ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Спалах — 22.03.21
  ТЕКСТ: Катерина Ситник
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Вакцина від AstraZeneca повертається

  Нещодавно кілька світових країн призупинили щеплення вакциною компанії AstraZeneca через підозри щодо підвищеного ризику тромбозів у людей, які її отримали. Однак висновки додаткової перевірки втішні. З’ясовуємо, чому виникла паніка і чи варто було взагалі її здіймати (спойлер: аж ніяк). 

   

  За підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» 

  та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога», «Куншт» створює окрему рубрику присвячену COVID-19. Її мета – культивувати критичне мислення та стійкість до маніпуляцій в медіа щодо теми пандемії.

  Європейська агенція з лікарських засобів оголосила, що люди, які отримали щеплення від коронавірусу вакциною компанії AstraZeneca, не мають підвищеного ризику тромбозів1. Користь від щеплення значно переважає ймовірність небажаних реакцій. Проте чи пов’язана вакцина з дуже рідкісними випадками тромбозу на тлі тромбоцитопеніїТромбоцитопенія – зниження кількості тромбоцитів – елементів, які відповідають за згортання крові., поки що невідомо. Агенція зазначила, що це лише припущення, яке потребує подальшого вивчення. Такі висновки 19 березня опублікувала і Всесвітня організація охорони здоров’я2. ВООЗ підкреслила: не доведено, що вакцинація AstraZeneca є причиною цих рідкісних випадків тромбозу. 

   

  На вердикт Європейської агенції з лікарських засобів чекало багато людей. За тиждень до того кілька європейських країн призупинили вакцинацію препаратом AstraZeneca, зокрема Австрія, Данія, Норвегія, Франція, Німеччина, Італія, Іспанія. Влада цих країн ухвалила таке рішення через те, що у деяких людей після вакцинації виникли тромбози. Але «після» не означає «внаслідок». Тим не менш, країни призупинили (саме призупинили, а не скасували) вакцинацію AstraZeneca, поки не дослідять зв’язок між вакциною і тромбозом. 

   

  Після заяви Європейської агенції з лікарських засобів кілька країн вже відновили вакцинаційну кампанію AstraZeneca. Але навіть коротка пауза може виявитися дуже небезпечною, коли у європейських країнах відбувається стрімке зростання захворюваності на COVID-19. Багато людей, які могли би уникнути інфікування, ризикують захворіти через цю перерву. Крім того, паніка довкола AstraZeneca зіграла на руку антивакцинаторському рухові. 

   

  Тромбоз – це утворення згустків крові у кровоносних судинах. Найчастіше тромби формуються у венах. Один з поширених видів тромбозу – тромбоз глибоких вен у ногах. Відірвавшись, частина тромбу може з током крові потрапити у певний орган і закрити просвіт судини. Це називається тромбоемболією. Якщо тромб заблокував судини мозку, розвивається ішемічний інсульт, якщо серця – інфаркт міокарда. Також буває тромбоемболія легеневої артерії. 

  Мало чи багато?

   

  Європейська агенція з лікарських засобів 10 березня почала розслідування стосовно можливого зв’язку між вакциною AstraZeneca і випадками тромбозу3. Причиною стала смерть 49-річної медсестри в Австрії, яка загинула через 10 днів після вакцинації, внаслідок тромбозу. Іншу людину госпіталізували з тромбоемболією легеневої артерії, але вона згодом одужала. Після цього австрійська влада призупинила використання партії ABV5300 вакцини AstraZeneca. 

   

  На наступний день агенція повідомила, що серед п’яти мільйонів людей, вакцинованих AstraZeneca в Європейській економічній зоні, виявили 30 випадків тромбоемболічних подій4. Ще тоді в агенції зазначили, що користь щеплення переважає ризики, і вакцинація має продовжуватися, доки триває розслідування. Адже ризик тромбозу після вакцинації становить 0,0006%, а смерті внаслідок COVID-19 – 3%5, тобто в п’ять тисяч разів більше. Але до цієї рекомендації багато європейських країн не дослухалися. 

   

  Компанія AstraZeneca 14 березня опублікувала прес-реліз стосовно безпечності своєї вакцини6. За даними компанії, в Європейському Союзі та Великобританії вакциновано 17 мільйонів людей. Серед них зафіксували 15 випадків тромбозу глибоких вен та 22 випадки тромбоемболії легеневої артерії. Компанія заявила, що це набагато менше, ніж частота тромбозів у загальній популяції. 

   

  У Великобританії є система «жовтих карток» – реєстрації побічної дії фармацевтичних препаратів. (Вона так називається, тому що колись лікарі заповнювали жовті картки для повідомлення про небажані реакції.) Британська влада оприлюднює щотижневі звіти про «жовті картки», які стосуються вакцинованих від коронавірусу людей. Згідно з останнім опублікованим звітом, за період з 9 грудня 2020 року по 7 березня 2021 року у Великобританії люди отримали 11,7 мільйона доз вакцини AstraZeneca7. Серед них зафіксовано 15 випадків тромбозу глибоких вен та 16 випадків тромбоемболії легеневої артерії (з них 2 смертельних)8

   

  Але що означають ці числа? Це багато чи мало? Щоб зрозуміти, чи є привід для занепокоєння, потрібно порівняти їх з кількістю тромбозів у загальній популяції. Люди можуть отримати щеплення і занедужати, але не через вакцинацію. А просто тому, що ніхто з нас не є стовідсотково захищеним від захворювань. Тромбоз і вакцинація можуть бути подіями, які абсолютно не пов’язані між собою. 

   

  Венозний тромбоз, зокрема тромбоз глибоких вен та тромбоемболія легеневої артерії, трапляється в однієї людини з тисячі на рік, частіше у людей, старших за 45 років9. Протягом місяця після епізоду гине 6% пацієнтів з тромбозом глибоких вен та 10% з тромбоемболією легеневої артерії. Серед людей віком понад 70 років венозний тромбоз трапляється у 2–7 осіб з тисячі на рік10

   

  Для наших розрахунків можемо використати показник 2 з тисячі, оскільки зараз у Європі переважно вакцинують людей старшого віку. Розгляньмо дані від Європейської агенції з лікарських засобів. Серед п’яти мільйонів людей протягом року стається 10 тисяч випадків венозного тромбозу з природних причин. Поділимо на кількість тижнів у році – 52. Отримуємо 192 випадки щотижня. Тому 30 випадків, про які повідомляє Європейська агенція з лікарських засобів, – це справді мало. Це набагато менше, ніж в загальній популяції, особливо враховуючи, що вакцинація у Європейському Союзі триває з кінця 2020 року (це близько 12 тижнів)11

   

  Тобто серед 17 мільйонів людей мало би статися 654 випадки на тиждень, що теж значно більше, ніж вказані компанією 37 випадків. Згідно з цифрами зі звіту про «жовті картки» у Великобританії, на 11,7 мільйона людей мало би бути 450 випадків тромбозу на тиждень. Вакцинація у Великобританії тривала 12,5 тижня, тобто за цей період мало би статися 5625 випадків. А зафіксували лише 31. 

   

  Щоб оцінити дійсну, а не розрахункову, різницю у частоті небажаних подій серед вакцинованих і невакцинованих людей, потрібно звернутися до результатів клінічних досліджень. Ці дані є в звіті Регуляторного агентства Великобританії з контролю за лікарськими засобами та медичною продукцією, на основі яких вакцина була затверджена до використання12

   

  Всього в клінічних дослідженнях взяли участь 23 848 людей. Одна група отримала вакцину AstraZeneca, а інша – контрольну ін’єкцію (у деяких це була вакцина від менінгіту, а у деяких – фізіологічний розчин). Небажані реакції після введення препаратів спостерігалися у 38% вакцинованих людей і у 28% учасників контрольної групи. Більшість з них були слабкими або помірними. 

   

  Частота серйозних ускладнень була однаково низькою в обох групах  –  менше ніж 2%. У звіті окремо виділена категорія тромботичних, тромбоемболічних та нейросудинних небажаних реакцій. В групі вакцинованих (12 021 учасник) таких випадків було чотири, а у контрольній групі (11 724 учасники) – вісім. Отже, результати клінічних досліджень також не вказують на підвищення ризику тромбозів.

  Що за рідкісні випадки тромбозів? 

   

  Німеччина призупинила вакцинацію AstraZeneca за рекомендацією Інституту імені Пауля Ерліха після того, як у країні зафіксували шість випадків рідкісного захворювання – тромбозу венозних синусів – серед 1,6 мільйона вакцинованих людей13. Венозні синуси – це структури в оболонці головного мозку, через які відводиться кров з вен. Тромбоз венозних синусів є серйозним захворюванням, яке важко піддається лікуванню. Всі шестеро пацієнтів з цим тромбозом були жінками віком від 20 до 50 років. Ще в одного чоловіка розвинувся тромбоз вен головного мозку з кровотечею і тромбоцитопенією. Всі випадки трапилися в період між 4 і 16 днем після вакцинації. Троє людей померли. 

   

  Європейська агенція з лікарських засобів 18 березня заявила, що зв’язок між вакцинацією і рідкісними випадками тромбозу не доведений, але можливий, і потребує подальшого аналізу. За даними агенції, в Європейській економічній зоні та Великобританії серед 20 мільйонів людей, що отримали щеплення AstraZeneca, було 18 випадків тромбозу венозних синусів. Також трапилося 7 випадків тромбозу численних кровоносних судин (дисеміноване внутрішньосудинне згортання, ДВЗ-синдром). Більшість людей, які постраждали від цих рідкісних випадків тромбозу, були жінками віком до 55 років. 

   

  За оцінкою Європейської агенції з лікарських препаратів, станом на 16 березня серед людей молодших за 50 років мав би статися з природних причин один випадок ДВЗ-синдрому протягом 14 днів після вакцинації. Однак їх було п’ять. В цій же віковій групі очікувалось 1,35 випадку тромбозу венозних синусів, а захворіло 12 людей. Тоді як серед людей старших за 50 років такого збільшення випадків рідкісних тромбозів не спостерігалося. Тому Європейська агенція з лікарських препаратів буде і далі вивчати це питання. А тим часом лікарям і пацієнтам потрібно знати про можливе ускладнення після вакцинації, щоб своєчасно відреагувати на нього. 

   

  Наразі у світі загинуло 2,7 мільйона людей через коронавірусну інфекцію. Швидка і масштабна вакцинація може запобігти тисячам смертей. Ризики важкого перебігу COVID-19 та летальних наслідків є значно вищими ніж можливі ризики тромбоемболічних подій після вакцинації. Та й сама коронавірусна інфекція часто викликає тромбоз. Захист від інфікування означає і захист від цього ускладнення. Тому наразі рекомендації не змінюються: вакцинуйтесь, тільки-но буде така можливість.

  Матеріал розміщено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність і взаємодопомога». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

  ТЕКСТ: Катерина Ситник
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Посилання
  Статті
  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?