ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Медицина — 07.05.22
  ТЕКСТ: Ілона Свєженцева
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Як допомогти людині у разі контузії

  Люди, які перебувають у безпосередній близькості до лінії фронту,  потрапили під ракетний удар чи підірвалися на міні, можуть зазнавати контузії. Як розпізнати контузію? Чим вона небезпечна? Як надавати першу допомогу потерпілим?

  Що таке контузія і чим вона небезпечна

   

  Контузія – це множинна травма всього організму, яка виникає від удару тіла людини об землю або від контакту із потужною вибуховою хвилею. Найбільш поширеними є травми голови, забої грудної клітки та черевної порожнини. Сильні удари по тулубу можуть призвести до пошкодження внутрішніх органів і появи небезпечних для життя внутрішніх кровотеч. 

   

  Натомість небезпека травм голови полягає у тривалих наслідках. Мозок людини має неоднорідну структуру, тому при ударі його частини рухаються із різною швидкістю, що сприяє розривам нервів, які проходять між різними відділами мозку. Ба більше, від удару можуть порушитися міжнейронні з’єднання – синапси, що призведе до проблем з потоком нейромедіаторів – речовин, за допомогою яких клітини мозку передають інформацію. Це може пошкоджувати нейрони, викликаючи запалення і набряк, що призводить до погіршення кровопостачання ураженої ділянки і, як наслідок, додаткового її пошкодження. Тому надзвичайно важливо після контузії звернутися до лікаря. 

   

  Під час бойових дій найчастіше трапляються контузії головного мозку різного ступеня тяжкості. Серед військовослужбовців їхня кількість становить близько 73% від усіх поранень. А втім, статистика серед цивільних невідома через складність проведення обліку під час бойових дій та неврахування легких форм контузії мозку, коли люди не звертаються по медичну допомогу. 

   

  Небезпека контузій полягає в тому, що ризик розвитку тривалих симптомів може бути й за легких уражень головного мозку, тому в будь-якому разі після травми слід звернутися до лікаря щоб уникнути майбутніх ускладнень, як-от порушення концентрації і пам’яті, погіршення сприйняття інформації чи депресії. 

   

  Симптоми контузії

   

  У зв’язку з тим, що контузія викликає пошкодження різних органів, її симптоми можуть різнитися. Але найбільш типовою є втрата свідомості на кілька хвилин, годин чи навіть діб. Також людина може мати прискорене серцебиття і скаржитися на сильний головний біль, нудоту, втрату пам’яті. При важкій контузії трапляються множинні переломи і пошкодження внутрішніх органів. Людина може тимчасово втратити зір, слух і орієнтацію в просторі та часі. 

   

  Як допомогти потерпілому

   

  Якщо це безпечно для вас, підійдіть до потерпілого, розстебніть комір та послабте тиск одягу на груди. У жінок необхідно розстебнути чи розрізати бюстгалтер. Потім людину слід покласти на бік, щоб вона не захлинулася блювотиням, слиною чи ліквором (спинно-мозковою рідиною). 

   

  Після цього негайно зателефонуйте до швидкої або, якщо медики зараз не можуть доїхати, самостійно транспортуйте потерпілого на жорстких ношах на боці. Обов’язково пам’ятайте про можливе ураження внутрішніх органів та переломи ребер чи інших кісток. Тому при контузійних травмах заборонено робити штучне дихання чи давати людині пити до того, як її огляне лікар. 

  ТЕКСТ: Ілона Свєженцева
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: