fbpx
ОСТАННІЙ ПОДКАСТ

Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

Читати

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Повідомлення успішно надіслано

Для пошуку
введіть назву запису
ВІДЕО / 4 хвилини
ДИВИТИСЯ ВІДЕО

Сині кити – найбільші тварини, що коли-небудь існували. Їхня довжина дорівнює приблизно трьом автобусам, а вага – п’ятнадцятьом. Сині кити перевищують за своїми розмірами динозаврів. Завдячують вони таким параметрам середовищу, у якому проживають – воді. Океан забезпечує достатньо місця для росту тварини і мінімізує основний стримувальний фактор росту на суші – гравітацію. Гравітація обмежує розміри сухопутних тварин, адже їхні скелети повинні бути відносно невеликими для того, щоб нормально пересуватися суходолом. Плавучість (здатність тіла утримуватися на поверхні рідини) дозволяє морським тваринам мати неабиякі розміри.

Сині кити можуть похвалитися тим, що видають одні із найгучніших звуків серед усіх тварин. Гучність їхніх «пісень» сягає 188 децибелів (для порівняння, поїзд метро звучить на 100 децибелів, а сирена тривоги – на 130). Кити використовують ці звуки для комунікації. Звуки китів, які є  глибокими стогонами та ритмічними імпульсами низької частоти, можна почути на відстані до 800 кілометрів.  

 

Вік синіх китів можна визначити за допомогою їхньої … вушної сірки. Щопівроку новий шар сірки утворюється всередині вушного каналу кита. Сірка слугує захистом вушного каналу і допомагає проводити звуки у внутрішнє вухо тварини. Шари сірки у вухах кита є таким самим індикатором віку, як кільця у дерев. Середня тривалість життя китів становить від 80 до 90 років. За допомогою досліджень вушної сірки вченим вдалося знайти найстарішого представника синіх китів, якому було 110 років. 

 

Сині кити можуть з’їдати до чотирьох тон їжі на добу. Це вага одного африканського слона. Однак попри свої гігантські розміри, кити живляться планктоном (крилем). Кити використовують вентральний мішок під нижніми щелепами, щоб збирати туди зграї крилів разом з водою. Далі тварина проштовхує воду крізь рот та «китовий вус», що складається з 360 до 800 довгих (від 20 до 450 см) пластин. Вони розташовані поперек ясен з інтервалами до 1,2 сантиметра, закриваючи з боків ротову порожнину. Внутрішній край та вершина кожної пластини розщеплені на тонкі й довгі щетинки, що утворюють своєрідне густе сито, яке дозволяє китами відціджувати з води планктон.

 

У 19 столітті китовий вус використовували у модній індустрії й помилково вважали кісткою. «Китовий вус» складається з кератину – міцного та гнучкого матеріалу, який зручно було використовувати для виготовлення каркасів для капелюхів і спідниць. Через високу комерційну цінність «китового вуса» та інших частин тіла, сині кити опинилися на межі знищення. На щастя, сьогодні міжнародні заборони на їхній вилов дозволяють китам поступово відновлювати свою чисельність.

ТЕКСТ: Nat Geo Wild
Ілюстрації: Torulus,
Nat Geo Wild
Статті
Наука як мистецтво
Якби машини хотіли створювати мистецтво, чи розуміли б його люди?

Припустімо, що поява свідомості у штучного інтелекту можлива; тоді ці творіння відчуватимуть бажання створювати мистецтво. Але чи зможемо ми розуміти його?

Суспільство
Судний день

Як страх смерті впливає на наш політичний вибір?

Наука
Три, чотири, п’ять – вчений йде шукать: інтерв’ю з Юрієм Гогоці

Юрій Гогоці – один із найцитованіших вчених українського походження. Куншт поговорив із ним про пошук натхнення, фінансування і контактів у науковому світі. 

Біологія
Як мед, так і ложкою

Мільйони років бджоли роблять мед. Тисячі років його вживають люди. Що науці відомо про цей продукт тепер?

Ідеї
Поллі і Ґаладріель

Перша історія із серії #БізарроНаука – про двох неймовірних біологинь, одна з яких – собака.

Без рубрики
Віртуальний тур «Як це бути Другом Куншт»

Які переваги підтримки науково-популярного медіа Куншт? Погляньте на власні очі!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: