ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  У лісі-лісі темному,
  де ходить хитрий вірус
  Ще в лютому генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреєсус казав, що ми боремося не лише з епідемією, а й інфодемією. У такому інформаційному океані дедалі складніше визначати, де правда, а де – дезінформація.

  Дослідники з Бангладеш, Австралії, Таїланду і Японії проаналізували понад 2000 повідомлень, які містили стигму, плітки й теорії змови про коронавірус, охопивши 87 країн світу. Коли вони дослідили звіти про наслідки поширення оманливих порад для лікування COVID-19, виявилося, що через дезінформацію померло приблизно 800 людей і майже 6000 людей потрапили до лікарні.

  Щоб допомогти вам зрозуміти, де правдиві поради щодо коронавірусу, а де – небезпечні вигадки, ми зібрали кілька божевільних міфів і фейків про COVID-19, які виявив ресурс Coronafakes.


  За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», ми створюємо окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії.
  Коронавірус перекладається з латини як «побачте капітуляцію овець»


  Коронавірусну епідемію назвали COVID-19, яка так і розшифровується – «коронавірусна хвороба 2019 року». Але любителі теорій змов спробували знайти у цій назві прихований підтекст і переклали її як «побачте капітуляцію овець». Однак фахівці з латинської мови запевнили, що це вигадка.

  Латиніст з австралійського університету Тасманії Джонатан Волліс пояснив, що латиною вівці перекладаються як «ovis» (а не «ovid»). C позначає число 100. Певно, автори цієї теорії змови через співзвуччя англійської літери С, яка читається як see (з англ./укр. бачити) вирішили перекласти COVID як «бачити овець». Щодо числа 19, то піфагорська, вавилонська, ісламська системи нумерології, які надавали числам значення, також жодним чином не пов'язані з фейковим перекладом.

  Посилання

  Число Диявола


  У назві коронавірусу, крім прихованого тексту, виявляється, є ще й код. Якщо замінити всі букви на цифри, що відповідають місцю цих букв в російському алфавіті, і перемножити між собою, то отримаємо 666 666 666 666 – число диявола. Але, звісно, це дурниця. І в українській, і в російській, і в англійській мовах цим буквам належать інші цифри. Перемноживши їх, побачимо зовсім не страшне число 178 711 142 400.

  Посилання

  Пластикові будиночки для школярів


  Поки всі гадають, як школярі навчатимуться з першого вересня, соцмережами активно шириться маніпулятивна фотографія, де діти сидять у шкільному класі в пластикових кабінках для забезпечення соціальної дистанції. У фейсбуці швидко з'явилися коментарі про те, що це «кунсткамери для дітей», «будки-халабудки», батьки почали панікувати, адже «як же вони, бідні, там дихають?»

  Хоча це реальна світлина, вона стосується Індонезії, а не України. Йдеться про карантинні заходи в індонезійській школі, в якій встановили пластикові кабінки для соціального дистанціювання. Пластикові перегородки розділяють парти, у такий спосіб діти мають фізичний захисний бар'єр. Варто зазначити, що ззаду бар'єру немає, тому школярі можуть вільно дихати.

  Українське Міністерство освіти не заявляло про жодні кабінки для школярів. Це маніпуляція, яка поширює необґрунтовану паніку й негативні емоції.

  Посилання
  ПЛР-тест пошкоджує мозок


  Для виявлення коронавірусу проводять ПЛР-тест. Він показує, чи є в організмі людини ДНК або РНК вірусу. Цей тест дає доволі точні результати через 4-6 годин. Для ПЛР-тесту потрібно взяти мазок із носа, з верхніх дихальних шляхів пацієнта. Ця процедура може викликати дискомфорт, однак є цілком безпечною.

  Проте так думають не всі. Трапляються люди, які поширюють мережею фейк, начебто процедура ПЛР-тесту пошкоджує мозок. На їхню думку, мазок з носа беруть так глибоко, що це пошкоджує гематоенцефалічний бар'єр, який відокремлює кров від рідин мозку. Але це вигадка. Мазок не пошкоджує цю захисну мембрану й не становить небезпеки для мозку.

  Посилання


  Захисні маски призводять до інтоксикації CO2


  Шкоду захисних масок неодноразово перевіряли. Однак побоювання, що вони призводять до інтоксикації CO2, не підтвердилися. Тривале носіння маски може спричинити дискомфорт, але не інтоксикацію вуглекислим газом й кисневу недостачу. Головне – дотримуватися рекомендацій щодо використання: носити маску так, щоб вона щільно сиділа на обличчі, не використовувати одноразові маски повторно, міняти їх, щойно вони стають вологими. Однак ВООЗ рекомендує не носити маски під час занять спортом, оскільки вони можуть ускладнити дихання, тому краще просто не наближатися до інших ближче, ніж на метр.

  Посилання

  Коронавірус викликає чоловіче безпліддя


  Цей міф народився з припущення китайських учених, що коронавірус може спричинити запалення яєчок і у такий спосіб призвести до чоловічого безпліддя. Про це нібито написали лікарі з репродуктивного медцентру у вуханьській лікарні Тонґджі на сайті адміністрації китайської провінції Хубей. Цю публікацію без будь-яких пояснень видалили. Насправді немає ніяких клінічних доказів того, що коронавірусна інфекція впливає на репродуктивну функцію чоловіків і призводить до безпліддя.

  Посилання

  Борода – розплідник бактерій


  Твердження, що борода в тисячу разів збільшує ризик підхопити коронавірус COVID-19, – міф. Його роздули з дослідження швейцарського професора Андреаса Ґутцайта. Він вивчав мікроорганізми в людській бороді й собачій шерсті для того, щоб з'ясувати, чи безпечно й гігієнічно використовувати людям МРТ-сканер, якщо до цього його застосовували до собак. Хвороботворні для людини мікроорганізми виявили в 4 з 30 випадків у хутрі собак і в 7 з 18 випадків у людській бороді. Про підвищений ризик бороданів до зараження коронавірусом і не йшлося. До того ж за іншим дослідженням, на поголеному обличчі хворобливі збудники можуть траплятися частіше.

  Єдина заувага до чоловіків, які носять бороду, – пам'ятайте, що через бороду маска не щільно сидить на обличчі й нівелюються її захисні функції. Тож забудьте про бороду на час карантину або поекспериментуйте з коротшою формою.

  Посилання

  Що вищий, то вразливіший до вірусу


  Гуляючи вулицями, ми могли б жартома припустити, що до високих людей коронавірус не долітає. Адже якби вірус передавався лише повітряно-краплинним шляхом, то вищі люди були б захищенішими.

  Німецький Інститут економіки праці опублікував опитування, в якому група дослідників проаналізувала відповіді 2000 респондентів зі США й Великобританії. Автори опитування зробили висновок, що чоловіки зростом понад 180 сантиметрів заражаються вдвічі частіше, тобто аерозольна передача вірусу також можлива.

  Унаслідок цього мережею моментально поширився фейк, що високі чоловіки заражаються на COVID-19 вдвічі частіше. І це попри те, що автори цього опитування самі зазначали, що взаємозв'язок між зростом і підвищеним ризиком зараження лише припущення. Кореляція не означає причинності, тобто високий зріст не зумовлює підвищені ризики на зараження коронавірусом. До того ж існують суттєвіші фактори ризику (наприклад, низький рівень доходів, необхідність їздити на роботу в громадському транспорті тощо).

  Посилання


  Курці хворіють рідше


  Від читання повідомлень про те, що в курців менші ризики захворіти на коронавірус, хочеться запалити й некурцям. Цей висновок ґрунтується лише на одному дослідженні. У ньому проаналізовано дані 140 людей, хворих на коронавірус у Вухані, з яких лише 1,4% – курці.

  Однак серед пацієнтів була половина жінок, які значно менше курять (за даними 2015 року, в Китаї серед курців було 52,1% чоловіків і 2,7% жінок). До того ж автори дослідження не вивчали безпосередній вплив паління на сприйнятливість до коронавірусу.

  Попри це, інтернетом швидко поширилися заголовки, що курці не хворіють на COVID-19. Насправді ж куріння може ускладнити перебіг хвороби й підвищити ризики зараження коронавірусом.

  Посилання

  «Блокувальники вірусів»


  Колись люди носили з собою амулети, обереги, а тепер – «блокувальники вірусів». Цей пристрій у формі бейджа начебто створює «захисний купол» навколо людини й оберігає від вірусів і бактерій. Однак ці пристрої лише шкодять. «Блокувальник» виділяє діоксид хлору, який через потовиділення може викликати хімічні опіки навіть через шкіру. Взаємодіючи з потом, діоксид хлору може перетворитися на досить сильну кислоту.

  Такі «блокувальники вірусів» стають реальною проблемою, коли їх починають рекламувати публічні особи. Наприклад, колишній радник міністра МОЗ, політтехнолог Дмитро Раімов прорекламував «блокувальник вірусів» AirDoctor у своєму телеграм-каналі «coronavirusalarm». Цей пост має понад 10 тисяч переглядів.

  В Японії справді створювали подібні бейджі під назвою Virus protector. Однак Агентство з питань захисту прав споживачів Японії офіційно попередило про небезпеку такої продукції ще в лютому 2013 року.

  Посилання
  Інгалятор від астми


  Під час інтерв'ю на американському шоу «America, Can We Talk?» американський доктор Річард Бартлетт прорекламував інгалятор від астми (будесонід) для профілактики та лікування вірусу. Це відео (наразі заблоковане через порушення правил ютуба) переглянули майже чотири мільйони людей.

  Будесонід – це стероїдний інгалятор, який полегшує дихання, знімаючи напругу в грудях, пом'якшуючи хрипи й кашель. Немає доказів того, що він ефективно лікує від COVID-19. Будесонід узагалі потрібно використовувати лише після призначення лікаря. За словами доцента кафедри технологічного університету у Квінсленді Дена Ніколау, інгалятор від астми в лікуванні COVID-19 пацієнти можуть застосовувати лише для полегшення симптомів, характерних для астми.

  Посилання

  Екстремальна спека


  Минулої весни ви могли неодноразово чути, що літня спека заважатиме коронавірусу швидко поширюватися. Нібито ультрафіолетове випромінювання в сонячні дні та вологість у поєднанні з теплом у похмурі дні не даватимуть вірусу розмножуватися. Про хибність цього твердження свідчить статистика захворюваності в країнах зі спекотним кліматом. Цей фактор не впливає на поширюваність вірусу.

  Навпаки, спека створює нові ризики: швидше забруднюється повітря, може ускладнитися теплообмін організму й дихання, за спекотної погоди медикам важче встановлювати намети екстреної допомоги, до того ж на їхнє кондиціювання йде більше коштів. Крім того, у спекотні дні люди сидять в прохолодних приміщеннях з кондиціонерами, які погано вентилюються, бо вікна закриті. Тому потрібно стежити, щоб у приміщеннях була хороша вентиляція та можна дотримуватися фізичної дистанції.

  Посилання

  Сперма


  Про екстравагантний спосіб лікування спермою від коронавірусу розповів філіппінський медик. Він обґрунтував цю заяву тим, що в спермі є амінокислота, яка може знищувати мікроби, тобто ін'єкція сперми працює як засіб для дезінфекції.

  Автори дослідження 2016 року, на яке посилається медик з Філіппін, підтверджують хибність його думки. Доктор Марко Віньюцці пояснив, що в їхньому дослідженні йшлося про те, що для інфікування клітин віруси використовують поліаміни (спермін, спермідин), зі спермою вони мають хіба що спільний корінь. Інший автор дослідження, доктор Брайан Мунс, додав: «Наша робота показує протилежне цим твердженням».

  Посилання

  Вітамін D


  ЗМІ рясніють заявами й дискусіями щодо того, чи захищає вітамін D від коронавірусу. Причиною цього стали дослідження про зв'язок смерті від коронавірусу і браку вітаміну D. Науковці з Фонду лікарні королеви Єлизавети та Університету Східної Англії з'ясували, що в людей старшого віку низький рівень вітаміну D, що може бути однією з причин їхньої вразливості до вірусу. Тому дослідники порадили цей вітамін у формі добавок для профілактики.

  Однак ці висновки досить суперечливі, адже старший вік і супутні захворювання й так підвищують ризик важкого перебігу хвороби, немає прямих доказів того, що вітамін D захищає від коронавірусу.

  Посилання

  Перекис водню


  Є дослідження, в якому обґрунтовується доцільне використання перекису водню для дезінфекції поверхонь у домі. А от досліджень, в яких йдеться про те, що перекис водню можна пити для профілактики коронавірусу, – ні, не бачили.

  Якщо проковтнути невелику дозу побутового перекису водню, то можуть виникнути здуття живота, легкий біль у шлунку чи навіть блювота. Але більші дози або концентрації перекису водню можуть призвести до виразки, опіків у роті, горлі та шлунку, ба більше, до ускладнення дихання, непритомності й навіть смерті.

  Посилання


  Водяна пара


  За словами лікаря-інфекціоніста Федора Лапія, коронавірус перестає розмножуватися за температури понад 60 градусів. Але це не означає, що потрібно ставити кип'яток і дихати водяною парою, яка сягає близько 100 градусів. Так можна отримати опіки слизової оболонки дихальних шляхів. За словами експерта з молекулярної вірусології Бенджаміна Ноймана, легені – дуже делікатний орган. Зруйнувати вірус і заразом легені – не найкраща ідея.

  Посилання


  Капуста й огірочки


  Інтернетом поширилася публікація про те, що капуста знижує ризик смерті від коронавірусу. Оскільки в ній є антиоксидантні речовини, які пом'якшують перебіг хвороби, і взагалі дієта, до складу якої входять капуста й огірки, допомагає легше переносити COVID-19. Про це начебто свідчить той факт, що в країнах з низьким рівнем смертності від коронавірусу популярне вживання різних видів капусти.

  Справді, вчені аналізували залежність між вживанням капусти й огірків і рівнем смертності від коронавірусу в різних країнах. Однак йшлося не про те, що ці овочі допомагають легше переносити хворобу, а про здорове харчування загалом. Учені припустили, що статистичні відмінності в рівні смертності в різних країнах можна частково пояснити раціоном певного регіону. Але цю гіпотезу потрібно ще перевіряти.

  Посилання

  Сода


  Інтернетом швидко поширилися хибні поради російського лікаря Геннадія Юдіна щодо вдихання парів соди протягом 15 хвилин для профілактики й лікування COVID-19. Мовляв, сода розчиняє оболонку вірусів, а гаряча пара вбиває «голенькі віруси».

  ВООЗ та вчені Університету Гонконгу підтверджують, що сода не вбиває коронавірус. Ще в березні науковці опублікували дослідження про стійкість вірусу до лугів і кислот, які мають pH від трьох до десяти.

  Посилання


  Алкоголь


  Хоч би яка епідемія настала, завжди трапляються псевдолікарі, які радять дихати 3-5 хвилин парами горілки. COVID-19 – не виняток. Однак так скоріше можна пошкодити слизову оболонку дихальних шляхів, ніж вберегти себе від коронавірусу. Дихати парами етанолу – небезпечно.

  Така горе-порада ґрунтується на тому, що пари етанолу нібито розчиняють оболонку вірусу і вбивають його. Етанол справді викликає денатурацію білків, але лише в таких концентраціях, які небезпечні для будь-якого організму. Тому вдихання парів горілки чи вживання алкоголю не є профілактичними заходами від коронавірусу.

  Посилання 1, Посилання 2

  Молоко


  В інтернеті поширилася інформація, що китайські молочні асоціації радять вживати більше молока для посилення імунітету в боротьбі з COVID-19. Насправді йдеться, знову-таки, про збалансоване харчування, яке позитивно впливає на імунну систему. Частиною такого раціону є молочні продукти, зловживати якими також не варто. Міра – усьому голова.

  Посилання

  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога». Матеріал відображає позицію авторів і не обов'язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Статті