fbpx
ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

Читати

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Повідомлення успішно надіслано

Для пошуку
введіть назву запису
Блог — 27.03.22
ТЕКСТ: Артем Албул
Ілюстрації: Софія Покорчак
Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
Ctrl+Enter.
Які ліки не варто закуповувати волонтерам

Зараз всі наближають перемогу, як можуть. Зокрема безліч чудових людей долучилися до волонтерської роботи. Часто це їхній перший такий досвід. Про те, на які неефективні ліки не треба витрачати гроші розповідає Артем Албул, автор науково-популярного блогу “Клятий раціоналіст”, із доповненнями від лікарки Дарини Дмитрієвської.

Мені неймовірно боляче бачити ситуації, в яких їхні сили, час та зібрані кошти просто марнуються. Часто з’являються повідомлення про запити та закупівлю неефективних препаратів. Ситуації дуже різні, але перерахуємо ті, яких уникнути найлегше.

 

Гомеопатія. Просто не купуєте жоден гомеопатичний препарат. Взагалі. Навіть якщо людина вважає це питанням житя чи смерті. Це просто не так. Гомеопатія псевдонаука, гомеопатичні ліки не працюють. Ніяк. Взагалі.


Будь-які рослинні препарати. Це майже всі безрецептурні заспокійливі, трав’яні сиропи від кашлю, рослинні «гепатопротектори», умовний уролесан. На відміну від гомеопатії, вони містять речовини, які навіть можуть мати певний ефект. Але фітопрепарати не є доказовими ліками щодо будь-якої серйозної хвороби, зареєстровані переважно як БАДи, а отже витрачати час на них нераціонально. І так, це стосується БАДів загалом. 


Противірусні препарати. ГРВІ актуальна проблема для фронту. Але все, що потрібно для зменшення симптомів це нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). Вони зменшують запальні процеси, а також знижують температуру тіла та знімають біль. Це, наприклад, ібупрофен. Також ефективним жарознижувальним та знеболюючим є парацетамол.

 

Тут є ще один важливий пункт. Торгова назва препаратів з парацетамолом та ібупрофеном може бути різна, звертайте увагу саме на діючу речовину. Це, до речі, стосується й інших препаратів. Якщо немає препарату, на який є запит, то концентруйтеся не на торговій назві, а саме на пошуку препаратів з тією ж діючою речовиною. Дізнатися її можна, наприклад, на сайті likicontrol.com.ua

 

А от такі поширені «противірусні» як амізон, аміксин, анаферон, синупрет, оцилококцінум, протефлазід, римантадин, новірин (та інші препарати на основі інозину пранобекс), арбівір (та інші препарати на основі арбідолу, він же уміфеновір) не працюють. Не купуйте їх. Все, що вам потрібно парацетамол, ібупрофен або інші НПЗП у будь-яких варіантах. Ці два препарати є головними дозволеними. 

 

В екстрених умовах є інші препарати на зразок німесилу, кетанову, дексалгіну, але деякі мають побічні ефекти (як-от німесил), інші не універсальні, бо не діють на температуру і запалення. 

 

Під час нежитю стан полегшить будь-який сольовий розчин в спреї для зволоження: носоль, хьюмер, аквамаріс тощо. Якщо ніс закладений і вам важко дихати, допоможуть судинозвужувальні спреї: отривін, називін, фармазолін. Також «пробити» ніс допомагає фізична активність.

 

Якщо болить горло чи вухо, допоможуть ті самі препарати, що використовують проти температури. Від болю в горлі також можна використовувати будь-які пастилки чи льодяники, в крайньому разі навіть просто цукерки.

 


«Серцеві» ліки. Валідол, валокордин (він же корвалол) це ліки без доведеної ефективності, вони не допомагають насправді, хоч як би були переконані літні люди у зворотному. Одна справа, коли бабуся приймає їх для самозаспокоєння (хоч заміна ними потрібних ліків може бути небезпечною), і зовсім інша коли волонтери витрачають час та гроші, ризикують безпекою заради неефективних препаратів. Якщо людині допомагають від «серцевого нападу» ці препарати, то допоможе і м’ятна цукерка. 

 

До того ж у корвалолі, барбовалі є барбітурати. За своєю суттю, це наркотичні препарати, що викликають звикання. Якщо ви маєте проблеми з тиском, стенокардією, вам потрібні призначені лікарем ефективні препарати. Консультуватися зараз можна онлайн, ліків є багато варіантів.

 

За можливості консультуйтеся з лікарями, щоб бути впевненим у тому, що ви купуєте ефективні ліки.

ТЕКСТ: Артем Албул
Ілюстрації: Софія Покорчак
Статті
Наука
Біт у мішку

Як виміряти та впорядкувати масиви інформації, які постійно збільшуються? На допомогу приходить математична теорія інформації!

Біологія
Як допомогти котам, що постраждали від війни

Як допомогти котам, що втратили свій дім внаслідок воєнних дій, адаптуватися до притулку або нової домівки та як війна впливає на їхню поведінку?

Суспільство
Ігри на справедливість. Уривок з книжки «Поведінкова економіка» Річарда Талера

Чому люди часто обирають співпрацювати, а не діяти егоїстично, навіть якщо це вигідно? Пояснює економіст Річард Талер.

Промо
Проєкт інтелект. Воєнний сезон. Епізод 2: Кібервійна

Як росія веде війну з Україною у кіберпросторі?

Технології
Що упало, те пропало: чому не варто чіпати збиту авіацію ворога

Які загрози приховує розбита авіація та як убезпечити себе та інших від небезпек? З'ясовуємо з авіаекспертом і хіміком.

Біологія
Гриби зі смаком лобстера. Які їстівні дикороси можна знайти в Україні

Де шукати дикі їстівні рослини й гриби та як їх готувати? Розповідає ботанік Олексій Коваленко.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: