fbpx
ОСТАННІЙ ПОДКАСТ
Підписуйся на найнауковішу розсилку!
І отримуй щотижневі новини науки і технологій

Ми під'їдаємо крихти cookies за вами. Навіщо це нам?

Читати

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Пардон за відволікалочку. Допоможи Куншт бути незалежним!

Повідомлення успішно надіслано

Для пошуку
введіть назву запису
Блог — 26.07.21
ТЕКСТ: Jure Japelj
Переклад: Катерина Францева
Ми любимо тексти без помилок. Якщо ви все ж таки щось знайшли, виділіть фрагмент і натисніть
Ctrl+Enter.
Захистимо наше небо: вплив супутників на астрономію

Приватні телекомунікаційні компанії створюють нові мережі супутників навколо Землі. Значне збільшення кількості супутників викликає занепокоєння. Астрономи стурбовані негативним впливом супутників на дослідження. Тут я коротко узагальнюю основні моменти.

Зграї телекомунікаційних супутників

 

Близько двох років тому компанія Starlink випустила свою першу партію шістдесяти супутників у космос. Телекомунікаційна компанія, що належить технологічному магнату Ілону Маску, випустить у космос близько 12 тисяч супутників, хоча вони оголосили, що це число може зрости до приголомшливих 40 тисяч. За допомогою цього масштабного проєкту компанія планує забезпечити недорогий доступ до інтернету з низькою затримкою по всій планеті.

 

Starlink – не єдина компанія з такими планами. Британська OneWeb вже також вступила у гонку. Природно, це зробить і Amazon1. І китайські компанії2. І європейські3. На момент, коли ви читаєте це, мабуть, набагато більше. Згідно з підрахунками, протягом найближчих десяти років на орбіті Землі буде від 50 тисяч до 100 тисяч нових супутників; це перевищує кількість усіх відомих супутників навколо Землі на цей момент більше ніж у десять-двадцять разів.

Яскраві сліди супутників на астрономічному зображенні. Фото: Victoria Girgis / Lowell Observatory

Неочікуване світлове забруднення безпрецедентного масштабу

 

Супутники Starlink несподівано яскраві. Багато, якщо не більшість, можна побачити неозброєним оком на початку та в кінці ночі. У них немає власного джерела світла. Рухаючись навколо Землі, вони опромінюються Сонцем. Сонячне світло відбивається від їхньої поверхні, і саме тоді ми бачимо їх із Землі. Супутники на низькій орбіті видно лише у вечірніх сутінках та на світанку. А ті, що обертаються на більшій висоті, опромінюються Сонцем довше, і тому їх можна побачити впродовж ночі. Яскравий супутник, який опинився в полі зору телескопа під час астрономічного спостереження, залишає яскравий слід на отриманому зображенні. Надзвичайно яскраві сліди супутників Starlink завдають шкоди чутливим астрономічним камерам, загрожуючи якості подальших спостережень.

Ця проблема кинула серйозний виклик професійній оптичній астрономії. Найбільше постраждають обсерваторії, які шукають мінливі астрофізичні об’єкти. Багато процесів у Всесвіті – наднові, сплески гамма-променів, злиття нейтронних зірок – за короткий час випромінюють багато світла. На випадковій частині неба раптово з’являється нове джерело, лише щоб потім потьмяніти та зникнути за кілька днів. Найпростіший спосіб знайти такі мінливі процеси – це шукати їх за допомогою телескопів та камер з великим полем зору. Однак такі спостереження, найімовірніше, будуть порушені одним або кількома супутниками. Крім того, оскільки видаляти сліди супутників із зображень досить складно, чутливі спостереження слабких галактик також приймуть удар (дивіться звіт SATCON14 для повного переліку наукових напрямків, що зазнали/зазнають впливу). (Наприклад, такі спостереження потрібні у космології. Для вивчення темної матерії та темної енергії потрібні спостереження надзвичайно слабких галактик, для яких потрібно надзвичайно точно визначити розмір. Довгі супутникові сліди, які потрібно буде видаляти із зображень, будуть додавати шум до зображення, чим можуть завадити відкриттю дуже слабких об’єктів. – прим. пер.)

 

За останні кілька років було побудовано декілька обсерваторій, присвячених дослідженням мінливих астрономічних об’єктів. Однією з них буде обсерваторія імені Вєри Рубін. Розташований в Чилі, телескоп має восьмиметрове первинне дзеркало і величезне поле зору. Обсерваторія буде виявляти тисячі нових мінливих процесів щовечора. Вона також спостерігатиме за мільйонами слабких галактик. Сузір’я супутників серйозно загрожують науковому потенціалу обсерваторії.

Проблеми радіо- та космічного сміття

 

З самого початку на радіоастрономію впливали телекомунікаційні компанії, як із землі, так і з космосу. Щоб зберегти радіонебо для астрономічних досліджень, астрономам вдалося захистити кілька смуг в радіочастотному спектрі. Астрономи мають ексклюзивне право на ці смуги.

 

Захищені чи ні, але компанії, як і уряди, як відомо, недбалі. Занадто багато разів радіоастрономи виявляють у своїх радіосмугах забруднення, яке впливає на чутливі спостереження. Чесно кажучи, поки не ясно, якою мірою нові сузір’я супутників вплинуть на радіоспостереження. Це стане відомо після того, як супутники почнуть повноцінно функціонувати. Але якщо ми не будемо пильнувати, може швидко статися, що «прикрі помилки» позбавляють астрономію дорогоцінних частин радіочастотного спектру.

 

Іншим занепокоєнням є величезна кількість нових супутників. Давно відомо, що ми втрачаємо контроль над кількістю супутників і космічного сміття. Низька орбіта Землі настільки переповнена, що існує велика ймовірність зіткнень між супутниками і супутниками та уламками сміття. Зіткнення траплялися і раніше5. Через збільшення кількості супутників існує небезпека того, що в майбутньому зіткнення призведе до ланцюгового зіткнення, що знищить багато супутників (синдром Кесслера6). Така катастрофа ускладнила б космічну діяльність протягом тривалого часу.

 

Супутникові оператори звертають увагу на орбіти; у разі небезпеки зіткнення орбіта одного із супутників буде дещо змінена. Такі маневри не можна виконувати безкінечно, оскільки вони непрості та використовують багато палива. У майбутньому тісніші зустрічі будуть частішими. Через дедалі більшу присутність приватних компаній у космосі, хороша координація між усіма буде життєво важливою; викликала занепокоєння погана комунікація між Starlink та Європейським космічним агентством у вересні 2019 року під час близької зустрічі двох їхніх супутників7.

 

Що тепер?

 

Астрономи були спокійними до того як Starlink та інші компанії почали запуск роїв супутників. Для зменшення згубного впливу супутників та запобігання подальшим збиткам спільнота організувала кілька семінарів, конференцій та зустрічей. Наступною важливою зустріччю буде SATCON28.

 

Що ми всі можемо зробити? Ми можемо дізнатись більше про проблему та обговорити її з іншими. Що більше ми говоримо про це, то більше нас – тих, хто піклується про сталість космосу, то більша ймовірність того, що нас почують відповідні люди, організації та особи, які мають владу для змін.

 

Не можна заперечувати важливість розвитку телекомунікацій. Але справа в тому, що такі проєкти розробляють і здійснюють поспіхом без необхідних роздумів і довгострокової стратегії. Міжнародне регулювання космосу має важливе значення і для запобігання світловому та радіозабрудненню, і для зменшення космічного сміття.

 

Якщо хочете дізнатися більше: 

Велика доповідь про світлове забруднення, випущена після семінару про темне і тихе небо для науки та суспільства. Цей звіт презентували Підкомітету ООН з питань науки і техніки (STSC) Комітету з використання космічного простору в мирних цілях (COPUOS);

Втрата неба: нетехнічна полеміка щодо забруднення нічного неба, написана професором Енді Лоуренсом. Веб-сторінка Енді містить посилання на різні формати електронних книг і багато додаткових ресурсів, якщо ви хочете дізнатись більше про цю проблему;

Запис публічної дискусії «Втрата неба» між астрономами та промисловістю (15. 06. 2021);

Збірка посилань на статті про проблему.

 

 

Ілюстрації ‒ Каталіна Маєвська, Jure Japelj

ТЕКСТ: Jure Japelj
Переклад: Катерина Францева
Статті
Медицина
Інфекційні захворювання під час війни

Які інфекційні захворювання можуть загрожувати українцям, зокрема військовим, в умовах війни з росією? Розповідає лікар-інфекціоніст Федір Лапій.

Суспільство
П’ять міфів про українську вишивку

Довкола української вишивки є чимало легенд та не надто досліджених тверджень. Олександра Сторчай з Музею Івана Гончара розповіла про найпоширеніші помилки, які стосуються вишивки та вишитих сорочок.

Хімія
Як перевірити якість води у громаді

Забруднення водойм – ще один зі способів введення війни окупантами. Як розпізнати забруднення води та очистити її у побутових умовах?

Психологія
Як допомогти дитині навчатися, коли навколо війна

Як створити комфортні умови для навчання дітей в умовах війни? Розповідає психологиня Світлана Ройз.

Біологія
Замало чи забагато: як змінюється харчування через стрес?

З початку повномасштабної війни частина українців почала переїдати, частина – недоїдати. Що з цим робити і як стрес впливає на харчову поведінку?

Біологія
Як виспатися попри війну

Як покращити якість сну в різних умовах під час війни та чим небезпечна депривація сну? Розповідає біологиня Ольга Маслова.