ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Наука — 27.12.19
  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  В десятку. Найкращі відкриття десятиліття

  За минулі десять років наука подарувала нам безліч чудових відкриттів. Ми обрали – суб’єктивно! – ті, про які варто знати кожному. Розповідаємо про десять найбільших наукових проривів та починань, які змінюють життя усього людства. 

  Технологія CRISPR/Cas9

   

  Мабуть, найбільше шуму за останнє десятиліття наробила CRISPR/Cas9 – технологія редагування геному, яку людство піддивилось у бактерій (вони використовують такий механізм для захисту від вірусів). CRISPR/Cas9 дозволяє «розрізати» ДНК та «вмикати і вимикати» певні гени – конкретно ті, на роботу яких хочуть вплинути науковці. Про те, як це працює, читайте у статті «Сім разів відміряй, один раз CRISPR/Cas»

   

  Виявлення бозону Гіґґса

   

  Існування бозону Гіґґса було теоретично доведене ще у 1960-х і додане до Стандартної моделі – єдиного опису всіх електромагнітних, сильних та слабких взаємодій елементарних частинок (усього у ній враховано 61 частинку). Але експериментально виявити бозон Гіґґса змогли лише 2012 року, зібравши весь «пазл» Стандартної моделі. Усе, що потрібно знати про бозон Гіґґса, ми розповіли у публікації «Спіймай мене, якщо зможеш»

   

  Експериментальне підтвердження існування гравітаційних хвиль 

   

  Ще одне відкриття, на яке чекали багато років. Ці зміни гравітаційного поля перебачив Айнштайн у своїй загальній теорії відносності. 2016 року вчені з обсерваторій LIGO і VIRGO нарешті повідомили, що спостерігали сигнал GW150914 (Gravitational Wave 2015-09-14), який є свідченням «брижів» простору-часу. Про гравітаційні хвилі «Куншт» дізнавався на Міжнародному астронавтичному конгресі-2018 від Карстена Данцманна. 

   

  Зображення чорної діри 

   

  Перше в історії зображення чорної діри з’явилося цього року. Якщо точніше, це поєднання зображень з восьми телескопів, на якому видно гігантський газовий диск, який обертається навколо надмасивної чорної діри, а посередині – тінь самої чорної діри. Що означає це зображення і чому воно таке важливе, можна дізнатись, прочитавши «Все, що потрібно знати про чорні діри»

   

  Вступ приватних компаній у космічні перегони 

   

  Колись космос був доступний лише державним космічним агенціям, проте в останні роки і приватні компанії отримали можливість грати на цьому полі. Деякі з них вже зробили значний внесок у космічну галузь (взяти хоча б SpaceX, яка навчилась повертати ступені ракет для повторного використання). Ба більше, у наступні десять років NASA збирається відмовитися від фінансування МКС, бо планується, що робота станції буде підтримуватись за кошти приватних компаній, які отримають змогу там працювати. (До речі, у жовтні 2019 року державну монополію на космічні проєкти скасовано і в Україні.) 

   

  Діти «від трьох батьків»

   

  Це десятиліття стало надзвичайно успішним і для ембріологів: 2016 року науковці змогли замінити мітохондрії у яйцеклітині матері на донорські, що дозволило жінкам з мітохондріальними патологіями мати здорових дітей (раніше ці хвороби неодмінно успадковувались через мітохондріальну ДНК). Рішенням став метод пронуклеарного трансферу, за якого ядро яйцеклітини пацієнтки переноситься у клітину донорки (перед тим позбавлену ядра). Приємно відзначити, що у цьому напрямку надзвичайно успішно працюють українські фахівці. 

   

  Нові гілки на еволюційному дереві роду Homo

   

  Знаходити родичів завжди приємно, і за останнє десятиліття ми віднайшли одразу двох: Homo naledi, який жив орієнтовно у період 236-335 тисяч років тому, та Homo luzonensis. Останній вид також відомий як Людина з Кальяо. Перші його рештки було виявлено у філіппінській печері Кальяо 2007 року, проте лише 2019 року археологи натрапили на нові викопні рештки, вивчення яких дозволило описати вид. Більше про походження і розвиток життя – у статті «Вічний еволюціонер»

   

  Паризька кліматична угода

   

  2015 року представники держав-учасниць ООН підписали Паризьку кліматичну угоду – договір про співпрацю з метою зменшення викидів вуглекислого газу в атмосферу та боротьби з глобальним потеплінням. Про те, чому зміни клімату мають турбувати не лише активістів, а й уряди країн, ми писали у статті «Клімат не пахне»

   

  Стрімкий розвиток штучного інтелекту 

   

  За останнє десятиліття нейромережі навчились робити безліч речей – від перемог в ґо і покер до розпізнавання облич і діпфейків. Наслідки цього прогресу не завжди були позитивним, але він завжди вражав. А про те, як ШІ допомагає людям в освоєнні космосу, читайте у матеріалі «Повна машина розуму»

   

  Нові успіхи із пакуванням куль 

   

  У математиці є надзвичайно відома і складна задача, у якій потрібно описати найбільш раціональний метод пакування куль у заданому просторі. 2016 року українська науковиця Марина В’язовська отримала Премію Салема за розв’язання цієї задачі. Вона самостійно описала рішення для восьмивимірного простору та у співавторстві – для 24-вимірного. Що приголомшує, власна робота Марини В’язовської помістилась на 23 сторінках, тоді як доведення для тривимірного простору займало сотні сторінок і вимагало складних комп’ютерних розрахунків.  

   

  Звісно, це не всі важливі відкриття, є й інші. Обрати десять найкращих – нездійсненна місія. Сподіваємося, наступні десять років будуть ще більш плідними для науки в усьому світі та в Україні. 

  ТЕКСТ: Куншт
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: