ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису

  Як світ скасовує росію у космосі? / Начитала Мар'яна Янкевич

  00:00
  00:00
  Кров здав—
  кров прийняв
  Профілактика краща за лікування – про це всі ми чули ще з дитинства. Але у чому саме вона полягає? У тому, щоб періодично моніторити стан свого здоров'я, не чекаючи проявів хвороби. Один із простих та ефективних методів стежити за своїм здоров'ям – це щонайменше раз на рік здавати кров на аналіз. Як це відбувається і для чого потрібно, розбиралася наша кореспондентка Алла Кошляк, відвідавши лабораторію «Сінево».


  Текст: Алла Кошляк
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  ПАРТНЕР ПРОЕКТУ
  Що таке кров і що показує її аналіз ?
  Успішна людина – це насамперед здорова людина. Останніми роками ця теза дедалі більше інтегрується у наше повсякденне життя. Щодня відкриваються заклади здорового харчування, засновуються бігові клуби та інші гуртки за спортивними інтересами. Ми частіше замислюємося, що корисне для нашого організму. Ба більше, стежити за здоров'ям стає глобальним модним трендом. Не хворіти і регулярно моніторити стан свого організму – корисна звичка сучасної людини. І частина цієї звички – регулярні аналізи крові.
  Якщо говорити дуже узагальнено, то кров складається з рідкої частини — плазми крові (близько 60% об'єму) і формених елементів (клітин крові: еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів — близько 40% об'єму). Еритроцити (червоні кров'яні тільця) переносять до клітин і тканин кисень, що поступає з легенів, і звільняють їх від накопиченої вуглекислоти. Лейкоцити (білі кров'яні тільця) захищають організм від хвороб, створюючи могутній бар'єр для вірусів і бактерій. Тромбоцити відповідають за згортання крові.
  Регулярна діагностика, яка починається з базових аналізів крові, допоможе дізнатися про захворювання на його ранній стадії, і тоді лікування буде проходити набагато ефективніше. Загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, глюкоза крові – це ті аналізи, які варто здавати регулярно кожній людині, навіть якщо вона вважає себе цілком здоровою.
  У загального аналізу крові є багато функцій, зокрема він:


  дозволяє оцінити загальний стан організму;

  допомагає визначити патологічний процес (захворювання крові, запальний процес, гнійно-септичний стан, специфічний імунний процес);

  допомагає оцінити важкість перебігу та активність гострого процесу, визначити загострення хронічного захворювання, а також розвиток ускладнень;

  дозволяє контролювати ефективність проведеної терапії;

  допомагає прогнозувати хід патологічного процесу.
  Зміни в аналізі крові є передвісниками багатьох хвороб, утім інтерпретувати результати аналізу в будь-якому разі повинен лікар.
  Загальноклінічне дослідження крові – один із найпоширеніших діагностичних методів, що відображає реакцію на вплив різних фізіологічних і патологічних факторів. Це дослідження визначає вміст гемоглобіну, кількість еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів, визначає лейкоцитарну формулу і швидкість осідання еритроцитів.
  З чого все починається?
  Щоб здати аналізи, не потрібно нічого особливого. Дотримуйтеся кількох простих рекомендацій. Перед здачею крові не можна вживати алкоголь і палити, йти в лабораторію потрібно зранку і натщесерце, перед здачею випити води. Не рекомендуються фізичні навантаження. Принаймні за 12 годин варто відмовитися від страв з високим вмістом жирів – наприклад, вершкового масла, тістечок, свинини.
  Якщо оформити замовлення на сайті, то в лабораторному центрі потрібно буде просто сказати номер замовлення, навіть не треба вимовляти вголос назви аналізів, якщо переймаєтесь щодо конфіденційності. Якщо ж не оформити замовлення заздалегідь, то співробітники лабораторії зареєструють вас на місці. Прийом відбувається за онлайн-чергою, яку видно на табло в холі. Вона рухається досить швидко.
  Для клінічного аналізу беруть кров з вени за допомогою спеціальної вакуумної системи. У лабораторії «Сінево» використовуються новітні й найменш травматичні для клієнта одноразові вакуумні системи, пояснює лікарка, експертка відділу медичного маркетингу Віта Галицька. Відмова від звичайних шприців поліпшує якість процедури (в систему кров надходить самопливом, під дією вакууму). Крім того, кров'яні тільця не травмуються так, як під час забору шприцом, тож це підвищує точність діагностики. Набрана у вакуумну систему кров транспортується в лабораторію у тому самому контейнері, в який її набрали, на відміну від забору звичайним шприцом. В лабораторії аналіз також виконується з тієї самої пробірки, в яку було набрано кров. Усе це повністю унеможливлює ймовірність плутанини з біоматеріалом. Крім того, на кожну пробірку наноситься унікальний штрих-код.
  Чому в лабораторії не беруть кров із пальця? Виявляється, що її показники дещо відрізняються. Крім того, це викликає стрес у клієнта, а до рани може потрапити кисень та інші сторонні речовини, що теж може вплинути на точність результату. Якщо клієнт наполягає на здачі саме капілярної крові, це теж можливо зробити, а результати корегуються.

  Наприклад, коли ми здаємо аналіз крові на глюкозу, то маємо розуміти, що вміст глюкози у капілярній («кров з пальця») та венозній крові відрізняється. В цільній капілярній крові рівень глюкози є нижчим, ніж у сироватці венозної крові. Автоматичні аналізатори лабораторії «Сінево» працюють винятково з венозною кров'ю, бо тоді результати більш точні, пояснює Віта Галицька. Якщо ж ми говоримо про аналіз на визначення швидкості осідання еритроцитів, тут результат для венозної та капілярної крові теж може відрізнятися.
  Завдяки вакуумній системі неприємні відчуття під час забору крові зведені до мінімуму, а сам процес займає менше, ніж хвилину. Крім того, вакуумна система дозволяє набрати кров для декількох аналізів у дві й більше пробірки досить швидко і без повторного введення голки в вену.

  Після того, як кров набрано у пробірки зі штрихкодами (на яких зашифрована інформація про клієнта, щоб аналізатор потім надіслав результати аналізу), потрібно почекати 5 хвилин, тримаючи руку зігнутою, щоб не залишився синець на місці забору крові. Через півгодини можна зняти пластир, щоб не було подразнення.
  Що відбувається в лабораторії?
  Далі пробірка з кров'ю надсилається власне на аналіз. Гематологічний аналізатор – це комплекс обладнання, призначений для проведення кількісних досліджень клітин крові в клініко-діагностичних лабораторіях. Сучасні автоматичні аналізатори здатні обробляти сотні зразків на годину, а також зберігати результати тестів у вбудованій пам'яті й поширювати їх. У процесі обробки результатів практично немає людського фактору – пробірки зі штрихкодом обробляє машина, а не лаборант, який може помилитися.
  Якість роботи лабораторії проходить два етапи контролю: щоденний внутрішній і зовнішній за німецькою та британською системами. Британська Randox International Quality Assessment Scheme (RIQAS) – найбільша у світі програма зовнішньої оцінки якості лабораторій, яка діє у понад 120 країнах. Також якість досліджень підтверджена іноземними сертифікатами, виданими референтною лабораторією RfB, Німеччина.
  У лабораторіях «Сінево» кров досліджують на японському апараті Sysmex методом поточної цитофлюориметрії з використанням лазерних напівпровідників та гідродинамічного фокусування.

  Проточна цитофлуориметрія — надзвичайно функціональний метод, який дозволяє різнобічно аналізувати кожну клітину окремо. Основна ідея проточної цитометрії — поштучний аналіз клітин в потоці, що проходить з великою швидкістю. Суспензія клітин, попередньо позначених молекулами, що світяться — флуорохромами, поміщається в потік рідини, що пропускається через проточну комірку. Виходить «потік у потоці», що породжує ефект гідродинамічного фокусування: досліджувані клітини шикуються в ланцюжок і в такому порядку перетинають пучок світлових (зазвичай лазерних) променів, що служать для аналізу кожної окремо взятої клітини. Світло, що йде від флуорохромів, фокусується за допомогою оптичної системи, що складається з декількох дзеркал і лінз, а потім розкладається на певні компоненти. Отримані світлові сигнали перетворюються в електричні імпульси — і їх аналізують за допомогою спеціального програмного забезпечення.
  Будь-який сучасний гематологічний аналізатор є комплексом механічних, гідравлічних, пневматичних і вимірювальних систем. Гідравлічна і пневматична системи відповідають за забір реагентів з ємностей, доставку зразка і реагентів всередині аналізатора, а також усунення відходів за межі аналізатора. Механічна система відповідає за переміщення пробірок всередині, а вимірювальна – за результати.
  Прилад аналізує вміст різних компонентів у крові, розповідає лікарка, експертка відділу медичного маркетингу Ольга Щербакова. Так, наприклад, основна функція еритроцитів – це забезпечення киснем органів і тканин. Зміна рівня еритроцитів може вказувати на анемію або на можливі патології легень чи серця. Лейкоцити вказують на стан імунітету, а перевищення норми лейкоцитів – сигнал запального процесу в організмі.
  Тромбоцити відповідають за згортання крові. Відхилення вмісту тромбоцитів від норми спостерігається під час вагітності або може свідчити про інфекцію. Утім, повний перелік можливих причин відхилення – набагато більший і потребує консультації лікаря, підкреслює Ольга Щербакова
  Суть проточної цитометрії: потік клітинної суспензії стискається, клітини шикуються в чергу і проходять через лазерний промінь, реєстрація розсіювання від якого дозволяє охарактеризувати кожну клітину в потоці індивідуально.
  Еритроцити (червоні кро'яні тільця)
  переносять до клітин і тканин кисень,
  що поступає з легенів, і звільняють їх
  від накопиченої вугле-кислоти
  Лейкоцити (білі кро'яні тільця)
  захищають організм від хвороб,
  створюючи могутній бар'єр
  для вірусів і бактерій
  Тромбоцити
  відповідають за згортання крові
  Отримання результатів
  Майже всі дослідження виконуються за один день, і більшість з них – у той день, коли здаєш аналіз. Термін готовності вказано на бланку, який видадуть після оформлення замовлення. Щойно будуть готові всі результати у замовленні, на смартфон приходить SMS-сповіщення, а самі результати надсилають на електронну пошту. Не лише показники, а й пояснення до них із зручною кольоровою шкалою, де червоний колір означає відхилення, а зелений – норму. Пояснення надаються до 28 пакетів аналізів, їх на замовлення «Сінево» здійснює естонська компанія LabToWellness.
  Що робити далі? Щонайменше, не намагайтеся розшифрувати результати самостійно, шукаючи пояснення і діагнози в інтернеті. Адже результати аналізу для кожної людини є індивідуальними і залежать від багатьох факторів. Різниця в результатах аналізів може бути пов'язана з тим, що використовують різне лабораторне обладнання, різні методи дослідження, реагенти різних виробників, різні типи матеріалів, референтні інтервали й одиниці виміру. Також різниця у результатах може бути зумовлена різним часом здачі матеріалу й різними умовами підготовки до дослідження.
  Також варто враховувати, що різні методи аналізу можуть дати неоднакові результати через свої характеристики: чутливість і специфічність. Чутливість тесту – це відсоток клієнтів із певним захворюванням, у яких тест дав позитивний результат. Існує також поняття специфічності тесту – це доля осіб з негативним результатом дослідження, які не страждають на дане захворювання. Під час інтерпретації результатів аналізів ці дві характеристики завжди мають враховуватися.
  Оптимальний варіант – консультація з вашим сімейним лікарем, особливо якщо отримані результати викликають занепокоєння. Якщо усе в межах норми, консультація лікаря все одно не завадить – фахівець порадить, як підтримувати своє здоров'я, щоб надалі радіти хорошим показникам.

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: