Подкаст Наука як мистецтво — 10 жовтня, 2021

Три в одному: за що дали Нобелівки з фізіології або медицини, хімії та фізики

ІЛЮСТРАЦІЇ: Каталіна Маєвська

Хто і за що отримав цьогорічні Нобелівські премії з фізіології або медицини, фізики й хімії? Ми розпитали в українських вчених! Слухайте у цьому подкасті або читайте на нашому сайті! 

‒ Девід Джуліус і Ардем Патапутян отримали Нобелівську премію за відкриття температурочутливих і механочутливих іонних каналів. Що це таке? Чому це важливо? Це фізіологія чи таки медицина? Розповідає Олексій Болдирєв.

‒ Нобелівку з фізики присудили за два пов’язані між собою дослідження. Першу половину отримали японсько-американський кліматолог Сюкуро Манабе та німецький океанолог Клаус Гассельман, другу – італійський фізик-теоретик Джорджо Парізі. Чим займаються ці вчені і чому їхні дослідження визнали настільки важливими? Пояснює Максим Ціж.

‒ «За розробку асиметричного органокаталізу» лауреатами Нобелівки з хімії стали Бенджамін Ліст і Девід Макміллан. Ці двоє вчених, що працювали незалежно один від одного, винайшли нову концепцію каталізаторів, які не містять атомів важких металів, ані природних ферментів. Що це таке, розповів Володимир Саркісян.

А тут і тут ми трішки зазирнули за лаштунки Нобелівської премії з літератури та миру. 

0:00/0:00

Популярні статті

Стаття Суспільство — 27 березня

Як Росія завойовувала вплив у країнах Африки

Стаття Космос - 29 лютого

Куншткамера з Девідом Сперґелом про реліктове випромінювання, НАЯ (НЛО) та співпрацю з українськими науковцями

Стаття Пост правди - 25 березня

Пост правди, епізод 7: Анонімність в телеграмі