ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Суспільство — 06.03.22
  ТЕКСТ: Надія Стефанишин
  Ілюстрації: Ліза Ульянова
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Сухий закон в умовах війни

  З початком війни в Україні у кількох містах заборонили продаж алкогольних напоїв. Але чому алкоголь – це погана ідея в умовах війни?

  На перший погляд може здатися, що випивши склянку міцного алкоголю, ми відчуємо полегшення, страх зникне, а ми станемо ледь не супергероями із надздібностями. І будемо переконані у цьому, допоки стан алкогольного сп’яніння не мине. Але! Еволюційно страх – це нормальна реакція організму на загрозу. Він допомагає нам вижити. Випиваючи і пригнічуючи цим страх, ми ризикуємо власним життям. Алкоголь у нашому організмі призводить до вивільнення нейромедіаторів – речовин, які передають сигнали від мозку до всього тіла, а також контролюють процеси мислення, поведінку та емоції, передаючи сигнал між нейронами. Алкоголь може впливати на рецептори, з якими зв’язуються як «збудливі» (ті, що приводять нашу нервову систему в повну бойову готовність), так і «гальмівні» (що спричиняють відчуття розслаблення і сонливості) нейромедіатори. Одним із гальмівних нейромедіаторів є ГАМК (гамма-аміномасляна кислота). Алкоголь стимулює пресинаптичні нейрони (які містять «міхурці» з нейромедіатором) виділяти більше ГАМК, а це пригнічує роботу клітин мозку. 

   

  Крім того, алкоголь може безпосередньо впливати на рецептор до ГАМК. Саме цей нейромедіатор є причиною заспокоєння, але робить нас менш енергійними. Ба більше, вживання алкоголю пригнічує вивільнення глутамату – збудливого нейромедіатора, який відповідає за активну роботу мозку. Причиною цього є зменшення збудливої ​​дії нейромедіатора на один з підтипів рецептора до глутамату. До того ж через пригнічення поведінкових центрів мозку уповільнюється обробка інформації всіх органів чуття. А зараз ми як ніколи маємо бути уважними і чітко мислити. Алкоголь також впливає на клітини Пуркіньє, які розташовані у мозочку – відділі головного мозку, що відповідає за координацію рухів. Вони чутливі до алкоголю, саме через це у нас виникають проблеми із чіткими рухами та правильним вимовлянням слів, коли ми хильнули зайвого. Алкоголь також викликає сонливість та може призвести до сповільнення дихання, впливаючи на мозкову речовину, яка є частиною довгастого мозку (ділянка мозку, що відповідає за дихання, серцево-судинну діяльність та низку рефлексів, серед яких чхання, кашель, блювота).

   

  Ще одним ризиком є інфікування COVID-19, який зростає зі споживанням міцних алкогольних напоїв. Причиною, знову-таки, є нехтування власною безпекою. Ми часто можемо пити з одного посуду, обійматись, потискати руки, забувати про елементарні правила гігієни. Коронавірусна інфекція нікуди не зникла, а нашому організму зайвих турбот не треба.

   

  Водночас споживання алкоголю часто пов’язують і з агресією. За даними ВООЗ, агресивна поведінка значно більше пов’язана з вживанням алкоголю, ніж інших психотропних речовин. Приблизно 50% злочинів, пов’язаних із насиллям, зокрема сексуальним, пов’язані саме з вживанням алкоголю, стверджують у виданні Nature Reviews Neuroscience. Проте агресивна поведінка більш характерна для тих, хто хронічно споживає алкоголь та має алкогольну залежність. Крім того, прояви агресивної поведінки більш характерні для чоловіків, ніж жінок. У людей, які часто споживають алкоголь, може відбуватись порушення функцій префронтальної кори головного мозку (яка відповідає за ухвалення рішень і поведінку в соціумі). Це призводить до агресії, апатії, відсутності бажання планувати та послідовно й ініціативно діяти, а також до проблем із адаптацією. Навіть невеликі дози алкоголю можуть завдати шкоди медіальній префронтальній корі, що призведе до необережної, неадекватної та надмірної відповіді на провокації, емоційні висловлювання чи дії в оточенні, що робить людину більш вразливою до агресивної та насильницької поведінки. Крім того, при тривалому споживанні алкоголю може відбуватись зниження вивільнення серотоніну у префронтальній корі, що в окремих випадках може призвести навіть до депресії. А от надмірне вивільнення дофаміну, навпаки, може призвести до агресивної поведінки. Коли ми споживаємо алкоголь, збільшується вивільнення дофаміну. Але це може виявитися пасткою. Дофамін відповідає за так зване відчуття мотивації (відчуття отримання винагороди), ми далі вживаємо алкоголь, бо наш мозок вважає, що нам від цього круто. Саме такий сценарій виникнення залежності. До того ж cпоживання алкоголю може вплинути не лише на посилення агресії, а й на відчуття тривоги та відсутність емпатії. 

   

  Як ми детоксикуємо алкоголь? Наш організм сприймає алкоголь як небажану речовину, від якої потрібно негайно позбутись. На допомогу приходить печінка, в якій і відбувається метаболізм за допомогою специфічних до алкоголю ферментів. Однак якщо кількість алкоголю починає надходити до організму невпинно й великими дозами, ви починаєте п’яніти, втрачаєте координацію, увагу й перестаєте тверезо оцінювати ситуацію. Уривки із фільмів, де герой, зіткнувшись із критичними ситуаціями в житті, випиває за один раз цілу пляшку горілки, хай залишаються у фільмах. Ми живемо у реальному світі, де почалась і триває війна, а тому маємо завжди бути готовими раціонально й критично оцінювати ситуацію. 

   

  Не треба також забувати про похмілля, що погано впливає на загальний стан організму. Крім головного болю, спраги й ознобу, нудота і, як наслідок, блювота можуть призвести до дегідратації організму, тому доведеться подбати і про знеболювання, і про водний баланс. Вживання алкоголю також може призвести до підвищення кислотності шлункового соку і подразнити слизову оболонку. Навіть помірне вживання може спричинити або загострити виразки шлунка та кишківника. А ще призвести до поганого засвоєння організмом вітамінів групи В та амінокислот, які є важливими поживними речовинами для забезпечення нормального функціонування організму. Поживні речовини під час війни навпаки потрібно накопичувати і підтримувати водний баланс, настільки наскільки це дозволяють умови.

   

  Бережімо себе і рідних! Все буде Україна!

  ТЕКСТ: Надія Стефанишин
  Ілюстрації: Ліза Ульянова
  Посилання
  • 1. — Вплив алкоголю на мозок
  • 2. — Нейромедіатори та алкоголь
  • 3. — Як саме впливає алкоголь на тіло
  • 4. — Алкоголь і COVID-19
  • 5. — Як виникає алкогольна залежність
  • 6. — Алкоголь і агресія
  • 7. — Ульяна Супрун про вплив алкоголю на здоров'я
  • 8. — WHO Expert Committee on Problems Related to Alcohol Consumption: Second Report
  • 9. — Дослідження рівня агресії після споживання алкоголю у чоловіків та жінок
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?