ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Медицина — 14.04.22
  ТЕКСТ: Юрій Халавка, Іван Черненко
  Ілюстрації: Марися Рудська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Як захиститися від фосфорних боєприпасів

  Що робити, якщо ви потрапили в зону ураження фосфорних боєприпасів? Розповідають хімік Юрій Халавка та лікар Іван Черненко.


  Уже кілька разів російські війська використали так звані фосфорні боєприпаси. Такі бомби, рідше – снаряди або навіть гранати, містять білий фосфор. Це модифікація фосфору, яка дуже реакційноздатна і легко сублімує внаслідок нагрівання. Тому це один із найкращих димоутворювачів, що й зумовлює його використання в бомбах. Бомби з ним використовуються для димових завіс. А ще він здатен спалахувати й горіти на повітрі, розплавляючись, як віск. Тому його також використовують в деяких трасуючих снарядах (тих, що світяться в польоті).

   

  Проблема в тому, що майже ніколи фосфор з цих бомб одразу не згорає повністю. Фосфор і фосфор (V) оксид утворюють кислотний туман з водяною парою. Окрім того, фосфор розбризкується, спричиняючи пожежі та болючі опіки при потраплянні на шкіру. 

   

  З фосфорними боєприпасами цікава штука: вони ніби й не зовсім заборонені чинними конвенціями про хімічну зброю, бо формально токсичні властивості фосфору тут не є основними (фосфорні боєприпаси дозволено використовувати для димоутворення, та заборонено – проти людей), але на практиці це річ дуже небезпечна і неприємна. Крім опіків, дим та аерозоль після застосування викликають кислотні опади та кислотні опіки очей і шкіри. Ба більше, в таких бомбах бувають допоміжні речовини, які за підвищених температур утворюють цілий букет фосфорорганічних сполук, дуже схожих за дією на бойові отруйні речовини. 

   

  Як виявити 


  Вибухи снарядів чи бомб з інтенсивним туманоутворенням. Запах часнику (це фосфін). Кислий присмак у роті. Плями білого кольору, які самовільно спалахують на поверхнях та одязі. 

   

  Як захиститися

  Уникати місць застосування та не підходити близько до фосфорних плям, що горять. Використовувати протигази (в крайньому разі – напівмаски з протикислотними фільтрами або ватномарлеву повязку, змочену содою) та вогнезахисні костюми (або щільний змочений водою одяг). Якщо ви перебуваєте в зоні ураження, за можливості, евакуюйтеся та евакуюйте поранених. Ідіть проти вітру від джерела горіння фосфору.  

   

  Як обробляти поверхні

   

  За необхідності місце розсипу ізолювати піском, промити великою кількістю води. Зрізати поверхневий шар ґрунту із забрудненнями, зібрати в ємності, залити водою й вивезти для утилізації. Місця зрізів засипати свіжим шаром ґрунту. Оброблену територію промити водою з контрольною метою. Поверхні техніки промити водою; окремі місця протерти вологим дрантям. Поверхню території засипати порошками, які містять лужний компонент (вапняк, доломіт, сода); промити великою кількістю води. 

   

  Як обробляти рани

   

  Не чіпати фосфор і постраждалого голими руками. Промити рану проточною холодною водою протягом 15 хвилин або накласти на рану вологу марлю. На відміну від поверхонь, рани обробляти содою не можна. 

   

  Намагайтесь лити воду так, аби бризки не потрапляли на вас. Також уникайте потрапляння бризків/розтікання води на здорові ділянки шкіри постраждалого, адже це може збільшити площу ураження. Фосфор вимивається водою і може потрапити з водою на вас або на здорові ділянки шкіри постраждалого. 

   

  Якщо немає можливості змити фосфор водою, накладіть на рану марлю чи бинт, змочений водою або фізіологічним розчином. Це закриє доступ повітря до фосфору і припинить його горіння. У крайніх випадках використовуйте вологу землю/пісок. Хоча це й збільшує ризик захворіти правцем, але першочергове завдання – загасити фосфор (уже в медичному закладі рану зможуть промити, обробити і дати антибіотики). Насамперед важливо закрити доступ повітрю.   

  Після обробки рани водою все одно накладіть вологу марлю. Залишки фосфору можуть повторно займатися. 

  Не намагайтеся прибрати видимі частинки фосфору незахищеними руками. Бажано або змити залишки фосфору, або прибрати їх пінцетом, помістивши залишки в холодну воду/присипати вологою землею тощо, аби унеможливити горіння.

  Категорично забороненно використовувати для обробки рани та знезараження шкіри будь-які мазі на жировій або олійній основі. Фосфор жиророзчиний, це покращить його всмоктування і призведе до важчого системного впливу.

  Після обробки рани зніміть з постраждалого одяг, на ньому можуть бути частинки фосфору. Накрийте постраждалого ковдрою, пам’ятайте про можливе переохолодження.
   

  Обробіть всю шкіру людини мильним розчином або проточною водою. Зазвичай цей пункт виконують на стаціонарному етапі або в пункті сортування, де є умови для проведення дезактивації. 

  У разі ураження дихальних шляхів контролюйте їхню прохідність, за можливості дайте постраждалому кисень. 

   

  Якщо людина проковтнула фосфор (він може потрапити, наприклад, з пилюкою), не викликайте блювання. Залишки фосфору в шлунку знов потраплять на слизові рота, шкіру обличчя й під час контакту з повітрям почнуть горіти. У шлунку у нас зазвичай не так вже й багато повітря, до того ж завжди є шлунковий сік та залишки  їжі. Імовірність горіння фосфору в шлунку – низька. З тих самих причин не варто пити багато води: вона може спровокувати блювання.

   

  Якщо фосфор потрапив в очі, дії ті самі: промити водою, накласти вологу марлеву пов’язку, яка не тисне.

   

  За першої ж можливості перевезіть людину в лікарню. 

  ТЕКСТ: Юрій Халавка, Іван Черненко
  Ілюстрації: Марися Рудська
  Посилання
  • 1.
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?