантину.50 На початку червня обмеження в країні почали знімати попри ріст кількості заражень.51 Зараз Бразилія посідає почесне друге місце40 за кількістю нових захворювань, а Південна Америка стала новим епіцентром пандемії. Сам Болсонару на початку липня підхопив ковід і вже встиг заявити, що лікується гідроксихлорохіном, але своєї позиції щодо карантинних заходів не змінив.52

   

  Одним із найстійкіших ковід-дисидентів став президент Білорусі Алєксандр Лукашенко. Його версії про те, чим можна лікувати вірус – від хокею до горілки з трактором – вже давно стали мемами. І хоча уявлення, що в Білорусі немає заходів проти вірусу, також хибне (це питання детально розібрали «По той бік новин») все-таки ці заходи недостатні, а саме лише проведення параду на День перемоги 9 травня – на якому були присутні літні ветерани – не могло не мати наслідків, хоча в умовах диктатури це неможливо перевірити. 

   

  В авторитарній державі не варто вірити офіційній статистиці, та навіть за нею смертність від ковіду в Білорусі перевищує українську у півтора рази.40 Стурбовані білоруси створили на change.org петицію за введення в країні карантину, яка за кілька днів  – з 1 по 6 квітня – набрала 150 тисяч підписів, але, звісно, ні на що не вплинула.53 

   

  Навряд чи ми ближчим часом дізнаємося про справжній масштаб ситуації в країні, але неадекватна реакція держави на епідемію, ймовірно, є одним з факторів у підсиленні протестних настроїв перед виборами. Вперше за багато років в Білорусі масштабні протести. Хвилі антиурядових протестів останнім часом котяться різними країнами (Бразилія, Сербія, Болгарія, США, Росія тощо) і мають позірно різні причини – за карантин, проти карантину, з різних політичних питань, але такий збіг у часі може бути пов’язаний з напругою, спричиненою епідемією. Частково це може пояснюватися фрустраційною теорією агресії, про яку ми згадували вище, – невдоволення діями влади під час епідемії накладається на інші проблеми суспільства, накопичується і виривається на поверхню активними діями.  

   

  У випадку України найбільшою організованою групою ковід-дисидентів виявилися священники і віряни УПЦ Московського патріархату, що призвело до спалахів епідемії у Києво-Печерській54 і Почаївській лаврах55 та інших заражень в церквах – хоча грубо порушували карантин і окремі священники й інших конфесій.56 

   

  Вони пропонують гроші за діагноз «ковід»

   

  «Один мужчина помер від серця, приїхала швидка пропонувала 4000 тис, і хотіли записати що від коронавірусу помер, але жінка не погодилась, ось такий дурдом твориться, людям мозги пудрять як можуть, і таких випадків тисячі, задумайтесь, огляніться кругом!!!» – з коментарів у фейсбуці (орфографія оригіналу збережена).

   

  Ця та багато схожих історій розповсюджуються соцмережами. Здається, українці найбільше з усіх міфів вподобали ковід-дисидентство, до того ж у версії «епідемію придумали, щоб на нас наживатися». Невідомо, скільки українців в це вірить. Соціологія суперечлива. З одного боку, 63% очікують зростання кількості хворих найближчим часом і вважають, що Україна ще не впоралася з епідемією.57 Водночас 53% вважають: якщо восени буде економічна криза, то не через вірус (за нього як причину висловилися 32%), а через дії влади.58 Можливо, частина респондентів долучає до цих дій і карантинні заходи. 

   

  Наслідки легковажного ставлення цілком помітні. Звіти про мобільність населення від Apple і Google показують повернення активності в Україні до передепідемічного рівня і навіть вище, особливо в громадських місцях на відкритому повітрі – що, зрештою, видно, якщо визирнути за вікно. Коли з ростом захворювань почались перевірки закладів, порушення правил виявили у чверті з них.59 Помітно це і за нинішньою хвилею захворювань з рекордними цифрами, яких не було, коли карантин вводився вперше. МОЗ розгортає лікарні другої хвилі у деяких областях.60 

   

  Чому саме цей міф так поширився? Це гарно ілюструє фраза, яку може почути кожен з нас від своїх знайомих чи родичів, які не мають часу чи можливості розібратися в ситуації з наукової точки зору: «У мене є друзі, які вірять у вірус, і друзі, які не вірять у вірус, вони всі присилають мені якісь матеріали, я не знаю, чому вірити». У потоці суперечливої інформації, тим більше у кризовий момент, буває важко розібратися самотужки, а авторитетного джерела немає. «В умовах непевності ми схильні прислуховуватися до тих, чию думку ми вважаємо за експертну (або якщо вона так була представлена). Тобто найкраще було б мати експерта, який би все пояснив», – говорить психологиня Марія Гончарова. 

   

  Журналіст Wired Ґідеон Люїс-Краус проаналізував61 перебіг пандемії в країнах Азії, які успішно впоралися з викликом – наприклад, Тайвань, Південна Корея – і дійшов висновку, що відповідальні за це не стереотипна конфуціанська лояльність чи технічні новинки, а довіра до дій уряду. Справді, масштабні карантинні заходи можливі тільки тоді, коли люди самі розуміють, що їх треба дотримуватися. Серед факторів цієї довіри він згадував своєчасність і чіткість введених заходів, але також фінансову підтримку і досвід попередньої епідемії SARS.

   

  Питання економіки і фінансів виходить за межі теми нашої статті. Що ж у нас з досвідом, довірою і якістю комунікації? Наш досвід прямо протилежний до досвіду Південно-Східної Азії. Багато хто ще пам’ятає скандал і махінації зі свинячим грипом і «Таміфлю».62 І набагато менше людей знає, що той грип справді був небезпечнішим за інші штами.63 Сама лише ця історія підливає масла в вогонь прихильників тези «на нас просто заробляють». Але цьому фейку було би важче поширитися, якби не рівень довіри.

   

  Рівень довіри до влади в Україні традиційно низький і здебільшого слабо корелює з реальними діями уряду. Найяскравіше це видно по графіку з останніх опитувань: зміна уряду допомогла знизити кількість невдоволених заледве на місяць, хоча навряд чи цього терміну достатньо, щоб судити про чиїсь успіхи на посаді.

   

  За останніми даними центру Разумкова, президенту не довіряють 49%, а прем’єр-міністру – 62% українців.64 Невідомо, скільки історій про домальовування статистики зароджуються самі, а скільки розповсюджують боти, але потрапляють вони у плодючий ґрунт – настільки плодючий, що мої знайомі висловлювали сумніви у правдивості хвороби першої леді.

   

  «Довіряти своїй державі за деякими визначеннями означатиме, що система (політична) буде працювати правомірно та згідно з очікуваннями, якщо буде полишена без нагляду. Якщо системі не довіряють, це ставить під питання її легітимність, особливо якщо це система демократична. Якщо люди не довіряють системі, вони менш схильні до того, щоб виконувати запропоновані заходи безпеки, наприклад», – коментує Марія Гончарова.

   

  Вплив суперечливої комунікації добре видно на прикладі США за цифрами, які ми наводили вище, де віра у серйозність вірусу де факто стала політичним питанням. Трамп на прес-конференціях регулярно суперечить науковцям, які очолюють боротьбу з епідемією. Щоправда, це не завадило доктору Ентоні Фаучі, одному з найгучніших голосів науки під час цієї кризи і представнику робочої команди для боротьби з епідемією при Білому домі, стати справжньої зіркою і здобути довіру громадян. Ті, хто розуміє серйозність ситуації, чекають на його поради. 

   

  Вагу присутності голосу науки видно і на прикладах успішних країн. Німеччина відносно гладким перебігом епідемії завдячує Крістіану Дростену – вірусологу-спеціалісту з коронавірусів, який координує протиепідемічні заходи в країні і виходить в радіоефіри для спілкування з громадянами. З іншого боку, є в авторитету і темна сторона, як показала Швеція, яка повністю довірилася епідеміологу Андерсу Теґнелу, чи історія з гідроксихлорохіном і Дідьє Раулем.

   

  Головні голоси цієї кризи в Україні – Міністр охорони здоров’я Максим Степанов і головний санітарний лікар Віктор Ляшко – не володіють таким авторитетом, хоча б тому, що сприймаються не як незалежні професіонали, покликані вирішити проблему, а як частина уявної «влади», яка «придумала цей карантин для себе». Незграбність комунікації і медійні ляпи тільки посилюють недовіру і поширення конспірології. 

   

  «Вчіться логічно мислити, якщо ж влада придумала такі обмеження і сама ж їх недотримується, то чи є в нас такий страшний вірус?!» – пише коментаторка у фейсбуці (орфографія оригіналу збережена). Натяк тут, звісно, на кавування президента в Хмельницькому разом з головним санітарним лікарем та іншими чиновниками у порушення карантину. Насправді це відбулося напередодні відкриття закладів у місті, та й усіх урядовців регулярно тестують, але ставленню до заходів безпеки це, безперечно, нашкодило, бо підкріпило уявлення, що «карантин придумали для простих людей».

   

  Не обійшлося і без фейків з уст головного санітарного лікаря – про сонце і солену воду,65 які вбивають вірус, чи необережна обмовка про сезонність66 і нульову захворюваність до кінця червня. Вже в наступні дні можна було бачити коментарі на кшталт «вони дописують хворих, вже літо, все мало закінчитися». Невідомо, чи не вплинули ці хибні розрахунки на рішення самого МОЗ про послаблення карантину швидкими кроками з кінця травня попри відсутність падіння захворюваності.

   

  Багато шкоди нанесли і погано продумані правила карантину – навіть мера в ефірі запитували, чому в парк з собакою можна, а з дитиною – ні. Поширення вірусних фото з чоловіком, який переплив Дніпро до забороненого спортмайданчика і був зустрінутий тринадцятьма поліцейськими, певною мірою відображає ставлення людей до цих заходів. Доклався до негативного сприйняття правил і сам Ляшко, коли обмовився у прямому ефірі, що парки відвідувати заборонили, щоб налякати людей.67 Не найкраще формулювання, коли уявлення, що «нас хочуть залякати хворобою, якої немає, щоб ми сиділи по домівках» залишається доволі поширеним.

   

  Не допомагає і брак прозорості у статистиці – від махінацій з тестами в Миколаївській області68 до відмови Держстату надавати дані про смертність.69 Тут теж не забракло суперечностей. За офіційними даними, на кінець червня на Львівщині завантаженість ліжок була трохи більша за 40%, керівник львівського управління охорони здоров’я говорив про 95% у місті,70 а міністра на прес-конференції запитували, чому у Львові і Києві хворі лежать в коридорах.71 

   

  Можливо, це лише погана логістика, можливо, якісь з цих даних хибні, можливо, є проблеми з координацією між регіонами і МОЗ. Не маючи доступу до лікарні, читач новин не може самотужки це перевірити, а в соцмережах йому пропонують готові пояснення про лікарів, які самі доплачують, щоб поставити тобі діагноз «ковід». «Ще одна причина віри в такі міфи – наша схильність до підтверджувального упередження. Ми самі шукаємо те, що підтвердило б нашу власну думку»,каже Марія Гончарова. Коли варіантів пояснень багато, ми оберемо те, яке найближче до наших переконань.

   

  Сам міністр, схоже, весь цей час намагається донести два різні меседжі, які між собою не надто «дружать»: що ситуація серйозна, і дотримуватися заходів безпеки необхідно, і що у нас все добре і ми чудово справляємося – як от твердження на брифінгу, що в нас летальність нижча, ніж в Німеччині,72 бо в нас хороша медицина. Пояснень розбіжності між нами і країнами ЄС може бути багато – від особливостей тестування, до махінацій зі статистикою на місцях і того, що ріст смертності йде за ростом захворюваності з певною затримкою. Проте міністр таким чином сам мимоволі підживлює фейк, що епідемія насправді не така страшна. 

   

  Статистичних даних щодо поширення різних фейків в Україні немає, але саме фейк про фальшування росту захворюваності з корисливою метою зараз особливо поширився в соцмережах. «Винуватцями» називають різних людей – від лікарів на місцях, до МОЗ і президента. Але результат один – недотримання правил безпеки, яке веде до росту захворюваності. 

   

  В умовах низької довіри особливо важливо не припускатися помилок в комунікації, адже кожну помилку використають проти вас. У сірій зоні непевності поміж суперечливих новин на фоні страху смерті, від якого хочеться втекти – і так, на фоні успішності першого карантину, завдяки якому більшість українців ще не зіткнулися із хворобою особисто – фейки просувати дуже легко, і ми вже пожинаємо їхні плоди.

   

  Вимкнути емоції

   

  Нам бракує свого Ентоні Фаучі чи Крістіана Дростена – авторитетного фахівця, який би впевнено розповідав, що зараз про вірус відомо науці й чому потрібні ті чи ті заходи, і якого б не асоціювали з будь-якою політичною силою, що забезпечило б йому більше довіри. Залишається покладатися на власне критичне мислення, яке зараз особливо важливе. 

   

  Україна досить вчасно зайшла в карантин, але тепер ми втрачаємо цю перевагу, і фейки разом з нашою традиційною недовірою до влади внесли у це доволі суттєвий вклад. Тож варто не забувати, що критичне мислення – це інколи також виконання правил, написаних урядом, навіть якщо сам уряд вам не подобається. Не покладайтеся на емоції, не вірте чуткам, які переказують в соцмережах, шукайте наукові джерела і підтвердження для будь-яких сенсаційних заяв, дотримуйтеся рекомендацій ВООЗ – і пам’ятайте: фейки вбивають!

   

  Список джерел достовірної інформації від редакції

   

  Розвінчання фейків і маніпуляцій.

  Наукові новини про коронавірус від Science.

  Наукові новини про коронавірус від Nature.

  Трекер розробки вакцин.

  Трекер розробки вакцин і клінічних випробувань ліків.

  Світова карта від Університету Джонса Гопкінса.

  Джерела офіційної статистики щодо коронавірусу – у цій статті

   

  Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

  ТЕКСТ: Марта Льода
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Посилання
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?