fbpx
ОСТАННІЙ ПОДКАСТ

Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

Читати

Ми теж не любимо поп-ап. Але нам потрібна твоя підтримка!

Ми теж не любимо поп-ап. Але нам потрібна твоя підтримка!

Повідомлення успішно надіслано

Для пошуку
введіть назву запису
ВІДЕО / 3 хвилини
ДИВИТИСЯ ВІДЕО

Як ми знаємо, коли час прокидатися, а коли йти спати? Набагато сильнішими, ніж наші будильники є циркадні ритми.

 

Людина сприймає світло за допомогою ока. Світло проникає до ока та фокусується на сітківці, яка має світлочутливі клітини – фоторецептори, що реагують на світло і надсилають інформацію про нього через зоровий нерв у мозок. Цей процес необхідний для того, щоб бачити світ довкола. Процес формування зображення залежить також від двох класів фоторецепторів паличок та колбочок, які відповідають за сприйняття малоінтенсивного та яскравого світла відповідно. Проте у 1999 році вчені відкрили третій вид фоторецепторів (pRGCs), які продукують світлочутливий пігмент меланопсин.

 

Саме він бере участь у хімічній реакції під впливом світла, що своєю чергою змушує нервові клітини передавати імпульси у мозок. Сигнали надходять у супрахіазматичне ядро (групу клітин у передній області гіпоталамусу), які відповідають за циркадні ритми – відчуття зміни дня і ночі. Коли кількість світла зменшується, в організмі підвищується рівень гормону мелатоніну. Саме він дає тілу сигнал про те, що настала ніч.

 

Якщо людина, скажімо, працює у нічну зміну, вона піддається впливу штучного світла, що вводить в оману тіло. Яскраве світло пригнічує вироблення мелатоніну, що спонукає до бадьорості. Це порушує циркадні ритми і може призвести до проблем зі здоров’ям.

ТЕКСТ: OxfordSparks
Ілюстрації: OxfordSparks
Статті
Наука
Бачити наскрізь: як відбувається судмедекспертиза

Чи справді судмедексперт працює, як у кіно або детективних романах?

Блог
Космічні кур’єри. Комети та астероїди

Дослідниця космосу Катерина Францева розповідає, як малі тіла можуть доправляти до планет воду та органічні сполуки

Людина
Чому нам ніяково у лікарнях та що з цим робити

Доказовий дизайн та цілюща архітектура простими словами

Біологія
Наука вигодовування. Уривок з книги «Шпаргалка для батьків»

Що наука каже про кількість молока у матері та яким з «народних» порад можна вірити – фрагмент книги економістки та дослідниці економіки здоров'я Емілі Остер

Наука
Дайджест тижня: контрацепція тривалої дії, «одомашнення» людини, потепління Арктики

Новини тижня, що минув: новий контрацептивний засіб; попередження про швидке потепління Арктики та дослідження ефективності кліматичних моделей; нові подробиці еволюційного розвитку людини; гучна заява засновників Google.

Медицина
Гарячий сезон. Що таке лихоманка і коли «збивати» температуру при ГРВІ

Підвищення температури – настільки потужний механізм захисту, що лихоманку навіть спеціально викликають для лікування деяких захворювань. Розповідаємо, чому не завжди має сенс «збивати» температуру

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: