ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису

  Як розпізнати зневоднення?

  00:00
  00:00
  Біологія — 18.04.22
  ТЕКСТ: Надія Стефанишин
  Ілюстрації: Anna Atkins
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Як розпізнати зневоднення

  Воєнні злочини, що розпочались проти цивільного населення України від початку  повномасштабного вторгнення росії, досі відбуваються в багатьох містах і селах. Внаслідок цього виникають проблеми з водопостачанням (через постійні обстріли та блокування гуманітарної допомоги окупантами) або забрудненням води, як це нещодавно було в Тернополі через ракетний обстріл. Нашому організму важливо отримувати воду із напоїв та їжі, інакше може виникнути зневоднення. Наразі відомий один випадок смерті дитини внаслідок зневоднення в Маріуполі. Люди в окупації були змушені зливати воду з батарей і топити сніг, адже іншого виходу її отримати просто не було, а в деяких населених пунктах немає й досі.

  Чому вода важлива для організму та чим небезпечне зневоднення?

   

  У середньому 50–60% маси тіла дорослої людини становить саме вода. Це залежить і від статі (адже в жінок в середньому ця частка є меншою), і від співвідношення жирової тканини до нежирової. Наприклад, що більша кількість жирової тканини, то менше води у відсотках. У немовлят вода становить близько 75% всієї маси тіла, до однорічного віку ця кількість знижується в середньому на 10%. Вода необхідна для нормального функціонування й окремих клітин, і цілого організму. Це найбільш поширена молекула в клітині, яка становить близько 70% від її загальної маси. Ба більше, вода не лише є таким собі розчинником для гідрофільних (розчинних у воді) речовин, які є в клітині, за участі води та специфічних ферментів відбувається гідроліз – метаболічний процес, завдяки якому білки, вуглеводи та інші біомолекули розщеплюються до менших частин, які потім потрапляють в кров і транспортуються до тих клітин, яким необхідна енергія, а якщо енергії є вдосталь, то створються нові біомолекули, яких наразі потребує організм. Крім того, завдяки воді підтримується об’єм судин та циркуляція крові (за своєю суттю, кров – це плазма (рідка частина) та, власне, клітини крові, а плазма – це розчинені у воді іони, білки, вуглеводи та інші речовини). 

   

  Крім того, наш організм позбувається небажаних речовин шляхом утилізації їх через сечу, піт та випорожнення, що було б неможливим без води. Вона також бере участь у терморегуляції, адже коли нам спекотно, завдяки потовим залозам у нашій шкірі організм бореться з перегріванням. Головне – поповнювати організм достатньою кількістю води, інакше це загрожує зневодненням. Ба більше, ми можемо втратити не лише воду, а й електроліти, що здатне призвести до порушення водно-сольового балансу. Нашій травній системі теж не обійтись без води. Вода сприяє утворенню слини, входить до складу шлункового соку і запобігає закрепам. 

   

  Зневоднення, або дегідратація виникає, коли людина втрачає багато води та/або недостатньо поповнює її запаси. Втрата рідини на рівні одного відсотка від маси тіла може спричиняти спрагу та порушувати терморегуляцію. Якщо втратити два відсотки, може виникати втома, проблеми з когнітивними функціями: сплутаність свідомості та короткочасна втрата пам’яті, дратівливість. А от втрата десяти відсотків води через дегідратацію є небезпечною для життя. Причинами зневоднення можуть стати діарея, блювота, надмірне потовиділення, лихоманка, часте сечовипускання (може бути зумовлено хронічними захворюваннями або певними видами ліків), недостатнє вживання рідини. Зневоднення небезпечне для всіх, однак найбільш вразливими до нього є немовлята, діти та люди похилого віку.

   

  За симптомами зневоднення може бути схожим на інші стани чи захворювання, відрізнятися залежно від віку та особливостей організму конкретної людини. Однак у дорослих найпоширеніші ознаки легкого та помірного зневоднення такі: сильне відчуття спраги, нечасте сечовипускання, сеча темного кольору, а її кількість мала, головний біль. Разом зі спрагою людина може відчувати сухість у роті, можливі проблеми з ковтанням, виробляється менше слини. Зрештою, дегідратація призводить до того, що шкіра стає сухою, зморшкуватою, очі «западають», а самі очні яблука стають м’якими. Може також порушуватись терморегуляція аж до повної відсутності потовиділення і, як наслідок, організм перегріватиметься, виникатиме тривале запаморочення, зниження артеріального тиску через низький об’єм крові. Це небезпечно тим, що порушується кровопостачання до кінцівок, і ті стають холодними. Також через порушення кровопостачання виникає гіпоксія. Наявний у крові кисень транспортується до наших органів, тканин і клітин за допомогою білка гемоглобіну. Гіпоксія – це стан, за якого клітини організму не отримують достатньо кисню й не можуть виконувати свої функції. Прискорюється серцебиття, частішає дихання. Сечовипускання може взагалі припинитись або відбуватися менше ніж чотири рази на день. Також людина може відчувати себе втомленою, роздратованою і навіть знепритомніти. Такі ознаки свідчать про важкий ступінь зневоднення. У такому разі необхідно звернутися до лікаря, проте краще не чекати на появу таких симптомів, а звертатись за допомогою до фахівців за перших ознак. 

   

  Ризик зневоднення мають люди з хронічними захворюваннями, зокрема цукровим діабетом та захворюваннями нирок. Застуда, діарея, блювота робить людину більш вразливою до зневоднення, особливо якщо температура тіла – понад 38 градусів, і вона відмовляється їсти й пити. Якщо людині важко пити, то варто почати з невеликих ковтків і поступово збільшувати кількість рідини, дітям можна давати рідину з ложечки, щоб легше було ковтати. 

   

  У нормі баланс води строго контролюють системи організму, серед яких ключову роль відіграє сечовидільна, до якої належать нирки. Додатковими органами виділення у людини є легені, потові залози та кишківник. Вони необхідні організму для того, щоб виводити продукти життєдіяльності, які утворюються внаслідок обміну речовин. Наприклад вуглекислий газ виходить через легені, разом із сечею назовні виходять речовини, які не потрібно зберігати та накопичувати в організмі, це також можуть бути токсичні речовини. Наприклад, сечовина, яка утворюється під час метаболізму, зв’язує дві молекули аміаку, знешкоджуючи його токсичність. Коли води достатньо, нирки виконують свої функції на всі сто відсотків (якщо немає хронічних захворювань, пов’язаних із сечовидільною системою). Крім того, важливу роль відіграє об’єм плазми крові, який є відносно постійним за рахунок тканинних рідин. Якщо людині довго бракує води і об’єм плазми знижується, організм переходить в режим економії. Внаслідок цього нирки починають заощаджувати воду і виробляють більш концентровану сечу, тобто її виділення різко зменшується. Якщо сечовипускання підтримується на рівні 30 мілілітрів на годину, нирки ще можуть функціонувати та виводити продукти життєдіяльності. Однак коли рівень стає нижчим, нирки не можуть функціонувати як слід, ці речовини починають затримуватись в організм, їхня концентрація в крові різко збільшується, підвищується також в’язкість крові, порушується також водно-сольовий баланс. Тривалі або повторювані випадки зневоднення можуть призвести до розвитку або загострити інфекції сечовивідних шляхів, каменів у нирках, жовчному міхурі, а також до закрепів і навіть до ниркової недостатності. У рідкісних випадках, якщо вчасно не надати допомогу, зневоднення може призвести до смерті. 

   

  Зневоднення у дітей

   

  Серед найпоширеніших причин зневоднення у маленьких дітей, за даними ВООЗ та клініки Mayo, є діарея та блювота. Водночас немовлята просто не можуть сказати про те, що їх турбує спрага, і самостійно взяти чашку з водою. До того ж їхній організм більш чутливий до втрат води. Зневоднення у дітей, як і в дорослих, може проявлятись через сухість слизових (так, наприклад, дитина може плакати без сліз), сухість у роті, можуть западати очі та щоки. Шкіра втрачає еластичність. Якщо у дитини була діарея чи блювота, і дорослий не може виявити зневоднення, це можна перевірити, натиснувши на шкіру (особливо на животі). Якщо дитина зневоднена, то шкіра не розгладжується після стискання швидко, також може спостерігатись м’яка заглибинка на верхній частині черепа (особливо це стосується немовлят та дітей до п’яти років). Дитина не хоче до туалету протягом кількох годин, а підгузок не стає мокрим, колір сечі темно-жовтого кольору. Як і в дорослих, у дітей зневоднення може призводити до низького артеріального тиску. Як наслідок, кров не буде доходити до кінцівок, внаслідок чого вони ставатимуть холодними. Також важливо розуміти, що дитина під час зневоднення, крім води, може втратити електроліти. Це порушує водно-сольовий баланс і може вплинути на функціонування всього організму. Крім того, зневоднена дитина стає дратівливою і неспокійною, але згодом, якщо проблему не усунути, вона стає млявою, сонливою. Дитина здатна навіть знепритомніти. Якщо вчасно не надати допомогу, це може призвести до смерті. Тож якщо ви помітили схожі симптоми у дитини, терміново зверніться до лікаря. Але краще просто не допускати цього стану, а давати необхідну кількість рідини та їжі, а якщо це немовля, то годувати грудьми або, за необхідності, відповідними сумішами. 

   

  Чому ми відчуваємо спрагу

   

  Існують так звані норми того, скільки води має вживати людина протягом дня, але потрібно розуміти, що це залежить від багатьох факторів: віку, статі, кліматичних умов. Важливо, чи займається вона спортом, чи є у неї хронічні захворювання, чи жінка вагітна, чи вигодовує вона грудьми. Тобто насправді потреба у воді є індивідуальною і буде залежати від того, в яких умовах перебуває ваш організм. Це стосується навіть здорових людей. Саме тому багато науковців відкидають уявлення про «8 склянок води на день» та рекомендують пити воду тоді, коли того потребує організм, тобто коли виникає спрага. 

   

  Однак якщо вам потрібно, наприклад, розрахувати необхідні запаси води, можна орієнтуватися на таку кількість: за даними Національної академії наук, техніки та медицини США, щоденне споживання рідини становить 3,7 літра протягом доби для здорових середньостатистичних чоловіків, які мешкають у зоні помірного клімату і 2,7 – для жінок. Проте це стосується не самої лише води, а загалом напоїв та їжі. Важливо також розуміти, що це середній показник і йдеться про людей без хронічних захворювань, інфекційних чи вірусних хвороб. Більше води може бути потрібно тим, хто інтенсивно займається фізичними навантаженнями. Якщо ви відчуваєте, що п’єте замало протягом дня, варто проконсультуватися з лікарем.

   

  Рівень води та мінеральних солей у крові постійно контролюється (це явище осморегуляції), щоб захистити клітини й уникнути надходження або втрати великої кількості води. Концентрація води і солей має бути однаковою як всередині, так і зовні клітини. Якщо цей баланс порушується, клітина не може функціонувати. Якщо концентрація води за межами клітини занадто висока, то вода потрапляє в клітину шляхом осмосу. Від надмірного вмісту води клітина може просто луснути, як кулька. Якщо ж вода, навпаки, почне перетікати із клітини в позаклітинну рідину, то клітини зморщаться. Коли організм втрачає значно більше води, ніж електролітів, осмотичний тиск позаклітинної рідини стає вищим (бо там більше солі), ніж у клітинах. Оскільки вода для балансу буде переходити з ділянки нижчого осмотичного тиску до вищого, то в клітині води ставатиме менше, що призведе до зневоднення самих клітин. Своєю чергою, у гіпоталамусі (частині мозку) будуть активуватись осморецептори. Це призводить до виділення гормону вазопресину, внаслідок чого нирки вироблятимуть менше сечі, але вона буде більш концентрованою. Крім того, підвищення осмотичного тиску позаклітинної рідини та плазми крові, зменшення її об’єму призводять до відчуття спраги. Нирки є основними регуляторами водного балансу, який також контролюється гормонами, серед яких альдостерон та вазопресин. Зрештою, остаточне регулювання водного балансу залежить від спраги та вивільнення вазопресину.

   

  Крім води, ми також можемо втратити електроліти (мінеральні речовини). Це іони (наприклад, натрій і калій), що містяться у крові та рідинах організму, які допомагають «спілкуватись» клітинам між собою за рахунок електричних зарядів і так впливають на роботу м’язової та нервової систем. Підтримка постійного водно-сольового балансу відбувається за участі чутливих і точних сигналів про дефіцит чи надлишок води і їх вловлювань у різних ділянках тіла, пов’язаних нейронними шляхами з центрами в мозку, які обробляють цю інформацію. Ці центри також чутливі до нейрогормонів, що виробляються для коригування сечовипускання та артеріального тиску. Наш організм функціонує як єдине ціле, тому повідомлення про подальші дії передаються від центру мозку до органів, які це будуть виконувати: нирок, потових та слинних залоз і частини мозку, що відповідає пиття. 

   

  Тому при зневодненні також важливо відновити нормальний рівень солей. У більшості випадків цього можна досягти звичайним збалансованим харчуванням. Крім того, варто розуміти, що викликало зневоднення й усунути першопричину. При діареї і блювоті людині потрібно збільшити кількість і частоту споживання рідини, навіть, якщо ознак зневоднення ще немає. Якщо організм втратив багато рідини та електролітів внаслідок діареї чи блювоти, використовують спеціальні оральні регідратаційні суміші (містять солі та глюкозу чи інші вуглеводи), які перед тим розчиняють у воді. Однак перед тим, як використовувати такі суміші в домашніх умовах, слід проконсультуватися з сімейним лікарем, а також зважати на ступінь зневоднення організму і тяжкість стану хворого (оральна регідратаційна терапія можлива, якщо форма зневоднення легка чи помірна). Якщо діарея і блювота не минають, а симптоми погіршуються, слід негайно викликати швидку допомогу.

   

  Чи можна випити забагато води? Зазвичай у здорових дорослих людей не мало б виникати проблем із надмірним споживанням води, до того ж її надлишок виводиться з сечею та потом. Однак іноді людина вживає занадто багато рідини, а нирки не встигають її виводити. Внаслідок цього концентрація натрію в крові може різко знизитись. А от з клітинами і позаклітинною рідиною відбувається протилежне. Внаслідок того, що води забагато у позаклітинному просторі, вона буде потрапляти у клітини і викликати їхній «набряк». Люди відчувають нудоту, блювоту, головний біль, сонливість, втому, втрату свідомості, м’язову слабкість та судоми, у деяких випадках може навіть настати кома. Такий стан частіше спостерігається у людей із захворюваннями, що впливають на нирки. Також чутливими до цього стану є спортсмени, якщо вони вживають багато води (водночас натрій виходить разом з потом), а також жінки та діти через менший розмір тіла. 

   

  За «спокійних» умов, тобто коли ви не перебуваєте цілий день на палючому сонці й не надто навантажуєте своє тіло фізично, у вас немає гарячки, діареї чи блювоти і ви споживаєте достатньо рідини, вміст води в організмі мав би залишатись сталим. 

   

  Воду ми можемо отримати не лише випивши склянку мінералки. В середньому за добу 20–30% рідини ми отримуємо з їжі. Багато фруктів і овочів, як-от кавун, шпинат, полуниця, листя салату, броколі, помідори, диня, огірки, селера і навіть картопля мають високий вміст води. Але все таки більшу частину (70–80% води) ми отримуємо з напоями. Але не обов’язково пити лише просту воду. Це можуть бути і молоко, кава, чай, узвар або бульйон, супи. Ми також утворюємо воду ендогенно, внаслідок метаболічних процесів розщеплення білків, вуглеводів та інших речовин. Вона так і зветься – метаболічна вода. Її надходить приблизно 350-400 мл/день, проте такої кількості недостатньо, щоб повністю забезпечити нормальне функціонування нашого організму.

   

  Чому люди похилого віку перебувають у зоні ризику?

   

  Причин на це чимало. Наприклад, люди похилого віку мають менший об’єм води в організмі, у них притуплюється відчуття спраги. Дехто може приймати діуретики та проносне, що призводить до втрати води і може серйозно вплинути на загальний стан організму. Крім того, багато людей старшого віку не харчуються регулярно, нормально та збалансовано (наприклад, через брак коштів) і не можуть отримати воду з їжі. У декого може виникати нетримання сечі, і людина через дискомфорт та сором просто обмежує себе в споживанні рідини. Також не слід забувати, що у багатьох людей можуть бути проблеми з рухливістю: їм важко підвестися з ліжка й принести собі води. Можуть забувати пити люди з деменцією. Тому за людьми з такими захворюваннями потрібен догляд. На жаль, вони не можуть потурбуватися про себе самі.

   

   Як підтримати водно-сольовий баланс та не зазнати зневоднення під час війни?

   

  Для підтримки водно-електролітного балансу достатньо регулярного збалансованого харчування з достатнім споживанням води залежно від потреб організму.

   

  Пийте рідину поступово протягом дня, не треба випивати літр води за один раз. Пити менше рідини, але часто – краще, ніж багато, але рідко.

   

  Як перевірити, чи достатньо організму рідини? 

   

  Якщо ви здорові, прислуховуєтесь до сигналів організму, збалансовано харчуєтесь, а нирки та інші органи нормально функціонують, то зневоднення не мало б виникати. Зрештою, якщо ви рідко відчуваєте спрагу, а сеча безбарвна або світло-жовта, а її об’єм та частота не зазнали змін, то це може свідчити про те, що організму достатньо води. Проте слід пам’ятати, що колір сечі не завжди може бути індикатором зневоднення, адже його змінюють певна їжа, ліки та вітамінні добавки, а спрага не завжди є надійним індикатором потреби організму в воді у людей похилого віку.

   

  Їжте фрукти та овочі. Для різноманіття можна робити з них смузі чи пюре. Більшість фруктів та овочів не є продуктами з високим глікемічним індексом, тобто не призводять до швидкого підвищення рівня цукру в крові. Винятками є, наприклад, кавун та певні сорти картоплі. Якщо ви стежите за цим, можете проконсультуватись зі своїм лікарем щодо їх споживання.

   

  Потурбуйтесь про дітей та літніх людей, які перебувають в зоні ризику. Якщо дитина вже говорить, запитайте, чи хоче вона пити, стежте за її поведінкою (наприклад, чи не тягнеться вона до склянки з водою), а також за харчуванням і температурою довкола, щоб не відбулось перегрівання та теплового удару чи переохолодження.

   

  У стресових ситуаціях ми можемо багато пітніти, дехто внаслідок потрясінь може багато плакати. Звісно, якщо ви п’єте достатньо рідини, то такі втрати не є суттєвими і навряд призведуть до виникнення зневоднення. Однак щоб уникнути цього стану, потрібно поновлювати водно-сольовий баланс.

   

  Уникайте споживання алкоголю. Він є діуретиком (змушує нирки виводити, а не утримувати воду). Тобто хильнувши зайвого, ми ходитимемо до вбиральні частіше, ніж зазвичай, що може призвести до зневоднення. Крім того, алкоголь може пригнічувати роботу вазопресину, який попереджає організм про небезпеку зневоднення і сприяє реабсорбції води, тобто утриманню її в організмі. І навіть якщо вас не буде турбувати спрага під час того, як ви п’єте алкоголь, то похмілля ніхто не скасовував.

   

  Про енергетики та солодкі газовані напої теж краще забути. В енергетиках багато кофеїну та цукру. Якщо часто їх споживати, це може вплинути як на серцево-судинну систему, так і на розвиток цукрового діабету. Те ж саме стосується і солодких газованих напоїв, які можуть стати причиною ожиріння, призвести до розвитку раку, карієсу та подагри. Краще замінити такі напої відварами із сухофруктів чи ягід, які є багатими на вітаміни та мікроелементи. 

   

  У кип’яченій протягом тривалого часу воді, ймовірно, вже не буде певних мікроелементів (наприклад, кальцію і магнію), які необхідні нашому організму. Це може призвести до порушення електролітного балансу. Їхню нестачу можна замінити продуктами харчування або мінеральною водою. Для здорових людей мінеральна вода не становить небезпеки. Проте якщо в людини є проблеми із підвищенням артеріального тиску, сечовидільною системою (ризик утворення каменів у нирках), потрібно бути обережними й узгодити споживання з лікарем.

   

  Наразі в Україні в деяких регіонах люди не мають доступу до придатної для вживання питної води. Звісно, добре мати запаси, але якщо безпечної питної води не залишилось, то сиру воду варто прокип’ятити. Це найнадійніший спосіб позбутись шкідливих мікроорганізмів, які там можуть міститись. Якщо вода каламутна, потрібно її профільтрувати, наприклад, процідивши через тканину або харчові фільтри (за наявності), дати відстоятись до утворення осаду щонайменше 24–48 годин, після чого профільтрувати знову, злити чисту воду і прокип’ятити як мінімум 10 хвилин. Зберігати таку воду потрібно у закритих ємностях, але не більше ніж одну добу. Це за умови, що у воду, яку ви збираєтесь вживати не потрапили небезпечні хімічні речовини. 

   

  За можливості не використовуйте для споживання воду з відкритих водойм (річок, озер, колодязів), хіба лише для технічних потреб. Якщо такої можливості немає, то МОЗ України рекомендує прокип’ятити воду якомога довше, дати відстоятись, профільтрувати. Знезаразити воду можна також за допомогою таблеток з активним хлором або спиртового розчину йоду (це спосіб використовують лише в крайніх випадках і за умови, що у вас немає проблем зі щитовидною залозою). Варто зважати на кількість внесених очищувачів. Наприклад, для очищення йодом, достатньо 3–4 крапель на літр води, після чого варто профільтрувати її та почекати не менше ніж одну годину. У випадку з таблетками з активним хлором необхідно дотримуватись інструкції. Активоване вугілля можна використовувати для очищення води від домішок та шкідливих речовин (на 1 літр – 5 таблеток) та як фільтр для води. Однак засоби для дезінфекції не допоможуть очистити воду від хімічних чи радіоактивних забрудників. Також не варто очищувати воду всіма очищувачами за раз.

   

  Якщо у вашому місті чи селі внаслідок обстрілів трапився викид хімічних речовин, то дочекайтеся пояснення, як діяти далі від органів місцевої влади. У жодному разі не пийте воду, яка має неприємний різкий запах, колір або якщо після струшування утворюється піна, не намагайтесь очищувати її самостійно, таку воду не можна споживати в жодному випадку.

  ТЕКСТ: Надія Стефанишин
  Ілюстрації: Anna Atkins
  Посилання
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?