Вiдео Біологія — 27 вересня, 2019

Циркадні ритми

Як ми знаємо, коли час прокидатися, а коли йти спати? Набагато сильнішими, ніж наші будильники є циркадні ритми.

Людина сприймає світло за допомогою ока. Світло проникає до ока та фокусується на сітківці, яка має світлочутливі клітини – фоторецептори, що реагують на світло і надсилають інформацію про нього через зоровий нерв у мозок. Цей процес необхідний для того, щоб бачити світ довкола. Процес формування зображення залежить також від двох класів фоторецепторів паличок та колбочок, які відповідають за сприйняття малоінтенсивного та яскравого світла відповідно. Проте у 1999 році вчені відкрили третій вид фоторецепторів (pRGCs), які продукують світлочутливий пігмент меланопсин.

Саме він бере участь у хімічній реакції під впливом світла, що своєю чергою змушує нервові клітини передавати імпульси у мозок. Сигнали надходять у супрахіазматичне ядро (групу клітин у передній області гіпоталамусу), які відповідають за циркадні ритми – відчуття зміни дня і ночі. Коли кількість світла зменшується, в організмі підвищується рівень гормону мелатоніну. Саме він дає тілу сигнал про те, що настала ніч.

Якщо людина, скажімо, працює у нічну зміну, вона піддається впливу штучного світла, що вводить в оману тіло. Яскраве світло пригнічує вироблення мелатоніну, що спонукає до бадьорості. Це порушує циркадні ритми і може призвести до проблем зі здоров’ям.

Популярні статті

Стаття Суспільство — 27 березня

Як Росія завойовувала вплив у країнах Африки

Стаття Космос - 29 лютого

Куншткамера з Девідом Сперґелом про реліктове випромінювання, НАЯ (НЛО) та співпрацю з українськими науковцями

Стаття Пост правди - 25 березня

Пост правди, епізод 7: Анонімність в телеграмі