fbpx
ОСТАННІЙ ПОДКАСТ

Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

Читати

Ми теж не любимо поп-ап. Але нам потрібна твоя підтримка!

Ми теж не любимо поп-ап. Але нам потрібна твоя підтримка!

Повідомлення успішно надіслано

Для пошуку
введіть назву запису
ВІДЕО / 2 хвилини
ДИВИТИСЯ ВІДЕО

Овуляція – частина менструального циклу, що характеризується виходом зрілого ооцита (яйцеклітини) з яєчника. Всередині яєчника налічуються сотні тисяч фолікулів. Кожен фолікул – це порожниста кулька з незрілою яйцеклітиною всередині.

 

Середньостатистичний менструальний цикл складається з 28 днів. Відлік циклу починається з першого дня менструації. Впродовж семи днів циклу декілька фолікулів починають одночасно рости. Фолікули, що дозрівають, виділяють гормон естроген у кров, щоб підготувати внутрішній шар матки (ендометрій) до можливої вагітності.

 

Приблизно на сьомий день всі фолікули, крім одного, перестають рости. Цей домінантний фолікул продовжує рости та живити яйцеклітину, що розвивається всередині нього.

 

Десь на дванадцятий день фолікул виділяє величезну кількість естрогену у кров. Коли гормон досягає гіпоталамусу та гіпофізу, передня частка гіпофізу продукує гігантську порцію лютеїнізуючого гормону, який потрапляє у кров.

 

На чотирнадцятий день лютеїнізуючий гормон спричиняє раптовий стрибок росту фолікула. Безпосередньо перед овуляцією яйцеклітина відокремлюється від фолікула. Фолікул продукує речовини, що змушують фаллопієві труби наблизитися й оточити фолікул.

 

Фолікул набрякає, аж поки він не розривається, викидаючи яйцеклітину і рідину з фолікула в черевну порожнину. У відповідь на це бахромки (маленькі відростки на кінці фаллопієвої труби) роблять помах, таким чином підбираючи яйцеклітину. Мікроскопічні війки на поверхні бахромок переносять яйцеклітину до входу у фаллопієву трубу. Всередині стінок фаллопієвої труби відбуваються м’язові скорочення, завдяки яким яйцеклітина дістається до матки.

 

Після овуляції ооцит живе протягом 12-24 годин, тому він має бути запліднений сперматозоїдом впродовж цього проміжку часу для того, щоб настала вагітність. Якщо запліднення не відбулося, яйцеклітина розчиняється і виходить разом із внутрішньою слизовою оболонкою матки під час менструації.

ТЕКСТ: Nucleus Medical Media
Фото: Glamour,
Каталіна Маєвська
Статті
Наука
Бачити наскрізь: як відбувається судмедекспертиза

Чи справді судмедексперт працює, як у кіно або детективних романах?

Блог
Космічні кур’єри. Комети та астероїди

Дослідниця космосу Катерина Францева розповідає, як малі тіла можуть доправляти до планет воду та органічні сполуки

Людина
Чому нам ніяково у лікарнях та що з цим робити

Доказовий дизайн та цілюща архітектура простими словами

Біологія
Наука вигодовування. Уривок з книги «Шпаргалка для батьків»

Що наука каже про кількість молока у матері та яким з «народних» порад можна вірити – фрагмент книги економістки та дослідниці економіки здоров'я Емілі Остер

Наука
Дайджест тижня: контрацепція тривалої дії, «одомашнення» людини, потепління Арктики

Новини тижня, що минув: новий контрацептивний засіб; попередження про швидке потепління Арктики та дослідження ефективності кліматичних моделей; нові подробиці еволюційного розвитку людини; гучна заява засновників Google.

Медицина
Гарячий сезон. Що таке лихоманка і коли «збивати» температуру при ГРВІ

Підвищення температури – настільки потужний механізм захисту, що лихоманку навіть спеціально викликають для лікування деяких захворювань. Розповідаємо, чому не завжди має сенс «збивати» температуру

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: