fbpx
ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

Читати

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Повідомлення успішно надіслано

Для пошуку
введіть назву запису
Міфи — 22.03.19
ТЕКСТ: Мар'яна Капранова
Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
Ctrl+Enter.
Вакцини спричиняють аутизм? Ні!

Всесвітня організація охорони здоров’я внесла відмову від вакцинації до списку найбільших загроз для здоров’я людства у 2019 році. Причин відмови від вакцинації багато, одна з них – це міф, що вакцинація спричиняє аутизм. Розповідаємо про походження й викриття однієї з найшкідливіших афер в медицині за останні 20 років.

Міф про зв’язок між вакцинацією й аутизмом почав поширюватися у 1998 році після публікації доктора Ендрю Вейкфілда в журналі The Lancet. Той стверджував, що внаслідок щеплень КПК (проти кору, паротиту, краснухи) у 9 з 12 дітей, які брали участь у дослідженні, з’явилися симптоми аутизму1

 

Хоч вибірка була досить малою, а результати дослідження базувалися на коментарях батьків, інформація, що вакцинація спричиняє аутизм, поширювалась світом і закріплювалась у масовій свідомості як неспростовний факт.

 

Тим часом науковці проводили дослідження і не знайшли зв’язку між вакцинацією і аутизмом. У 2003 році Центри з контролю та профілактики захворювань США (англ. Centers for Disease Control and Prevention) опублікували дослідження, у якому взяло участь 120 000 дітей, і не виявили жодного зв’язку між вакцинацією й аутизмом2.

 

Вейкфілда почали підозрювати у шарлатанстві. Журналіст Браян Дір розпочав розслідування та з’ясував, що Вейкфілд змінив історії хвороби пацієнтів і приховував інформацію про конфлікт інтересів.

 

Дір отримав історії хвороб дітей, які брали участь у дослідженні. З’ясувалося, що п’ятеро дітей мали захворювання аутичного спектра ще до щеплення.

 

Також журналіст дізнався, що Вейкфілд співпрацював з адвокатами, які планували судові позови проти виробників вакцини КПК. До того ж за кілька років до цього Вейкфілд отримав патент на моновакцину проти кору3.

 

У 2011 році Вейкфілда визнали шахраєм і відкликали його статтю з журналу The Lancet. 

 

Науковці продовжують спростовувати інформацію про зв’язок між щепленнями та аутизмом.

 

Наприклад, данські вчені протягом 10 років вивчали 657 461 дітей, щоб визначити, чи є зв’язок між вакцинацією і аутизмом. Серед них проаналізували й понад 6500 випадків аутизму4У результаті дослідження науковці не виявили зв’язку між щепленнями та підвищеним ризиком розвитку аутизму. Дослідники також не зафіксували зростання кількості випадків діагностування аутизму протягом певного періоду часу після щеплення.

 

Попри всі спростування, дослідженням Вейкфілда продовжують спекулювати антивакцинатори:

 

2017 року у світі близько 110 тисяч людей померли від кору, більшість із них були віком до 5 років5.

 

А протягом 2018 року ЮНІСЕФ зафіксувала в Україні понад 35 тисяч випадків захворювання на кір. Із початку 2019 року (1 січня – 1 березня) на кір захворіли 24 тисячі українців6.

ТЕКСТ: Мар'яна Капранова
Посилання

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: