ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису

  Як утримання від сексу впливає на здоров'я / Начитала Юлія Девда

  00:00
  00:00
  Людина — 02.08.21
  ТЕКСТ: Дарина Дмитрієвська
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська, Хомин Аліна (кафедра графічного дизайну Львівської національної академії мистецтв)
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Спи собі сама: як утримання від сексу впливає на здоров’я

  Сексуальна революція – це благо чи шкода для здоров’я людства та його моралі? І як побудувати гармонійне суспільство, збалансоване в його прагненнях і виявах власного темпераменту? На ці запитання діаметрально протилежні відповіді дають представники різних культурних і соціальних прошарків. Зокрема, релігійно та консервативно налаштовані частини суспільства закликають до тактики утримання від сексу, особливо серед молодих людей, аргументуючи це необхідністю скоротити поширеність захворювань, що передаються статевим шляхом, та підліткових вагітностей (паралельно заборонивши аборти). 

   

  Втім світова практика, зокрема досвід деяких штатів США, свідчить1, що освітні програми, які примушували підлітків утримуватись від контактів, жодним чином не вплинули позитивно на статистику і є не ефективними. 

   

  Але це про «суспільну мораль», а для нас важливіше зрозуміти, які ефекти має більш чи менш тривале утримання від сексу для конкретної людини, її фізичного і ментального здоров’я. Подивімося разом, що думає про це наука. 

  Навіщо ми кохаємось?

   

  Людина – соціальна істота, і секс в нашому житті виконує кілька функцій. Крім репродукції, він дає нам зайвий спосіб спілкування, висловлення себе у контакті з іншою людиною чи людьми. Комунікаційне завдання чуттєвих стосунків містить також закриття потреби у підтримці, покращення самосприйняття, можливість подивитись на себе очима партнера чи партнерки. Також, кохаючись, ми відпочиваємо, отримуємо насолоду, розслабляємось, позбавляємося від тривожності, виконуємо корисні фізичні вправи, тренуємо серцево-судинну систему і тримаємо в тонусі все тіло. 

   

  Користь сексу для ментального та фізичного здоров’я важко переоцінити, але лише якщо це взаємодія з використанням необхідного захисту і за активною взаємною згодою. В такому разі близькість навіть може укріплювати імунітет, зменшувати біль, покращувати стан шкіри та слизових оболонок, сприяти виділенню гормонів, що підвищують рівень щастя та покращують сон. А втім тіло наше здатне створювати безліч інших шляхів для отримання тих самих бонусів, що є перевагою в нашому виживанні на цій планеті, тому і ефекти від сексуальної активності не унікальні. Вчені зі США провели дослідження2 з більш ніж 17 тисячами учасників і виявили, що серед них 15,2% чоловіків та 26,7% жінок не мали інтимної близькості за останній рік, а 8,7% та 15,7% відповідно – за п’ять років. Метааналіз досліджень3 на цю тему засвідчив, що серед молодих (до 24 років) чоловіків поширеність первинного утримання від сексу (незайманість) залежно від регіону сягала 83%, у середньому віці (25–59 років) різко зменшувалась, а вторинна (якщо раніше секс був, а потім зник з життя) у цій віковій групі спостерігалась 1,3–67,7% опитаних. Можна було би логічно очікувати, що, позбавлені описаних вище бенефітів, ці люди масово скаржитимуться на проблеми зі здоров’ям і загальним благополуччям, однак насправді їхній рівень щастя майже не відрізнявся від середнього показника загалом. У цьому місці дуже важливо сказати, що істотним є не сама наявність чи відсутність сексу у житті людини, а усвідомлені рішення, що ухвалює конкретна людина відносно себе, не піддаючись на вимоги соціуму.

  Парна гра чи соло?

   

  Природа разом з технологіями подарували нам стільки шляхів для покращення життя, що нарешті вперше за історію сучасні покоління дійсно мають змогу вільно обирати стиль свого існування. Вчені сходяться на думці, що сексуальне задоволення є важливим фактором для збереження та зміцнення здоров’я. Зокрема, люди із чоловічою анатомією значно знижують ризики захворіти на рак простати, якщо мають еякуляцію щонайменше 21 раз на місяць порівняно з тими, хто обмежує цю кількість до 4–10 разів4. Жіночі ж органи малого тазу лиш виграють від тренованих, з хорошим тонусом м’язів тазового дна5, а цю умову забезпечує регулярне їхнє скорочення під час оргазму. Той-таки процес є профілактикою варикозного розширення вен цієї ділянки, і зокрема у вагітних. Але секрет у тому, що організму на фізичному рівні все одно, яким саме чином ви отримали задоволення – за участі партнера чи наодинці із собою та інтимними іграшками. І це дуже хороша новина у багатьох ситуаціях, наприклад, коли у людини немає постійних коханців, а знаходити секс заради сексу вона не хоче. Або коли комунікація та розвиток стосунків взагалі не є пріоритетом або бажаним варіантом для когось. Локдаун під час пандемії ковіду, вимушена ізоляція і відірваність від звичного життя сильно вплинули на частоту сексуальних контактів людей: у більшості сексу стало значно менше, водночас люди, що живуть разом, під час локдауну мали більше взаємодій, ніж зазвичай6,7,8,9. Ті, хто жили весь час в одному домі, мали також багато стресу від новин та від постійного спільного побуту. У всіх цих випадках вдалим та корисним рішенням стає мастурбація: вона допомагає дослідити власну сексуальність, навчитися слухати себе, зменшує рівень тривожності. Для неї не потрібна наявність іншої людини, а з точки зору ризиків передачі інфекційних хвороб вона є повністю безпечною, як і у сенсі уникнення небажаної вагітності. Завдяки розвитку індустрії інтимних товарів виробники пропонують безліч якісних та дієвих іграшок, хоча можна обійтися і без них. Практики самопізнання підходять для людей від підліткового віку і до кінця життя, а для літніх є навіть кориснішими, адже допомагають продовжити період активності, покращують роботу серцево-судинної системи, у жінок налагоджують баланс гормонів та полегшують перебіг клімаксу і менопаузи. 

   

  Ми з’ясували, що фізичне здоров’я при свідомій відмові від сексу цілком може не страждати, але як щодо ментального? Адже інтимна близькість виконує важливу роль у справі підтримки психологічного стану людини. Емоції, спілкування, відчуття себе потрібними та красивими, естетика процесу та поповнення енергетичного ресурсу – усе це формує потужний позитивний вплив інтиму. Але такі ефекти можливі лише за умови усвідомленого бажання людини мати контакти з іншими. Водночас частина населення сповідує певні релігії, має травматичний попередній досвід стосунків або просто обирає не мати романтичних зв’язків наразі. Також близько 1–2% людей ідентифікують себе асексуальними10, тобто тими, кого інтимні стосунки взагалі не цікавлять, і це є варіантом норми. Для цих людей суспільне очікування від них активності у цій сфері може бути досить гнітючим та спричиняти постійний стрес. Так, дослідження сексуальної функції жінок з низьким лібідо у США11 виявило, що 27,5% з них відчувають сильний психологічний тиск, пов’язаний з цим фактом та невідповідністю його тому, як «має бути». 81% таких респонденток при цьому були у стосунках та мали середній вік 48,6 років. Можна припустити, що різниця у сексуальній конституції партнерів, їхні неоднакові потреби та соціальні рамки моногамії справді можуть спричиняти виникнення непорозумінь, фрустрації, почуття провини тощо. І це зайвий раз спонукає ретельно дослухатися до власних потреб та обговорювати їх з коханими. Адже не сама відсутність сексу провокує незадоволеність життям, а розбіжність між очікуваннями та реальністю. 

   

  Не існує єдино правильного режиму інтимної близькості для всіх людей на планеті. Психотерапія може допомогти кожному навчитись відчувати свої справжні бажання і будувати своє життя відповідно до них. Будьте чесними з собою та людьми, яких ви любите, і створюйте свої ідеальні стосунки насамперед із собою.

  ТЕКСТ: Дарина Дмитрієвська
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська, Хомин Аліна (кафедра графічного дизайну Львівської національної академії мистецтв)
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?