fbpx
ОСТАННІЙ ПОДКАСТ

Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

Читати

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Повідомлення успішно надіслано

Для пошуку
введіть назву запису
ВІДЕО / 3 хвилини
ДИВИТИСЯ ВІДЕО

Як ми знаємо, коли час прокидатися, а коли йти спати? Набагато сильнішими, ніж наші будильники є циркадні ритми.

 

Людина сприймає світло за допомогою ока. Світло проникає до ока та фокусується на сітківці, яка має світлочутливі клітини – фоторецептори, що реагують на світло і надсилають інформацію про нього через зоровий нерв у мозок. Цей процес необхідний для того, щоб бачити світ довкола. Процес формування зображення залежить також від двох класів фоторецепторів паличок та колбочок, які відповідають за сприйняття малоінтенсивного та яскравого світла відповідно. Проте у 1999 році вчені відкрили третій вид фоторецепторів (pRGCs), які продукують світлочутливий пігмент меланопсин.

 

Саме він бере участь у хімічній реакції під впливом світла, що своєю чергою змушує нервові клітини передавати імпульси у мозок. Сигнали надходять у супрахіазматичне ядро (групу клітин у передній області гіпоталамусу), які відповідають за циркадні ритми – відчуття зміни дня і ночі. Коли кількість світла зменшується, в організмі підвищується рівень гормону мелатоніну. Саме він дає тілу сигнал про те, що настала ніч.

 

Якщо людина, скажімо, працює у нічну зміну, вона піддається впливу штучного світла, що вводить в оману тіло. Яскраве світло пригнічує вироблення мелатоніну, що спонукає до бадьорості. Це порушує циркадні ритми і може призвести до проблем зі здоров’ям.

ТЕКСТ: OxfordSparks
Ілюстрації: OxfordSparks
Статті

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: