Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?
ЧитатиЯк ми знаємо, коли час прокидатися, а коли йти спати? Набагато сильнішими, ніж наші будильники є циркадні ритми.
Людина сприймає світло за допомогою ока. Світло проникає до ока та фокусується на сітківці, яка має світлочутливі клітини – фоторецептори, що реагують на світло і надсилають інформацію про нього через зоровий нерв у мозок. Цей процес необхідний для того, щоб бачити світ довкола. Процес формування зображення залежить також від двох класів фоторецепторів – паличок та колбочок, – які відповідають за сприйняття малоінтенсивного та яскравого світла відповідно. Проте у 1999 році вчені відкрили третій вид фоторецепторів (pRGCs), які продукують світлочутливий пігмент меланопсин.
Саме він бере участь у хімічній реакції під впливом світла, що своєю чергою змушує нервові клітини передавати імпульси у мозок. Сигнали надходять у супрахіазматичне ядро (групу клітин у передній області гіпоталамусу), які відповідають за циркадні ритми – відчуття зміни дня і ночі. Коли кількість світла зменшується, в організмі підвищується рівень гормону мелатоніну. Саме він дає тілу сигнал про те, що настала ніч.
Якщо людина, скажімо, працює у нічну зміну, вона піддається впливу штучного світла, що вводить в оману тіло. Яскраве світло пригнічує вироблення мелатоніну, що спонукає до бадьорості. Це порушує циркадні ритми і може призвести до проблем зі здоров’ям.
Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?
Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?
Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.
Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?
Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?
Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: