fbpx
ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

Читати

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Повідомлення успішно надіслано

Для пошуку
введіть назву запису
ВІДЕО / 6 хвилин
Навіщо нам устриці?
ДИВИТИСЯ ВІДЕО

У 1600-1800-х роках Нью-Йорк славився своїми устрицями. Понад 890 квадратних кілометрів уздовж узбережжя займали устричні рифи. Вони були такими великими, що кораблям доводилося обходити їх. Але за останні 200 років ми втратили 85% устричних рифів по всьому світу, зате сповна усвідомили їхню цінність.

Устриці – ніби природний фільтр. Одна особина може очистити до 190 літрів води за день. Вони прикріплюються до поверхні, нариклад старих скель або інших устриць, і залишаються там на все життя. Так утворюються скелеподібні рифи, які стають домівкою для морських жителів.

Крім цього, устричні рифи захищають нас від ерозії прибережних ґрунтів. Завдяки своїй конструкції вони пом’якшують або блокують хвилі, що поступово розмивають ґрунти. Тепер це особливо корисна функція, враховуючи підняття рівня води в океані. Тому по всьому світу запускають проєкти з відновлення устричних рифів, що в перспективі оздоровлюють водні екосистеми.

ТЕКСТ: Куншт
Ілюстрації: Каталіна Маєвська
Статті
Медицина
Інфекційні захворювання під час війни

Які інфекційні захворювання можуть загрожувати українцям, зокрема військовим, в умовах війни з росією? Розповідає лікар-інфекціоніст Федір Лапій.

Суспільство
П’ять міфів про українську вишивку

Довкола української вишивки є чимало легенд та не надто досліджених тверджень. Олександра Сторчай з Музею Івана Гончара розповіла про найпоширеніші помилки, які стосуються вишивки та вишитих сорочок.

Хімія
Як перевірити якість води у громаді

Забруднення водойм – ще один зі способів введення війни окупантами. Як розпізнати забруднення води та очистити її у побутових умовах?

Психологія
Як допомогти дитині навчатися, коли навколо війна

Як створити комфортні умови для навчання дітей в умовах війни? Розповідає психологиня Світлана Ройз.

Біологія
Замало чи забагато: як змінюється харчування через стрес?

З початку повномасштабної війни частина українців почала переїдати, частина – недоїдати. Що з цим робити і як стрес впливає на харчову поведінку?

Біологія
Як виспатися попри війну

Як покращити якість сну в різних умовах під час війни та чим небезпечна депривація сну? Розповідає біологиня Ольга Маслова.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: