ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису

  Які є види укриттів та що робити при різних видах обстрілів?

  00:00
  00:00
  Як це працює — 28.03.22
  ТЕКСТ: Олена Козар
  Ілюстрації: Ната Мікеладзе
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Як ховатися від обстрілів

  Військова агресія росії проти України триває вже понад місяць. Російські військові постійно вдаються до обстрілів об’єктів цивільної інфраструктури: будинків, лікарень, шкіл і театрів. В Україні не залишилось області, яка б хоч раз не отримала попередження про можливу атаку. Мешканці деяких міст вже звикли до сигналів повітряної тривоги й почали їх ігнорувати, інші майже не чули сирен і ще не до кінця розуміють, як поводитись у такому випадку. У цій статті ми зібрали поради та інструкції про правила поведінки під час обстрілів.

  Види обстрілів

   

  У війні проти України росія використовує різні види ракетної, артилерійської та стрілецької зброї. До ракетної зброї можна віднести російські ракети «Калібр» та «Іскандер». «Калібр» – крилата ракета, що має двигун та може летіти дуже низько, що ускладнює роботу ППО. Дальність польоту такої ракети – від кількох сотень до 2500 кілометрів. Саме така ракета вдарила по площі Свободи в Харкові. «Іскандери» летять дещо менше – від 500 до 1000 кілометрів, проте вважаються потужнішими, ніж «Калібри». Саме з атаки «Іскандерів» розпочалася повномасштабна російська військова агресія проти України: 24 лютого по українській території випустили 63 ракети.     

   

  До артилерійської зброї належать реактивні системи залпового вогню «Град» та «Ураган». Їх росія часто використовує для обстрілів будинків мирного населення, зокрема в Харкові та Сумах. Обидві системи, які відрізняються калібром снарядів, можуть випускати некеровані осколково-фугасні снаряди, а також мінувати місцевість протипіхотними мінами. Дальність ураження обох систем — 35-40 кілометрів.   

   

  Більше про міни читайте тут.

   

  До стрілецької зброї належать автомати та кулемети, що використовуються у ближньому бою. Під час вуличних боїв також можуть застосовуватися гранати чи міномети. Якщо порівнювати з повітряними ударами, їхня зона ураження значно менша, але вони також становлять серйозну загрозу для тих, хто опиниться в зоні активних бойових дій. 

   

  Типи укриттів

   

  Укриття для цивільного населення можна поділити на спеціальні сховища та об’єкти подвійного призначення. До сховищ належать герметичні захисні споруди, що обладнані системами життєзабезпечення, фільтровентиляційними системами та міцними конструкціями. Наприклад, у деяких областях України, як-от у Херсонській, існують обладнані укриття, що можуть витримати навіть ядерну атаку. Такі бункери розташовуються глибоко під землею, мають власні нагнітачі повітря та електрозабезпечення, а також важкі бетонні двері та стелі. Крім таких споруд, існують також спеціальні укриття на об’єктах критичної інфраструктури: в лікарнях, міських адміністраціях, на заводах тощо. Вони мають трохи нижчий рівень захисту, проте також можуть забезпечувати автономну життєдіяльність проягом декількох діб, мають свої генератори, фільтри води та повітря, а також броньовані двері.  На жаль, таких спеціальних сховищ в українських містах дуже мало. Так, у Києві налічується лише біля 500 спеціальних бомбосховищ, більшість з яких належать підприємствам критичної інфраструктури. Тому найчастіше для захисту цивільного населення використовуються споруди подвійного призначення, як-от метро, підземні паркінги, а також підвали багатоквартирних будинків. 

   

  Серед цих укриттів найбезпечнішим є метро. Завдяки своїй глибині, системам вентиляції та водопостачання, а також декільком виходам, метро надає належний захист цивільному населенню. Паркінги також можуть використовуватися як укриття, якщо вони розташовані достатньо глибоко під землею, мають принаймні два виходи та справну систему вентиляції. А ось підвали багатоквартирних будинків – це найпростіші укриття. Вони можуть захистити людей від куль чи уламків. Проте люди у підвалах ризикують опинитися під завалами. Зважаючи на те, що більшість підвалів не має другого виходу, а також систем вентиляції, перебування в таких місцях під час повітряних обстрілів може бути небезпечним. 

   

  Квартири також можуть використовуватися як укриття під час обстрілів. Найчастіше безпечним місцем у квартирі є коридор, де людину від вулиці відділяють дві стіни. Головне — щоб у цьому місці не було вікон та скла. Тому доречно заздалегідь зняти в коридорі дзеркала чи скляні двері з шаф-купе. Пам’ятка ДСНС радить ховатися за двома глухими стінами або у ванній, якщо там немає газового котла чи дзеркал. У Національній поліції додають, що найміцнішими місцями у квартирі є кути опорних стін туалету, ванни, коридору. Під час тривоги радять лягти на підлогу та накрити голову подушкою. 

   

  Варто пам’ятати, що найбезпечнішими є ті квартири, що розташовані «всередині» будинку. Квартири на останніх поверхах найбільш вразливі до потраплянь повітряних снарядів та ракет. Квартири на 1-2 поверхах можуть потрапляти під вогонь під час вуличних боїв. Часом як укриття можна використовувати під’їзд. Наприклад під’їзди нових будинків, що розташовуються в центрі будівлі, не мають вікон та мають декілька виходів, можуть бути достатньо безпечним сховищем. Особливо якщо йдеться про монолітно-бетонні або каркасні будівлі, зведені після 1990-х років. Вони мають більше шансів вистояти під час удару, навіть якщо зовнішні стіни будуть зруйновані. Водночас під’їзди так званих «хрущовок» часто опиняються під завалами та становлять загрозу через велику кількість вікон. Тому їх не варто використовувати як укриття. 

   

  Попередня підготовка

   

  Якщо ви живете у місті, де є велика ймовірність повітряних атак або вуличних боїв, потурбуйтесь про свою безпеку заздалегідь. Ось декілька порад від ДСНС:

   

  – Заклейте вікна скотчем або іншим стрічками. Не клейте скотч навхрест, заклеюйте всю поверхню скла, смужка за смужкою. Це підвищить стійкість скла до вибухової хвилі.

  – Приберіть з підвіконь та з кімнат дрібні чи скляні речі, які можуть розбитися від удару вибухової хвилі. Сховайте посуд, відставте стільці якомога далі від вікон.

  – Якщо ви живете в приватному будинку, не використовуйте льох як укриття, якщо він не має додаткового виходу та погано провітрюється.

  – Підготуйте запас води та їжі, частину розмістіть в укритті. Повітряна тривога чи вуличні бої можуть тривати довго. Ви повинні мати достатні запаси їжі та води, щоб не виходити у небезпечну зону.

  – На випадок вимкнення електрики підготуйте ліхтарик та павербанк, на випадок зникнення газу – примус чи газову горілку, на випадок втрати опалення – ковдри, спальні мішки, теплий одяг. 

   

  Що робити під час повітряної тривоги

   

  Щойно ви почуєте сигнали сирен або отримаєте сповіщення про повітряну тривогу, виконуйте такі правила:

   

  – Намагайтеся зберігати спокій, адже паніка тільки зашкодить вам у критичній ситуації. 

  – Вимкніть світло та електроприлади, перекрийте газ та воду. Якщо у вас є газовий балон, спустіть тиск та покладіть його якомога далі від себе.

  – Пройдіть в укриття для цивільного населення, в метро чи підземний паркінг.

  – Якщо поруч немає укриття, залишайтеся в квартирі за двома глухими стінами.

  – Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) не рекомендує притулятись до стін, адже через потужну вибухову хвилю ви можете отримати струс або контузію. 

  – Стежте за новинами. Не виходьте з укриття, доки не отримаєте сигнал про відбій повітряної тривоги.

   

  Що робити під час вуличних боїв

   

  Регламент дій під час вуличних боїв схожий на попередній:

   

  – Не панікуйте.

  – Якщо ви отримали попередження про вуличні бої заздалегідь, пройдіть в укриття для цивільного населення – метро або підземні споруди. Не виходьте на вулицю, доки не отримаєте сигнал про припинення боїв. 

  – Якщо вуличні бої розпочалися раптово біля вашого будинку, залишайтесь всередині згідно з концепцією двох стін.

  – Якщо постріли звучать дуже близько, ляжте в позу ембріона у напрямку пострілів, закрийте голову руками та відкрийте рот (це допоможе вберегти ваші барабанні перетинки). 

  – Не вставайте та не виходьте з укриття принаймні 10 хвилин після того, як вщухнуть звуки пострілів або до офіційного повідомлення про відбій тривоги. 

   

  Якщо під час обстрілів ви опинилися на вулиці

   

  На жаль, перебування на відкритій місцевості є найбільш небезпечним під час воєнних дій. Доки йде війна, намагайтеся не відходити далеко від дому без нагальної потреби. Якщо сигнал тривоги все ж таки заскочив вас на вулиці, виконуйте такі рекомендації Національної поліції:

   

  – Зберігайте спокій.

  – Спробуйте дуже швидко роздивитись, що вас оточує, та знайти укриття – підземний перехід чи під’їзд будинку. 

  – Якщо поруч немає укриття, спробуйте знайти якесь заглиблення в землі: яму від попереднього вибуху, канаву біля бордюру чи паркана.

  – Якщо нічого цього немає, лягайте на землю та закривайте голову руками або торбою.

  – Відкрийте рот, це допоможе уникнути контузії.

  – Не ворушіться та не вставайте принаймні п’ять хвилин після закінчення обстрілу.

   

  Що робити, якщо ви опинилися під завалом

   

  Перебуваючи у непристосованих підвалах та льохах під час артилерійського обстрілу, ви ризикуєте опинитися під завалами. Якщо це сталось, ДСНС рекомендує дотримуватись наступних правил:

   

  – Голосно кличте на допомогу. Добре, якщо у вас із собою є свисток або інший спосіб привернути увагу рятувальників.

  – Зберігайте спокій і чекайте, коли вас звільнять. Рятувальники намагаються якнайшвидше розбирати завали, проте їхня робота може бути ускладнена бойовими діями.

  – Якщо вас ніхто не чує, спробуйте обережно вивільнити руки та ноги.

  – Обережно розбирайте завал. До цього варто вдаватися, лише коли ви впевнені, що допомога не прийде. Розбираючи уламки, ви можете спровокувати повторний обвал. Уважно стежте за тим, що саме ви намагаєтесь посунути, та чи не спричинить це падіння решти.

  – Продовжуйте кликати на допомогу, стукайте по трубах і батареях.

  – Якщо вам вдалось вивільнитися, обстежте себе на наявність кровотеч і перев’яжіть рани, якщо такі є.

  – До приїзду медиків остерігайтеся переохолодження, яке може мати критичні наслідки для пораненої людини.

   

   

  Чого категорично не можна робити

   

  Під час обстрілу:

   

  – Не підходьте до вікон. Найчастіше саме уламки скла стають головною причиною травм. Тримайтеся подалі від дзеркал, вікон та скляних предметів.

  – Не знімайте та не фотографуйте бойові дії. 

  – Не викладайте в соціальні мережі відео чи фотографії влучань снарядів, роботи ППО, переміщення військ тощо. Так ви інформуєте ворога про діяльність нашої армії та наражаєте себе й інших на небезпеку! Нещодавно Верховна Рада навіть ухвалила законопроєкт про кримінальну відповідальність за незаконну фото- та відеозйомку військової техніки та її переміщень. 

  – Якщо вуличний бій заскочив вас на вулиці, не біжіть назад додому. Залишайтеся на місці, падайте на землю чи біжіть у найближче укриття. Так ви матимете більше шансів вижити.

  – Не сперечайтеся та не конфліктуйте з озброєними людьми. Поводьтеся спокійно, не робіть різких рухів. 

  – Не носіть воєнний одяг чи камуфляж. Не носіть предмети схожі на зброю.

  – Не підбирайте з землі уламки снарядів або будь-які підозрілі предмети. Якщо ви побачили щось схоже на вибуховий предмет, негайно повідомте про це за телефоном 101 та 102. Детальніше про мінну безпеку читайте у статті.

  – Не порушуйте правил комендантської години. Залишайтеся вдома та зберігайте спокій.

  ТЕКСТ: Олена Козар
  Ілюстрації: Ната Мікеладзе
  Статті
  Медицина
  Невидимий ворог на нашій землі: чому варто зробити щеплення від правця

  За останні декілька місяців українці навчились остерігатись багатьох речей: ракет, мін, російської музики та ютубу, але ми все ще забуваємо про невидимого ворога у нашій землі. Неприємно познайомитись – Clostridium tetani, збудник правця.

  Промо
  Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 5: NFT та Україна

  Чи можна написати «Проєкт інтелект» на гривні й продати за мільйони доларів як NFT?

  Людина
  Від батька до сина: що таке генеалогія і як досліджувати свій рід

  Що таке ДНК-генеалогія і як далеко кожний з нас може просунутися у вивченні свого роду?

  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: