fbpx
ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

Читати

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Повідомлення успішно надіслано

Для пошуку
введіть назву запису
Хімія — 14.05.22
ТЕКСТ: Марія Дячук
Ілюстрації: Каталіна Маєвська
Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
Ctrl+Enter.
Як перевірити якість води у громаді

Питна вода в Україні – одна з мішеней окупантів. Її намагаються красти, наприклад, у спробах постачати в Крим через Північно-Кримський канал. Її забруднюють, обстрілюючи підприємства і склади поблизу водних об’єктів, що призводить до витоків небезпечних речовин. Її позбавляють очищення, руйнуючи очисні споруди. Усі ці дії завдають непоправної шкоди водним екосистемам і впливають на життя та здоров’я людей.

 

У квітні внаслідок удару окупантів уламки ракети пошкодили шість резервуарів з добривами, що призвело до забруднення річки і загибелі риби у Рівненській області. Держекоінспекція Поліського округу опублікувала офіційні1 результати лабораторних досліджень у річці Іква, за якими концентрація амонію у 163 рази перевищує гранично допустимі концентрації для водойм рибогосподарського водокористування, нітритів – у 7 разів, а нітратів – у 49,7 раза. Це робить воду токсичною та дуже небезпечною для споживання і, звісно, для всього живого у водоймах.

 

Нижче розповімо, як розпізнати забруднення води, розшукати чисту чи хоча б безпечну воду або за можливості зробити її безпечнішою.

Ситуація з водними ресурсами та основні джерела забруднення

 

Забруднення від пошкодження очисних споруд, нафтосховищ, цистерн із добривами або азотної кислоти призводять до підвищення концентрації певної речовини у воді, що робить її непридатною (небезпечною) для вживання.

 

Наприклад:

 

– Небезпечні концентрації фосфатів, нітратів, нітритів, амонію від місць зберігання добрив або відходів тваринництва та пошкоджених очисних споруд. Від двох останніх також дуже ймовірне мікробіологічне забруднення вод патогенами.

 

– Забруднення  нафтопродуктами, підвищення концентрації летючих органічних сполук (бензолк, толуолу, ксилолів) внаслідок розливів мастил і палива від техніки та аварії. Щодо забруднення саме цими речовинами, то не існує їхньої безпечної концентрації, їх узагалі не має бути у воді й водоймах.

Як перевірити воду у побутових умовах?

 

Деякі забруднення води можна визначити органами чуття (побачити або розпізнати за запахом, смаком, кольором, каламутністю). Це може бути забруднення від нафтопродуктів, внаслідок чого на поверхні утворюється плівка у вигляді райдужних плям, «цвітіння» водойм – перевищення концентрацій азоту, фосфору або перевищення концентрацій сірководню, що може спричинити неприємний запах та появу синьо-зеленої плівки на поверхні води. Тому якщо ви помітили явні ознаки погіршення якості води, краще утриматися від її вживання або спробувати її очистити. Детальніше про очищення у домашніх умовах поговоримо у наступній частині.

 

Проте визначити забруднення за іншими показниками, які можуть бути небезпечними, не так просто. Перевищення концентрацій деяких забрудників у воді (наприклад, нітратів чи мікроорганізмів) можуть ніяк не проявлятися через колір, запах або смак, але вживання такої води має великі ризики. У такому випадку краще звертатися до спеціалізованих  лабораторій, які можуть відібрати проби та перевірити якість води у вашій громаді чи у вашому місті. Цей процес може зайняти деякий час, і він платний, але ви зможете точно переконатися, що водойма безпечна.

 

Другий спосіб – це самостійно провести перевірку води за допомогою експрес-тестів: від найпростіших «смужок», які показують орієнтовну концентрацію деяких речовин за лічені хвилини, до більш складних, але більш точних наборів із реагентами. Якщо у громаді стався надзвичайний випадок, що може спричинити забруднення конкретними речовинами, то можна за допомогою реагентів або експрес-тестів перевірити їхню концентрацію. Варто зауважити, що не завжди можна визначити конкретну забруднювальну речовину, що ускладнить перевірку води у побутових умовах. Відео з інструкцією, як перевірити якість води у власній громаді за допомогою набору для експрес-аналізу, дивіться тут2.

 

Третій спосіб – перевірка води у побутових умовах без наявності спеціальних засобів. Ми зібрали для вас підбірку найпростіших способів перевірити воду на наявність забруднення:

 

Дайте воді відстоятися

 

Рекомендують налити воду у чисту прозору пляшку, закрити кришкою та залишити у темному місці. Якщо через 2-3 дні з’являться негативні ознаки (осад, наліт на стінках тощо), то з водою є проблема.

 

Кип’ятіння

 

Кип’ятіння у чайнику або іншому посуді може спричинити появу вапняних відкладень та накипу. Якщо колір накипу сірий, може бути перевищення концентрації кальцію, коричнево-жовтий – перевищення заліза.

 

Перевірка «марганцівкою»

 

Марганцівку рекомендують використовувати для перевірки безпечності води для вживання. Потрібно невелику її кількість розчинити у склянці з водою. Після цього «хороша» вода має набути світло-рожевого кольору. Якщо ж вода набула жовтого відтінку, то у ній, імовірно, перевищена концентрація органічних речовин, тому її краще не пити.

 

Перевірка «дзеркалом»

 

Можна нанести невелику кількість води на будь-яку скляну поверхню. Якщо після випаровування слід від води залишився, то у неї може бути висока мінералізація або ж сторонні домішки, і вживати цю воду ризиковано. Найчастіше це наліт білого кольору, але як і при кип’ятінні, може залишатися сірий чи коричнево-жовтий слід, що означатиме надлишок кальцію чи заліза. Таку воду варто додатково профільтрувати і відстоювати довше, щоб більше домішок осів. У найкращому варіанті, коли вода хорошої якості, дзеркало має залишитися чистим.

 

Ці способи не є ідеальними, проте вони найпростіші для перевірки якості води в домашніх умовах.

Як очистити воду у домашніх умовах?

 

Команда UNICEF підготувала просту інструкцію, як очистити воду. Користуючись цими чотирма кроками, ви зможете зберегти здоров’я – своє та близьких.

 

У будь-якому разі виконання хоча б одного з цих кроків може допомогти частково очистити воду: чи кип’ятіння, чи саморобний фільтр, чи відстоювання. Додатковими способами (за даними МОЗ) знезараження води можуть бути таблетки з активним хлором, активоване вугілля, марганцівка, йод. Детальніше з інструкціями знезараження води можна ознайомитися за посиланням3.

 

Вода є важливим джерелом для життя. Окупанти частково це усвідомлюють, тому навмисно руйнують очисні споруди або ж спричиняють інші аварії та забруднюють воду. Тому потрібно бути пильними та перевіряти воду, якою ви користуєтеся. Якщо вам стало відомо про аварійні ситуації, що могли забруднити воду, ви помітили візуальні чи смакові його ознаки, звертайтеся до місцевої ради або правоохоронних органів, які візьмуть на контроль це питання, а ви зможете зберегти здоров’я.

ТЕКСТ: Марія Дячук
Ілюстрації: Каталіна Маєвська
Статті
Наука
Біт у мішку

Як виміряти та впорядкувати масиви інформації, які постійно збільшуються? На допомогу приходить математична теорія інформації!

Біологія
Як допомогти котам, що постраждали від війни

Як допомогти котам, що втратили свій дім внаслідок воєнних дій, адаптуватися до притулку або нової домівки та як війна впливає на їхню поведінку?

Суспільство
Ігри на справедливість. Уривок з книжки «Поведінкова економіка» Річарда Талера

Чому люди часто обирають співпрацювати, а не діяти егоїстично, навіть якщо це вигідно? Пояснює економіст Річард Талер.

Промо
Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 2: Кібервійна

Як росія веде війну з Україною у кіберпросторі?

Технології
Що упало, те пропало: чому не варто чіпати збиту авіацію ворога

Які загрози приховує розбита авіація та як убезпечити себе та інших від небезпек? З'ясовуємо з авіаекспертом і хіміком.

Біологія
Гриби зі смаком лобстера. Які їстівні дикороси можна знайти в Україні

Де шукати дикі їстівні рослини й гриби та як їх готувати? Розповідає ботанік Олексій Коваленко.