ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

  Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

  Читати

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

  Повідомлення успішно надіслано

  Для пошуку
  введіть назву запису
  Наука — 17.06.22
  ТЕКСТ: Олена Козар
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
  Ctrl+Enter.
  Запахло смаленим: як війна впливає на стан повітря в Україні

  Україна давно має проблеми з якістю повітря. Головним джерелом забруднення є викиди з промислових підприємств – вони становлять 65% від усіх шкідливих речовин1, що потрапляють у повітря. Втім, для кожного окремого міста джерела забруднення можуть відрізнятися. Промисловість спричиняє забруднення повітря у таких містах як Маріуполь, Кривий Ріг, Запоріжжя або Дніпро, тоді як у Києві головною причиною є автотранспорт. Принаймні так було до початку повномасштабного вторгнення. Ведення активних бойових дій на території країни серйозно погіршує якість повітря. Наслідки від цього можуть мати довгостроковий негативний вплив на наше здоров’я. Поговорили з експерткою екологічної організації «Екодія» Мариною Ратушною про те, що найбільше забруднює повітря під час війни, як це впливає на стан здоров’я людей і що ми маємо робити, щоб убезпечити себе в майбутньому.

  Як війна впливає на стан повітря

   

  Стан повітря погіршується через бойові дії у прямий та непрямий способи. Прямий вплив бойових дій – це детонування снарядів, використання артилерійської зброї та авіабомб. За даними ДСНС2 протягом трьох місяців війни на території України знешкоджено понад 120 тисяч вибухонебезпечних предметів, зокрема 1 978 авіаційних бомб. Водночас російська армія випустила по Україні 2 275 ракет3. У деяких випадках ці ракети влучали в українські склади боєприпасів, які теж детонували. Від таких вибухів в атмосферне повітря викидаються свинець, сажа, вуглець й інші шкідливі речовини. А залишки снарядів містять сірку, мідь, залізо та вуглець. При потраплянні у ґрунт вони забруднюють воду, а згодом отруюють людей і тварин.

   

  Непрямий вплив бойових дій – це пожежі в екосистемах, вибухи нафтобаз, атаки на промислові об’єкти та склади небезпечних відходів, як-от пінополіуретан, мінеральні добрива, лакофарбові вибори, аміачна селітра тощо. Нафтобази були й залишаються однією з головних цілей російських ракет. Станом на 24 травня зафіксовано 36 влучань в об’єкти нафтової інфраструктури. Від пожеж на нафтобазах в атмосферне повітря викидаються важкі метали, діоксид сірки, сажа, окиси азоту тощо. Такі викиди шкодять здоров’ю людей, а забрудники, які потрапляють у ґрунт, з часом погіршують якість підземних та поверхневих вод. А обсяг викидів від загоряння лісів, нафтобаз та інших об’єктів становить 182 мільйони тонн шкідливих речовин.

  Як змінився стан повітря під час війни

   

  За даними Міністерства довкілля України4, обсяг викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря за час війни дорівнює обсягу викидів одного металургійного підприємства за цілий рік роботи.  

   

  Погляньмо на показники стану повітря у місті Київ у середині березня, коли навколо столиці велися активні бойові дії. Згідно з рейтингом IQAir, 19 березня Київ був на першому місці у світі за рівнем забруднення повітря, маючи індекс якості повітря 194 – нездоровий стан повітря. Тоді у Києві стояв туман та відчувався запах продуктів горіння. Станом на 7 червня Київ перебуває на 78 місці у світі з індексом якості повітря 12 – хороший стан повітря. Найімовірніше, причина такого покращення полягає у відсутності бойових дій у місті та поблизу, а також у зменшенні кількості автівок через дефіцит пального. За словами начальника Управління екології КМДА Олександра Возного5, хороший стан повітря спостерігався у Києві й у перші дні вторгнення, коли зі столиці виїхало багато автівок, а ліси навколо ще не загорілися. Ситуація з вимірюванням якості повітря в інших містах України дещо складніша. Так, наприклад, громадська організація SaveDnipro розробила бота SaveEcoBot6, який моніторить стан повітря у місті. Але такі ініціативи існують не всюди, а в деяких районах вимірювання стану повітря взагалі неможливе через воєнні дії.

  Як зараз вимірюється стан повітря

   

  В Україні спостереженням за якістю повітря займається Український гідрометеорологічний центр. У кожному місті розташовується певна кількість стаціонарних постів, залежно від розміру міста. Так, наприклад, у невеличкому місті може бути лише один пост, тоді як у Києві їх аж 16. Проби якості повітря беруть у визначений час та співставляються з гранично допустимими концентраціями. Недолік цього методу полягає у тому, що проби беруть у ручному режимі, а виконувати таку роботу в умовах війни не завжди можливо. 

   

  Крім того, за регламентом перевірка повітря здійснюється на вміст лише певних шкідливих речовин, як-от пилу, діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду азоту та свинцю. Втім ще до початку повномасштабної війни активісти7 звертали увагу на відсутність моніторингу вмісту твердих частинок ТЧ10 та ТЧ2.5ТЧ10 та ТЧ 2,5 — це два класи твердих частинок, що забруднюють атмосферне повітря. ТЧ10 — це тверді частинки середнього діаметру, який становить менше 10 мікрон (мкм). ТЧ2,5 — це маленькі тверді частинки (діаметр 2,5 мкм), які становлять особливу небезпеку для здоров’я, адже можуть глибоко проникати у дихальні шляхи та навіть потрапляти у кровоносну систему., які є вкрай шкідливими для здоров’я. Так само певні нетипові забруднювальні речовини, що виділяються від вибухів бомб чи ракет, також не зафіксовані регламентом і не відстежуються. 

   

  Альтернативою стаціонарним постам Укргідрометцентру є автономні системи стеження за якістю повітря. За словами посадовців, автоматизована система моніторингу у Києві працювала весь час і збирала дані про стан повітря. Але під час активних бойових дій громадськість не мала до них доступу. Зараз ці дані знову доступні.

   

  З огляду на це, варто розбудовувати національну автоматизовану мережу станцій моніторингу якості повітря. Зокрема, у проєктах відбудови зруйнованих війною міст необхідно закладати кошти на встановлення автоматизованих станцій. Адже стан повітря має безпосередній вплив на здоров’я та добробут мешканців.  

  Вплив на здоров’я людей та профілактика захворювань

   

  Щороку близько семи мільйонів людей8 у всьому світі помирають через хвороби, що спричинені брудним повітрям. Вдихання шкідливих речовин найбільше шкодить нашій дихальній та серцево-судинній системі, може викликати астму та діабет. За даними ВООЗ9, поганий стан повітря є першопричиною розвитку певних захворювань: 36% смертей від раку легенів, 34% смертей від інсультів, 27% смертей від хвороб серця. Через глобальне погіршення стану повітря в 2021 році ВООЗ вперше з 2005 року переглянула стандарти якості повітря10. Так, організація понизила допустиму норму вмісту твердих частинок (PM), озону (O₃), діоксиду азоту (NO₂), двоокису сірки (SO₂) і монооксиду вуглецю (CO). Перевищення цих норм може призводити до вкрай негативних наслідків для здоров’я, тоді як дотримання нових стандартів може врятувати мільйони життів. 

   

  Рекомендації щодо профілактики захворювань, спричинених брудним повітрям, доволі прості. Лікарі радять щільно зачиняти вікна та не виходити на вулицю без нагальної потреби, пити багато води та робити вологе прибирання, а також увімкнути очищувач повітря, якщо він є. Якщо вам потрібно вийти на вулицю, доцільно користуватися маскою-респіратором, адже вона затримує близько 95% твердих частинок. 

  Відшкодування та репарації

   

  Росія має заплатити за свою агресію на території України. Злочини проти довкілля є частиною воєнних злочинів. Згідно з Женевською конвенцією «заборонено застосовувати методи або засоби ведення воєнних дій, які мають на меті завдати або, як можна очікувати, завдадуть широкої, довгочасної та серйозної шкоди природному середовищу».

   

  Наразі вже зроблені перші підрахунки втрат, завданих внаслідок забруднення атмосферного повітря. Ці підрахунки здійснила Державна екологічна інспекція (ДЕІ)11 згідно з затвердженою у квітні методикою12:

   

  – 21 березня внаслідок обстрілу підприємства «Сумихімпром» через пошкодження трубопроводу відбувся витік аміаку. Працівники ДСНС здійснювали роботу щодо осадження аміачної хмари. За даними ДЕІ, збитки становлять 5,1 мільйона гривень. 

   

  – У тій самій Сумській області у березні російські війська обстріляли нафтогазовидобувний комплекс. Внаслідок цього сталося загоряння нафти й нафтопродуктів, пожежа тривала дві доби. Збитки від забруднення повітря оцінені у 140 мільйонів гривень.  

   

  – Від вибухів трьох нафтобаз на Житомирщині та Рівненщині сума збитків становить майже 225 мільйонів гривень.

   

  Ці та інші розрахунки й докази злочинів проти довкілля України будуть використані для стягнення репарацій. Реальну та повну оцінку завданої шкоди вдасться зробити лише після завершення активних бойових дій. Втім навіть після фінансового відшкодування мешканці України відчуватимуть наслідки від забруднення повітря ще багато років.

  ТЕКСТ: Олена Козар
  Ілюстрації: Каталіна Маєвська
  Статті
  Наука
  Екологічно чиста отрута: уривок з книжки «Зоологічна екскурсія супермаркетом»

  Чому краще утриматися від «дикого» промислу морепродуктів, особливо у водоймах, де цвіте вода?

  Наука
  Передумови приходу диктаторів до влади: Італія, Німеччина, РФ

  Що стало передумовами приходу диктаторів до влади на прикладі фашистської Італії, нацистської Німеччини та путінської росії? Розповідає співавтор і ведучий каналу «Історія Без Міфів» Владлен Мараєв.

  Людина
  Як кожен з нас може подякувати військовим і допомогти їм з адаптацією

  Як змінюється світосприйняття військових і що ми можемо зробити, аби висловити їм вдячність і допомогти в адаптації до мирного життя?

  Біологія
  Не тільки в історії. Який слід залишить війна в наших генах

  Як війни, голод та важкі психологічні травми залишають слід у геномі людини й чи можемо ми на це якось повпливати?

  Космос
  Що таке сонячні плями і чи впливають вони на людей

  Чи можуть спалахи на Сонці та магнітні бурі провокувати погане самопочуття в людей?

  Ідеї
  Пропаганда у російському кіно

  Як кіно стало частиною пропагандистської та політичної ідеології росії та чи можна якось дати цьому раду?